8 دسامبر 2019 - 01:39

ثبت 7 درخت کهنسال خراسان جنوبی در فهرست میراث طبیعی

26 ژوئن 2016 - 14:30 dsfr.ir/ft6t3

ثبت 7 درخت کهنسال خراسان جنوبی در فهرست میراث طبیعی
karnaval.ir
سروهای کهنسال قاین

7 درخت کهنسال چنار، سرو و گز با قدمت 170 تا 1500 سال واقع در شهرهای قاین، طبس و درمیان استان خراسان جنوبی در فهرست میراث طبیعی ملی به ثبت رسید.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: این آثار شامل دو درخت چنار کهنسال با قدمت 300 تا 550 سال و درختان سرو کهنسال با قدمت 1000 تا 1500 سال در شهرستان قائن، 2 سرو با قدمت 650 تا 1500 سال، یک درخت زیتون با 700 سال سن ویک گز 170 ساله از شهرستان طبس و یک چنار با قدمت 400 تا 450 سال از شهرستان درمیان است.

فرهاد نظری افزود: این درختان ضمن رعایت حقوق مالکانه تخت حفاظت، نظارت، حمایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت آن شود ممنوع است.

به گفته وی تعیین عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی آثار طبیعی به ثبت رسیده نیز بر عهده این سازمان است.

با ثبت این درختان آمار آثار ثبت شده طبیعی به 319 اثر رسید.

میراث طبیعی ملی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی ایران شناسایی، معرفی و ثبت می شود و شامل محدوده های جغرافیایی طبیعی و مناطق خاصی از کشور است که به علت کیفیت ویژۀ فیزیکی و زیسناسی، مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه های طبیعی - تاریخی، پدیده ها و نمونه های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه های آنها تعیین و تحت حفاظت و بهره برداری پایدار قرار می گیرد. همچنین بقایای زمین شناسی و محوطه های برآمده از آن و آنچه از تبادل انسان با طبیعت به وجود آمده، مناطق جغرافیایی حفاظده، آثار زیستی و جانوری و ... را نیز شامل می شود.

کوه دماوند اولین و باداب سورت دومین میراث طبیعی ملی ثبت شده ایران هستند. ثبت میراث طبیعی ایران در راستای اجرای تبصره ماده 2 قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی مصوب 23 دی ماه سال 1382 و آئین نامه اجرایی قانون مذکور مصوب هیأت وزیران بوده که در 25 دی 1386 تدوین شد.

تا کنون هیچ مورد از میراث طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی به ثبت نرسیده است. در صورت ثبت بیابان لوت در نشست ماه جاری کمیته میراث جهانی این اثر نخستین میراث طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی خواهد بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1