چگونه فناوری اطلاعات بر تجربه گردشگری اثر می گذارد؟

26 ژوئن 2016 - 09:30 dsfr.ir/231ur

چگونه فناوری اطلاعات بر تجربه گردشگری اثر می گذارد؟
activemobi.com
فناوری های نوین اثر مهمی بر صنعت گردشگری گذاشته اند.

امروزه گردشگران و مسافران به دنبال تجربیاتی هستند که به صورت سفارشی در اختیار آنان قرار بگیرد و ارزشی را برایشان خلق کند.

خلق تجربه غنی و به یادماندنی، یک مفهوم کلیدی است که در تحقیقات گردشگری ثابت شده است. در حال حاضر دو تغییر مهم، دانسته های ما را از تجربه گردشگری به چالش کشیده است؛ نخست اینکه اقتصاد ایجاد تجربه به صورت سنتی با مفهوم جدیدی به نام همکاری برای ایجاد تجربه در حال جایگزینی است. این موضوع زمانی درک می شود که ببینیم گردشگران، امروزه بیشتر علاقه دارند با ایجاد همکاری، تجربیات جدید خلق کنند.

تغییر دوم نیز که به طور واضح مشهود است این است که تجربیات به طور فزآینده ای تحت تاثیر یک شاخص قرار می گیرند و آن هم استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در گردشگری است. همگام با افزایش روز افزون استفاده از فناوری اطلاعات در گردشگری و سفر و با توجه به نکته اول، به نظر می رسد خود مسافران و گردشگران، قسمت اصلی ساخت یک تجربه با استفاده از همکاری مشترک هستند؛ همکاری مشترکی که به خلق تجربیات غنی تر و به ارزش های افزوده بیشتر منجر می شوند.

«تجربیات» درواقع، قلب صنعت گردشگری و مهمان پذیری هستند به همین دلیل کسب و کارها در صنعت گردشگری همواره در تلاش برای ساخت تجربیات شخصی و سفارشی هستند که بتوانند نیازها و خواسته های گردشگران را برآورده کنند. از آنجا که اهمیت تجربه در صنعت گردشگری یک موضوع غیرقابل انکار است، در حال حاضر یکی از دغدغه های مهم صنعت گردشگری در علم و عمل، درک این موضوع است که چگونه فناوری اطلاعات می تواند به خلق تجربه منحصربه فرد کمک کند؟ سوالی که انتظار می رود تمام دست اندرکاران گردشگری در ایران نیز حداقل یک بار تا به حال آن را از خود پرسیده باشند.

مسیر دوسویه خلق تجربه گردشگری

فناوری های نوین اثر مهمی بر صنعت ما گذاشته اند. این فناوری ها مسیر و روش تولید و مصرف محصولات و خدمات را دستخوش تغییر کرده اند. ICT به عنوان یک بخش مهم در طول سفر مخاطب درآمده است؛ بخش مهمی قبل از سفر، هنگام سفر و بعد از سفر. توسعه های اخیر شامل افزایش توانمندی مشتریان، رشد درک درست از مقوله همکاری مشترک و ... این اهمیت را روز به روز بیشتر نشان می دهد. در سال های اخیر تئوری های خلق تجربه سنتی مورد انتقاد قرار گرفته است. درواقع خلق یک تجربه به صورت سنتی یک رویکرد یکسویه بوده است؛ به این معنی که همواره خدمات و محصولات از جانب شرکت ها برای مشتریان ساخته می شده اما اکنون مشتریان آگاه تر، فعال تر و قدرتمندتر شده اند و نمی توان با همان روش های سابق با آنان برخورد کرد.

این شرایط یک مفهوم جدید را وارد صنعت می کند؛ Prosumer Society. این کلمه دارای ترجمه خوبی در زبان فارسی نیست اما مفهوم آن ترکیب مصرف کننده و تولیدکننده است یا همان مشتری حرفه ای؛ ترکیب کلمات Producer و Consumer. این عبارت در مورد جوامعی به کار می رود که مشتریان در آن رفتار حرفه ای دارند و همان مفهوم «ایجاد همکاری برای خلق تجربه» که قبل تر در مورد آن گفتیم در مورد آنان کاملا صدق می کند. این مشتریان مانند مشتریان سابق مسیر یک طرفه بین تولیدکننده و خود را نمی پسندند؛ بلکه با توجه به توانایی های خود ترجیح می دهند در برنامه ریزی برای ساخت تجربه خود مشارکت فعال داشته باشند. اگرچه این مفهوم از سال ها قبل وجود داشت اما با گسترش استفاده از اینترنت، شکوفا شد.

با استفاده از توانمندی اینترنت، مشتریان متقاضی دریافت اطلاعات و خدمات با شیوه دلخواه خود هستند. مفهوم ایجاد همکاری بیشتر تمرکز خود را روی مشتری می گذارد نه روی تولیدکننده. شناسایی نیازها و خواسته های تک تک مشتریان مهم ترین نکته راهبردی برای شرکت ها در مفهوم «ایجاد همکاری» است.

انفجار web 2.0 و شبکه های مجازی در قرن 21، اینترنت را به عنوان یک فضای بزرگ برای بازاریابی و شبکه سازی اجتماعی تبدیل کرد. مثال هایی که قبلا هم بسیاری از آنها را ذکر کردیم نظیر وب سایت ها، راهنماهای مجازی، زندگی مجازی در شهرها و... از نمونه های اولیه استفاده از تکنولوژی بوده است. فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، یوتیوب و در نمونه های داخلی آن آپارات از جمله فضاهایی هستند که مخاطبان از آنجا بسیاری از اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا می کنند و بعد از سفر نیز تجربیات خود را در همان فضاها به اشتراک می گذارند.

علاوه بر اینها تکنولوژی موبایلی و سرعت بسیار بالای آن در اتصال به اینترنت مخاطبان را قادر به استفاده و دریافت اطلاعات در هر مکان و هر زمانی کرده است. در حقیقت رفتارهای مخاطبان از «بنشین و جست وجو کن» به «بگرد و دریافت کن» تغییر کرده است. مسافران امروزی، نوع دوم را بیشتر دوست دارند. در این میان اپلیکیشن های موبایلی مکان محور (LBS)، محتوا و متن محور (CBS) و واقعیت افزوده (AR) نیز کارآیی زیادی در گردشگری پیدا کرده اند. در پایان بار دیگر این نکته مهم را یادآور می شوم که در دنیای کنونی صنعت گردشگری، رمز برتری و تفوق نسبت به رقبا، توجه زیاد به نیازها و خواسته های مشتریان و تولید اختصاصی برای آنان است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1