نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران در یادداشتی خبر داد

مذاکرات ساماندهی تعطیلات وارد فاز عملیاتی می شود

25 ژوئن 2016 - 11:30 dsfr.ir/sf98a

مذاکرات ساماندهی تعطیلات وارد فاز عملیاتی می شود
سعید دانشور
گردشگران در جزیره هرمز

نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران بر این باور است که پیش نیاز تغییر سیستم تعطیلات کشور، فرهنگ سازی و ایجاد احساس نیاز در میان آحاد مردم برای اعمال این تغییر است.

علیرضا خائف در یادداشتی که در سایت اتاق تهران منتشر شده گفته: «کمیسیون گردشگری اتاق تهران مدتی است که روی طرح تغییر و بازنگری در تعطیلات کشور به خصوص جابه جایی تعطیلات آخر هفته، فعالیت ها و بررسی هایی را شروع کرده و طرحی را در دست تهیه دارد تا از سوی فعالان بخش خصوصی به مراجع قانونی و دولتی تقدیم کند.» وی در کنار این پیگیری های قانونی، تلاش برای تغییر نگرش در جامعه را از این حیث حائز اهمیت دانسته که در باور عموم تعداد روزهای تعطیل در کشور ما بیش از کشورهای دیگر و میانگین جهانی است و این در حالی است که این موضوع صحت نداشته و تعطیلات ما کمتر از میانگین جهانی است.

خائف اضافه کرده: «بر خلاف تصور بسیاری که فکر می کنند در حال حاضر دو روز پایانی هفته در کشور ما تعطیل است، باید بگویم که این گونه نیست و ما یک روز تعطیل بیشتر نداریم؛ چرا که پنج شنبه ها در واقع کار نیمه وقت برقرار است و تنها وزارتخانه ها تعطیل هستند. این موضوع به خودی خود ناهماهنگی های بسیاری ایجاد می کند.»

آسیب های اقتصادی و فرهنگی نظام تعطیلات فعلی

این عضو اتاق تهران ادامه داده: «بسیاری از واحدها از جمله بانک ها در روزهای پنج شنبه مشغول به کارند؛ در حالی که ادارات دولتی تعطیل هستند. از طرفی مدارس هم تعطیل بوده و این موضوع با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از پدرها و مادرها سر کار هستند در عمل مشکلات زیادی را به وجود آورده است.» خائف خاطرنشان کرده است: «از سوی دیگر سیستم فعلی تعطیلات ما آسیب های اقتصادی بسیاری هم به دنبال دارد زیرا با بسیاری از کشورهای دنیا اختلاف داشته و در عمل ما چهار روز ارتباطمان با دنیا قطع است؛ به این صورت که دو روزی را که ما تعطیل هستیم در بیشتر کشورها روز کاری است و به همین صورت دو روز تعطیل آنها مصادف با روزهای کاری ماست. بنابراین جابه جایی تعطیلات و تبدیل شدنش به جمعه و شنبه بخشی از این خسارت و آسیب را جبران خواهد کرد.»

وی با بیان اینکه در ایران به صورت همزمان از دو تقویم شمسی و قمری استفاده می شود و به همین دلیل با جابه جایی تعطیلات و چرخش آنها رو به رو هستیم نیز گفته است: «بنابراین اقدام دیگری هم که باید صورت گیرد، هدفمند کردن تعطیلات است تا مردم بتوانند حداکثر استفاده را از تعطیلات خود داشته باشند و شاهد نشاط عمومی بیشتری در جامعه باشیم. از سویی دیگر با ساماندهی تعطیلات جلوی بخشی از ضررهای اقتصادی را هم بگیریم.»

خائف به برخوردهای متفاوتی که در عمل با ارائه پیشنهاد این طرح شده اشاره و اظهار کرده: «عده ای حمایت کرده اند و برخوردهایشان مثبت بوده و همفکر ما بوده اند و در مقابل هم البته مخالفت هایی را شاهد بوده ایم. با این همه در حال پیگیری قانونی این موضوع و طرح و ارائه آن به مراجع قانونی هستیم. در این بین با تعدادی از نمایندگان مجلس هم صحبت هایی به صورت شخصی انجام گرفته و قرار است با نظر هیات رئیسه، از امروز اقداماتی در این حوزه صورت بگیرد و هماهنگی هایی انجام شود.»

عضو کمیسیون گردشگری اتاق تهران تصریح کرده است: «کشورهای دیگر به خصوص کشورهای اسلامی مانند عربستان، مالزی و ... روی این ماجرا کارهای بسیاری کرده اند و ما هم باید کار را شروع کنیم.»

به گزارش «دنیای اقتصاد»، گرچه داستان ساماندهی تعطیلات بسیار ادامه دار و در کش و قوس مخالفت ها و موافقت های افراد و نهادهای دولتی پیوسته مطرح شده است، این طرح همواره به صورت یک مطالبه جدی از سوی بخش خصوصی مطرح بوده و حالا به نظر می رسد که در مقام عمل نیز برنامه های جدی در یکی از مهم ترین نهادهای بخش خصوصی جهت قانونی شدن آن در حال پیگیری است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1