8 دسامبر 2023 - 06:53
پس از ابلاغ افزایش 12 درصدی قیمت

شیوه نامه نرخ گذاری هتل ها در راه است

25 ژوئن 2016 - 09:30 dsfr.ir/7v9cy

شیوه نامه نرخ گذاری هتل ها در راه است
radanbooking.com
هتل آسمان

پس از تاکید سازمان میراث و گردشگری بر ابلاغ افزایش 12 درصدی قیمت هتل ها و مخالفت هایی که در این خصوص انجام شد، برای رفع مشکلات موجود شیوه نامه نرخ گذاری هتل ها در دست تدوین است تا از این پس تنها یک بار نرخ هتل ها افزایش یابد.

آغاز سال 95 با حرف و حدیث های فراوان در حوزه گردشگری و نرخ گذاری هتل ها همراه بود. از یک سو طبق ابلاغ سازمان میراث و گردشگری، هتلداران می توانستند 12 درصد افزایش نرخ اعمال کنند و از دیگر سو هتلداران بر افزایش 15 درصدی قیمت ها که قبل از سال جدید توافق شده بود تاکید داشتند.

در چنین شرایطی از یک سو هتلداران بر ناعادلانه بودن قیمت گذاری از سوی سازمان میراث و گردشگری تاکید داشتند و از دیگر سو تخفیفات خاصی که برای تورگردانان در نظر گرفته بودند را منتفی کردند. چنانکه به دلیل اعمال نشدن تفاهم نامه هایی که بین دو صنف هتلداران و تورگردانان منعقد شده بود و برداشته شدن تخفیفات، از نظر تورگردانان نرخ ها تا 90 درصد افزایش یافت.

معاون گردشگری دلیل را خوب شدن وضع هتلداران با توجه به افزایش تعداد گردشگران عنوان کرد و گفت: «از آنجایی که وضع هتل ها خوب شده است دیگر نیازی به آژانس داران و رفقای قدیم خود ندارند و به جای آنکه حمایت های آن ها در زمانی که گردشگر کم بود و آژانس داران برای هتل ها مسافر می آوردند را ادامه دهند، در چنین شرایطی، این حرف ها را می زنند.»

از دیگر سو رییس جامعه هتلداران ایران تاکید داشت: «طبق تفاهم نامه ای که بین هتلداران و آژانسداران منعقد شده بود، هتلداران تخفیفات ویژه ای برای آژان سداران در نظر می گرفتند و خدمات ویژه ای به آنها ارائه می دادند اما با توجه به ابلاغیه جدید سازمان و ورود متولیان دولتی به این حوزه، تضمینی برای ادامه تفاهم نامه ها نمی دهیم و سال جدید با نرخ های جدید محقق خواهد شد.»

این گونه بود که هتلداران نرخ هایی را در بسته های سفر اعمال کردند که سبب افزایش قیمت و به تبع آن اعتراض گردشگران شد چراکه حدود 50 درصد نرخ بسته های سفر را نرخ اقامت تشکیل می دهد و هرچه این نرخ بالاتر باشد قیمت بسته سفر نیز غیر قابل رقابت تر با سایر مقاصد می شود.

با توجه به مسائل پیش آمده در ابلاغیه های سازمان و مشکلاتی که پیش آمد در نهایت مسئولان تصمیم به ابلاغ شیوه نامه نرخ گذاری هتل ها گرفتند.

"جمشید حمزه زاده" با اعلام این خبر گفت: «با ابلاغ این شیوه نامه از این پس یک بار در سال نرخ هتل ها تغییر خواهد کرد و آن هم در شهریور یا مهرماه هر سال اعمال خواهد شد.»

هتلداران طی سال های گذشته در طول سال به طور متوسط دو بار نرخ را افزایش می دادند. چنانکه یک بار با آغاز سال نو میلادی و در دی ماه این افزایش نرخ انجام می شد و در فروردین ماه نیز با همان نرخی که حدود 3 ماه قبل از آن افزایش یافته بود قیمت ها را محاسبه می کردند و پس در اردیبهشت ماه نیز با توجه به تورم سال مجدد افزایش نرخ می دادند. این افزایش نرخ ها از 15 تا 25 درصد متفاوت بود و هتلداران با توجه به بازار و تقاضای موجود این نرخ ها را اعمال می کردند. اما در سال جدید با توجه به ابلاغیه سازمان میراث و گردشگری، دیگر هتلداران اجازه اعمال چنین افزایش هایی را نداشتند و تنها 12 درصد افزایش نرخ را باید اعمال می کردند.

به گفته رییس جامعه هتلداران ایران، طبق توافقات انجام شده نرخ ها از این پس با تعامل و همکاری هتلداران و سازمان میراث و گردشگری تعیین خواهد شد و طبق این شیوه نامه عمل خواهد شد. البته هنوز این شیوه نامه ابلاغ نشده است و به زودی مفاد آن اعلام خواهد شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری میراث فرهنگی » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1