جاذبه های گردشگری، طبیعی و فرهنگی گرگان

23 ژوئن 2016 - 11:00 dsfr.ir/o7412

جاذبه های گردشگری، طبیعی و فرهنگی گرگان
رمضانعلی صفری
تپه هزار پیچ گرگان

در سفر به خطه شمالی کشور، استان گلستان با وجود زیبایی های بسیار، کمتر از سوی گردشگران مورد توجه قرار گرفته و درست به همین دلیل، از طبیعتی بکرتر برخوردار است.

یکی از این جاذبه ها، تپه هزار پیچ است؛ تپه ای که از فراز آن شهر گرگان را یکجا و در یک قاب خواهید دید. هزار پیچ در ورودی غرب گرگان واقع شده و پوشش گیاهی آن بیشتر درخت و درختچه های سرو است. شرایط خاص این تپه باعث به وجود آمدن سایت پروازی روی قسمت هایی از آن شده است که ورزشکاران برای انجام پروازهای سبک با انواع چتر و پاراگلایدر از آن بهره می برند. از ویژگی های آن مصون ماندنش از هرگونه ساخت و سازهای مسکونی است. همچنین در حال حاضر پارکی به مساحت 10 هکتار در ارتفاعات منطقه هزار پیچ در حال احداث است.

هزار پیچ که نام قدیم آن سوگله یا سرو گله بوده، در کنار محور ناهارخوران و النگدره، از جاذبه های گردشگری گرگان است و در واقع بام این شهر به حساب می آید. هنگامی که در بلندترین نقطه این تپه بایستید، مناظر بدیعی از گستره شهر گرگان، معابر آن، روستاهای مجاور شهر و روستاهای دوردست، جاده های منتهی به شهر، جاده های بین روستاها، دره ها با جنگل های انبوه در جنوب شهر، مزارع کشاورزی، ابنیه مذهبی، فرودگاه و آب بندان محمدآباد به وضوح نمایان است و حتی بخشی از خلیج گرگان را نیز از این مکان می توان مشاهده کرد.

تپه هزار پیچ به عنوان اصلی ترین تفرجگاه مردمان این دیار، تنها بهانه ای بود برای گذر از این خطه زیبا که در شرقی ترین محدوده دامنه شمالی کشور واقع شده است.

آبشار لاملیچ، شصت کلاته، نومل و دره تا انبار؛ روستای گناره، قرن آباد، توشن، زیارت و کفشگیری؛ جنگل توسکستان؛ خانه امیر لطفی خان و کاروانسرای رباط سفید از دیگر دیدنی هایی است که در سفر به این منطقه باید در برنامه سفر گنجانده شود. فرهنگ و آداب و رسوم مردم ترکمن، یکی دیگر از جاذبه های فرهنگی گردشگری این استان است که سفر تابستانی شما به این خطه شمالی را هر چه دل انگیزتر می کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1