مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس اعلام کرد:

بازدید رایگان از "گنبد قابوس" در سالروز ثبت جهانی

30 ژوئن 2015 - 12:30 dsfr.ir/bx1pn

مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس اعلام کرد، بازدید از بنای ثبت جهانی شده «گنبد قابوس» در 10 تیرماه رایگان است.

جبرئیل نوکنده اعلام کرد: به مناسبت نکوداشت روز ثبت «گنبد قابوس» در میراث جهانی یونسکو، بازدید از این اثر جهانی شده در دهم تیرماه رایگان است و برای خدمات رسانی به بازدیدکنندگان راهنمایان بنای تاریخی در این روز افزایش می یابد.

بنای «گنبد قابوس» در 15 دی ماه 1310 برابر 6 ژانویه 1932 به شماره 86 در فهرست آثار ملی و در تاریخ 10 تیر ماه 1391 به شماره 1398 در فهرست میراث جهانی در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی در شهر سن پترزبورگ روسیه به ثبت رسید.

از 6 معیار برای ثبت آثار میراث فرهنگی در فهرست میراث جهانی، گنبد قابوس دارای 4 معیار ارزش های برجسته جهانی است.

ویژگی های کالبدی و زیبایی شناختی خاص این برج که یک شاهکار و دستاورد برجسته معماری آجری اوایل اسلام است، گنبد قابوس را به اثری با عنوان نمونه آغازین برای توسعه برج آرامگاه ها در ایران، آناتولی و آسیای مرکزی حائز اهمیت کرده است.

تبادلات فرهنگی-معماری بین کوچروهای آسیای مرکزی و تمدن ایران باستان، شاهدی استثنایی از قدرت و کیفیت تمدن زیاریان است. این سلسله در قرون 10 و 11 میلادی بر بخش عمده ای از منطقه (شمال ایران) حکمرانی می کردند.

گنبد قابوس نمونه ای برجسته از یک برج یادبود دوره اسلامی است که طراحی سازه بدیع آن، نمایشگر پیشرفت بی نظیر ریاضیات و علوم در جهان اسلام در آغاز هزاره اول میلادی است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1