18 اکتبر 2019 - 09:23

آخوندی: دولت زیر بار فاینانس و بازپرداخت به ایرباس نمی رود

21 ژوئن 2016 - 16:00 dsfr.ir/5y0v1

آخوندی: دولت زیر بار فاینانس و بازپرداخت به ایرباس نمی رود
wikiwall.ir
هواپیمای ایرباس A350

دولت ایران نه بازپرداختی را تضمین می کند و نه زیر بار فاینانس می رود، بلکه یک شرکت واسطه می آید و پول هواپیماها را به فرانسه پرداخت می کند.

"وزیر راه و شهرسازی"

به گزارش تین نیوز؛ عباس آخوندی در برنامه شبکه خبر سیما با اعلام اینکه تا امروز بیش از 10 هیئت در رده های ارشد به مذاکراتی برای مباحث مهمی همچون تنظیم قرارداد دریافت قطعات داخلی، موتوری، خدمات پس از فروش و امکانات رفاهی داخل هواپیماهای مورد معامله از ایرباس در حال مذاکره بوده اند عنوان کرد: احتمال می رود 3 یا 4 هفته آینده نتایج این مذاکرات قطعی شود.

او در ادامه در رابطه با انتخاب فاینانسور این قرارداد گفت: تا چهار هفته آینده سرمایه گذار یا سرمایه گذاران اصلی قرارداد قطعی و معرفی خواهند شد و ایرباس هم باید مجوزهای خودش را از آمریکا اخذ کند که البته مذاکرات اولیه آنها هم با موفقیت به پایان رسیده است.

او با بیان اینکه فقط 162 هواپیما در ناوگان هوایی کشور فعال و قابل بهره برداری هستند افزود: ناوگان هوایی هر کشور بعد از 24 سال دیگر به خرج آفتابه لحیم می رسد و خرید و نوسازی هواپیماهای ایرباس و احتمالا بوئینگ یک التزام است.

وزیر راه و شهرسازی در مورد خرید از کمپانی بوئینگ هم گفت: مذاکرات اولیه انجام شده و می توانم بگویم مذاکرات بوئینگ با طرف های آمریکایی اش هم انجام شده است و احتمالا میزان خرید ما از بوئینگ با ایرباس برابر است.

آخوندی تصریح کرد: در مورد نوع جدید معامله با کمپانی ایرباس دولت ایران نه بازپرداختی را تضمین می کند و نه زیر بار فاینانس می رود بلکه یک شرکت واسطه می آید و پول هواپیماها را به فرانسه پرداخت می کند و ایران از آن شرکت واسط، به نحوه اجاره به شرط تملیک هواپیماها را دریافت می کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه با این خرید سالانه 3 تا 4 هزار میلیون دلار ارز به کشور باز می گردد بیان کرد: اگر ظرف پنج هفته آینده مذاکرات با بوئینگ و ایرباس به قطعیت برسد، مهر ماه باید اولین هواپیما وارد کشور شود.

وزیر راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرد تا پایان سال 95، ترمینال سلام هم در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) راه اندازی شود، خاطرنشان کرد: این ترمینال تنها به زائران اختصاص ندارد و تمامی پروازهای خارجی از آن صورت خواهد گرفت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1