آماده سازی دومین بنای سنگی مورد علاقه گردشگران خارجی

21 ژوئن 2016 - 15:00 dsfr.ir/ca41l

آماده سازی دومین بنای سنگی مورد علاقه گردشگران خارجی
iran-view.com
معبد آناهیتا در شهرستان کنگاور

برای پیشبرد فرآیند پرونده معبد سنگی آناهیتا در کنگاور که در فهرست موقت میراث جهانی است باید آماده سازی میدانی آن هرچه سریعتر در دستور کار قرار گیرد.

"معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدحسن طالبیان پس از بازدید از پایگاه تاریخی معبد آناهیتا در کنگاور تاکید کرد: ساماندهی و حفاظت از این محوطه تاریخی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. معبد آناهیتا در کنگاور یکی از سایت های مهم ایران به شمار می رود و از آنجایی که این سایت تاریخی در فهرست آثار موقت قرار دارد؛ لازم است آماده سازی میدان این محوطه هرچه سریعتر انجام شود.

به گفته طالبیان، در سال های گذشته اقدامات بسیاری باید برای ساماندهی محوطه انجام می گرفت از جمله ساماندهی سقف امامزاده ای که در آن محدوده است. با توجه به اینکه هیچ نهادی با توسعه امامزاده مخالف نیست، اما سقف آن باید با هماهنگی اداره اوقاف استان بازطراحی شود و متناسب با شان امامزاده و این سایت تاریخی باشد.

معاون میراث فرهنگی تصریح کرد: لازم است هر چه سریعتر اقدامات مربوط به پاکسازی گیاهان و علف های هرز در محوطه انجام گیرد و در مرحله بعد نیز خدمات مربوط به گردشگران مثل مسیر بازدید کنندگان، اطلاع رسانی، نصب تابلو، تجهیز کارگاه و پایگاه برای شروع کارگاه های مرمتی آغاز شود.

آنطور که معاون میراث فرهنگی کشور می گوید، پس از آنکه اقدامات مربوط به خدمات گردشگران در محوطه انجام شد پیش بینی شده تا ساختمان هایی که داخل محوطه وجود دارند آزادسازی و تملک شوند. به طوری که طبق برنامه ریزی های انجام شده پس از تملک این بناها قرار است خدمات پشتیبانی مجموعه در آنجا استقرار پیدا کند.

طالبیان همچنین از تهیه نقشه های منظری معبد آناهیتا خبر داد و گفت: ترمیم حصار پیرامون معبد و همچنین تهیه نقشه و طرح جامع منظری از جمله فعالیت هایی است که امید می رود در برنامه ای بلند مدت انجام گیرد.

معبد آناهیتا به عنوان یکی از بزرگ ترین بناهای سنگی در ایران در شهر کنگاور و در استان کرمانشاه قرار دارد. گفته می شود معبد آناهیتا دومین بنای سنگی ایران پس از تخت جمشید است که همواره مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی، باستان شناسان و پژوهشگران قرار می گیرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1