15 اکتبر 2019 - 12:31

توضیح معاون گردشگری کشور درباره تورهای المپیک

21 ژوئن 2016 - 11:30 dsfr.ir/pm2q5

توضیح معاون گردشگری کشور درباره تورهای المپیک
olympic.ir
عروسک های نماد المپیک ریو 2016

دفاتر و مراکزی که به فروش تورهای این رویداد بین المللی اقدام کرده اند، برنامه ای کاملا شخصی را اجرا می کنند که خارج از توافق ها است.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نامه ای به وزارت ورزش نوشته و خواسته تا برای جلوگیری از تکرار اتفاقات المپیک ها و جام جهانی قبلی، بر سر تورهایی که قرار است برای مقصد ریودوژانیرو برگزار شوند (میزبان المپیک 2016) مذاکره کنند؛ اما وزارت ورزش هنوز پاسخی به این نامه نداده است.

این در حالی است که کمتر از یک ماه و نیم دیگر بازی های المپیک در ریودوژانیرو آغاز می شود و هنوز تکلیف تماشاگران ایرانی در این رویداد مشخص نشده است. با آنکه تعدادی از آژانس های مسافرتی و البته سایت های مجازی فروش تورهای المپیک ریو را شروع کرده اند؛ اما در این تورها هیچ خبری از بلیت بازی ها و همچنین مراسم های افتتاحیه و اختتامیه نیست.

کمیته ملی المپیک به محض مطلع شدن از تبلیغ یکی از آژانس های مسافرتی که مدعی شده نماینده انحصاری تورهای المپیک است، به جای پیگیری حقوقی اعلام کرده که هیچ امتیازی را به جایی نداده و نسبت به درگیر شدن در تعیین مجری این تورها اعلام بی علاقگی کرده است. با این وجود، واکنش این کمیته، مانع از فعالیت گروهی که در حال تبلیغ تورهای المپیک 2016 ریو هستند، نشده و آنها بدون مزاحمت و دردسر همچنان به این کار خود ادامه می دهند.

حالا معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این باره به «ایسنا» گفته است: «بخشی از همکاری ها در حوزه گردشگری مثل همه جای دنیا به ورزش اختصاص دارد؛ یعنی رویدادها در خدمت گردشگری است و صنعت گردشگری در خدمت رونق آن رویداد.» مرتضی رحمانی موحد اضافه کرد: «به هر حال هر رویدادی یک متصدی دارد که تسهیلات و مزایای برگزارکننده از طریق آن به نهادهای ملی واگذار و در کشور توزیع می شود. حلقه وصل این نهادها و مردم هم فعالان گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی هستند که تورهای متناسب با آن رویداد (المپیک) را تعریف و تسهیلاتی مثل بلیت بازی ها، اقامتگاه و ویزا را تامین و شرایط حضور را فراهم می کنند.»

وی همچنین تاکید کرده است: «دفاتر و مراکزی که به فروش تورهای این رویداد بین المللی اقدام کرده اند، برنامه ای کاملا شخصی را اجرا می کنند که خارج از توافق ها است. بنابراین به متقاضیان این تورها توصیه جدی می کنم از اصالت، ماموریت و نوع وظیفه این دفاتر مطلع شوند تا مبادا خدماتی بخرند که مجری از عهده اجرای آن در کشور غریبه برنیاید. مردم باید از وجود خدمات تبلیغ شده مطمئن شوند.»

رحمانی موحد در ادامه تصریح کرده است: «اگر این دفاتر تسهیلات و مزایای المپیک را در تور خود لحاظ نکرده اند، یعنی دارند تور معمولی می فروشند و مردم باید در جریان این واقعیت قرار بگیرند. ما نیز تاکنون مسوولیتی را به دفتر خدمات مسافرتی خاصی واگذار نکرده ایم.»

معاون گردشگری متذکر شد: «تنها مراکزی می توانند از لوگوی نماینده انحصاری کمیته ملی المپیک استفاده کنند که این مجوز را رسما گرفته باشند که ما هنوز هیچ توافقی در این زمینه با وزارت ورزش برای واگذاری حق انحصاری نکرده ایم. البته پیشنهادمان را مطرح کرده ایم که اگر آنها علاقه مند باشند، جلسه می گذاریم و به جمع بندی می رسیم و به فعالان این حوزه هم اطلاع می دهیم تا از فرآیند قانونی مطمئن شوند.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1