28 خانه تاریخی شیراز به شهرداری واگذار شد

21 ژوئن 2016 - 09:00 dsfr.ir/sk16t

28 خانه تاریخی شیراز به شهرداری واگذار شد
موسی تقوی نمین
خانه تاریخی زینت الملک قوامی در شیراز

رییس سازمان میراث فرهنگی برای امضاء تفاهم نامه واگذاری 28 خانه میراثی به شیراز سفر کرد و در جلسه علنی شورای شهر شیراز، تفاهم نامه واگذاری 28 خانه تاریخی و میراثی را با شهرداری امضا کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ مسعود سلطانی فر، عصر دوشنبه 31 خردادماه با حضور در جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز، تفاهم نامه ی واگذاری 28 باب منزل میراثی به شهرداری را امضا کرد.

علیرضا پاک فطرت شهردار شیراز در این جلسه با بیان این که طرح این توافق نامه 31 فروردین ماه 94 از سوی وی به معاون اول رییس جمهور ارائه شده است، گفت: این پیشنهاد در گذشته هم ارایه شده بود، اما هیچ یک از معاونان رییس جمهور در دولت های قبل با آن موافقت نکردند.

وی افزود: بر اساس تاکید معاون رییس جمهور، برای تشویق مردم به منظور حضور در بافت تاریخی با هدف رونق این بافت ها، چنین تفاهم نامه ای امضا و مبادله شد.

شهردار شیراز با بیان این که این نخستین قرارداد در کشور به شمار می آید که هدف آن را زنده سازی بافت تاریخی است، گفت: بافت تاریخی شیراز از بافت های ارزشمند کشور است که ما برای احیاء آن نخستین قدم را برداشته ایم و امیدواریم مردم و سرمایه گذاران هم پشت سر ما حرکت کنند.

او با اشاره به مصوبات شورا در اعمال تخفیف ها برای مالکان خانه های موجود در بافت تاریخی، اظهار کرد: جنبه های فرهنگی اجتماعی این قرارداد بسیار قوی است و امیدواریم مردم اصیل شیراز با این اقدام به بافت تاریخی بازگردند و رونق آن را مسبب شوند.

پاک فطرت بیان کرد: بر اساس این توافق نامه، 28 منزل میراثی در اختیار شهرداری قرار می گیرد، 17 باب باید نوسازی شود و 11 منزل میراثی هم باید احیاء و مرمت شود.

شهردار شیراز با اشاره به نظارت میراث فرهنگی بر روند کار، از انجمن دوستداران میراث فرهنگی دعوت کرد که در این مسیر شهرداری را یاری دهند و گفت: این بناها بعد از مرمت به مدت 22 سال در اختیار شهرداری قرار می گیرد که بهره برداری کند.

پاک فطرت با بیان این که برای مرمت این خانه ها 40 میلیارد تومان نیاز است، افزود: برای مرمت کامل این بناها، فراخوان همراهی بخش خصوصی منتشر خواهد شد و امیدواریم بانک ها نیز ما را کمک و همراهی کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1