9 ژوئیه 2020 - 03:18
طی مراسمی در ماه مبارک رمضان صورت گرفت:

رونمایی از 20 اثر خطی موزه محفوظی

20 ژوئن 2016 - 11:30 dsfr.ir/ry9ak

رونمایی از 20 اثر خطی موزه محفوظی
علی شفق
مراسم رونمایی از 20 اثر خطی موزه محفوظی

طی مراسمی با حضور چهره های مطرح فرهنگی، از 20 اثر خطی قرآنی، علمی، فرهنگی و هنری موزه محفوظی، رونمایی شد.

در مراسم مذکور، آثار خطی نفیس و نایاب با توجه به قدمت، اهمیت نگارش در دوران خاص تاریخی، ریزه کاری های تزئینی، جنبه های هنری و تکنیک های ظریف بصری، معرفی و رونمایی شدند.

«محمدصادق محفوظی»، با بیان این که هر ساله در ماه مبارک رمضان 20 نسخه خطی که نسبت به سایر آثار خریداری شده، از ویژگی های برجسته تری برخوردار هستند رونمایی می شود، اظهار داشت: 6 دفتر کامل مثنوی معنوی کتابت شده در دوران صفوی، کیمیای سعادت امام محمدغزالی از سده 8 هجری قمری و مرقع مناجات نامه خواجه عبدالله انصاری به خط نستعلیق جلی، از جمله کتاب های رونمایی شده در مراسم بودند.

وی، از قاب آینه مزین به شمایل امیرالمومنین (ع) و اشعار فارسی، پیشکش شده به ناصرالدین شاه قاجار، به عنوان یکی دیگر از آثار برجسته رونمایی شده نام برد و افزود: کلیات سعدی کتابت شده در سال 1092 هجری قمری، قرآن عمامه ای 8 گوشه منحصر به فرد با جلد لاکی و گل و طومار شجره نامه ائمه معصومین و اولادشان به خط نسخ در دو رو و مربوط به سال 700 هجری قمری از دیگر آثاری بودند که مورد توجه متخصصان قرار گرفتند.

چاپ عکسی دو اثر خطی نفیس دیگر

رئیس مرکز دایره المعارف انسان شناسی، در ادامه از چاپ عکسی دو نسخه خطی نفیس دیگر در مجموعه اش خبر داد و گفت: کتاب دعای صباح و کتاب لوایح جامی، دو اثر تازه منتشر شده دیگر از موزه نسخ خطی محفوظی است.

این استاد دانشگاه، با اشاره به خط شکسته نستعلیق میرزا غلامرضا اصفهانی در کتابت لوایح جامی، افزود: کل کتاب شامل 43 صفحه 12 سطری است که صفحات ابتدایی آن دارای سرلوحی زیبا با نقوش لاجورد، طلا، زرد و نارنجی و مشکی و سفید است که رنگ ها با ظرافت و تنوع جالبی در سطرها و جداول صفحات بعدی، مورد استفاده قرار گرفته اند.

محفوظی، درباره قدمت نگارش کتاب، توضیح داد: پای امضای کاتب اثر، تاریخ 1291 قمری به چشم می خورد. وی با بیان این که چاپ عکسی اثر یادشده، با مقدمه «علی حیدریساولی» و به کوشش «سیدصادق حسینی اشکوری»، رمضان امسال به انتشار رسیده است، تصریح کرد:چاپ عکسی این کتاب 148 صفحه ای از سوی موسسه پژوهشی ابن سینا صورت پذیرفته است.

وی، در بخش دیگری از سخنانش به انتشار چاپ عکسی کتاب دیگری به نام «دعای صباح» اشاره کرد و گفت: این دعا که یکی از ادعیه محبوب امیرالمومنین (ع) به حساب می آید، توسط «محمدشفیع تبریزی» و در سال 1237 هجری قمری به خط نسخ معرب کتابت شده است. محفوظی، با تأکید بر این که برخی از ترجمه های متنوع این دعا در صفحات اولیه کتاب منتشر شده است، اظهار داشت: شرح احوال و آثار نگارنده کتاب نیز در صفحات 41 و 42 به طور خلاصه درج شده است.

چاپ عکسی دعای مذکور، در قالب یک کتاب 94 صفحه ای و رنگی از سوی موسسه پژوهشی ابن سینا انتشار یافته و مقدمه آن نیز توسط «سیدصادق حسینی اشکوری» به نگارش درآمده است.

این مجموعه دار، در ادامه ضمن اظهار خرسندی از استقبال علاقه مندان نسبت به چاپ عکسی دو کتاب دعای اعتصام و مثنوی مولانا، اظهار داشت: اشتیاق صاحبان ذوق برای تهیه دو نسخه یاد شده، قابل تقدیر بود.

وی، از نسخه خطی ذخیره خوارزمشاهی مربوط به سال 640 هجری قمری، مثنوی معنوی به خط نستعلیق 1256 هجری قمری و مرقع اسناد به دستخط امیرکبیر، به عنوان سایر نسخ رونمایی شده در مراسم نام برد و ادامه داد: شاهنامه فردوسی مربوط به سال 1240 هجری قمری، کتاب خلاصه اللغه استاد وصال شیرازی با خط ترکیبی نستعلیق و شکسته نستعلیق، کتاب قصیده برده بوصیری، برهان الکفایه فی احکام النجوم، جزء 16 قرآن کریم به خط ریحان 5 سطری، زادالمعاد به خط نسخ معرب نوشته شده توسط عبدالله بن عاشور، کتاب شرح احوال و تاریخ زندگی امام رضا (ع) به خط نستعلیق و قرآن به خط بیهاری از دیگر آثار خطی رونمایی شده در ماه مبارک رمضان امسال بودند.

محفوظی در پایان، اظهار داشت: دکتر «اکبر ایرانی» رئیس مرکز میراث مکتوب، دکتر «میرجلال الدین کزازی» شاهنامه پژوه، دکتر «حبیب الله عظیمی» معاون سازمان اسنادوکتابخانه ملی ایران، دکتر «سیدصادق اشکوری» رئیس مرکز ذخائر اسلامی، استاد «مهدی عتیقی مقدم» مرمتگر نسخ خطی، دکتر «علی حیدری یساولی» استاد دانشگاه، استاد «امیراحمد فلسفی» خوشنویس، دکتر «شهرام یوسفی فر» معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و سرانجام پروفسور «سیدحسن امین» استاد دانشگاه گلاسکو انگلستان از جمله متخصصانی بودند که رونمایی کتب توسط آنان صورت گرفت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1