23 ژوئن 2024 - 18:13
سلطانی فر خبر داد؛

آلمان و ترکیه در ایران هتل پنج ستاره می سازند

14 ژوئن 2016 - 16:40 dsfr.ir/9f2lo

ساخت هتل توسط ژرمن ها و ترک ها در ایران

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، گفت: برای ساخت چندین هتل پنج ستاره در ایران با بخش های خصوصی دو کشور ترکیه و آلمان توافق نامه هایی امضا شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر؛ مسعود سلطانی فر، در مصاحبه با برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو، در ارتباط با لایحه جامع گردشگری اظهار کرد: در افق چشم انداز بیست ساله پیش بینی شده که تعداد گردشگران خارجی در ایران به 20 میلیون نفر در سال برسند و درآمد کشور از این راه به 25 الی 30 میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه لازمه این موضوع ایجاد زیرساخت های مختلفی در کشور همچون تسهیل صدور ویزا، ایجاد اماکن اقامتی مناسب و دفاتر جذب گردشگری، توسعه شبکه حمل و نقل ریلی، فرودگاه ها و... است ادامه داد: در ده سال اول سند چشم انداز بیست ساله با توجه به مشکلات مدیریتی و موضوع تحریم ها نتوانستیم در بخش های مختلف به اهداف کیفی مان در این زمینه دست پیدا کنیم چنانکه در دهه اول چشم انداز بیست ساله می بایست تعدادی گردشگران خارجی در ایران به نه میلیون نفر در سال می رسید ولی در حال حاضر رقمی حدود 5 میلیون و 200 هزار نفر است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گردشگری با بیان اینکه حدود 80 درصد از برنامه چشم انداز در این ارتباط عقب هستیم، افزود: برای جبران این موضوع نرخ رشد در گردشگری را باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم تا این کمبود جبران شود. در طی سه سال فعالیت دولت یازدهم و رویکرد آن جهت گسترش تعامل با کشورهای مختلف، این موضوع برروی گردشگری خارجی کشور نیز تاثیرگذار بوده و در حالی که در سال 93 و 92 میانگین رشد گردشگری در دنیا 4.6، در آسیا 5 درصد و در اروپا 3 درصد بوده است، این رشد در کشور ایران به 12 درصد رسیده است.

سلطانی فر با بیان اینکه اگر در ده سال آینده با رشد 8 درصد یا حتی 10 الی 12 درصد در این زمینه حرکت کنیم می توانیم در افق چشم انداز 20 ساله تعداد گردشگران خارجی در کشور را به حدود 17 الی 18 میلیون گردشگرافزایش دهیم، تصریح کرد: بعد از برجام شرایط خوبی برای سرمایه گذاری بخش خارجی و شرکت های مختلف داخلی در ارتباط با توریسم ایران فراهم شده است.

وی با بیان اینکه در حالی که در دیگر بخش های کشور رکود حاکم بوده ما در بخش گردشگری شاهد رونق بوده ایم و استناد این موضوع آمارهایی است که در این زمینه منتشر شده است، افزود: در حال حاضر برای ساخت بیش از 800 هتل 1 تا 5 ستاره و هتل آپارتمان توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری هایی در حال صورت گرفتن است و پیشرفت فیزیکی پروژه ها از 10 تا 90 درصد بوده است.

سلطانی فر با بیان اینکه دو توافقنامه عملیاتی برای ساخت چندین هتل پنج ستاره با بخش خصوصی آلمان و ترکیه به امضا رسانده ایم، خاطر نشان کرد: قرار است ترک ها ده هتل پنج ستاره و آلمانی ها ظرف هفت سال ده هتل پنج ستاره در ایران احداث کنند. آن ها در این راستا به دقت بازارگردشگری ایران را مورد مطالعه قرار دادند و بعد از چندین بار رفت و آمد به ایران فهمیده اند بخش گردشگری ایران در آینده پررونق است.

وی هم چنین با بیان اینکه هفتصد پروژه دیگر در زمینه گردشگری در کشور در حال ساخت است، در مورد موضوع گردشگری داخلی نیز گفت: این گردشگری نیز رو به توسعه است و ما در این ارتباط دو موضوع ساماندهی مکان های گردشگری و زمان گردشگری را در نظر داریم. از حدود 40 سال قبل مقاصد گردشگری در ایران به حدود 7 استان از جمله استان های شمالی، اصفهان، شیراز، خراسان و ... ختم می شد و ما اکنون با برنامه ریزی و ایجاد زیرساخت های لازم تلاش داریم که مقاصد گردشگری جدیدی را به هموطنان ارائه کنیم چنانکه این مقاصد متنوع شود و از دیگر سو گردشگری داخلی ما محدود به یک دوره پرترافیک نشود.

1