کشف شواهدی از قلمرو پادشاهی مادها در خراسان

14 ژوئن 2016 - 12:00 dsfr.ir/e142g

کشف شواهدی از قلمرو پادشاهی مادها در خراسان
ایسنا
محوطه تاریخی ریوی

دستاوردهای جدید پژوهش های باستان شناسی در محوطه ریوی نشان می دهد، دشت «سملقان» در خراسان یکی از مناطق مهم پادشاهی ماد در شمال شرق ایران بوده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سرپرست هیات باستان شناسی محوطه ریوی، این منطقه را نامِ یک محوطه تاریخی بزرگ از دوران آغاز امپراطوری هخامنشی در شمال خراسان دانست که تا کنون دو فصل پژوهش های باستان شناسی در آن انجام شده و از ابتدای خرداد ماه امسال نیز فصل سوم این پژوهش ها با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی و پژوهشکده باستان شناسی و همکاری موسسه باستان شناسی آلمان در آن آغاز شده است.

محمد جوادجعفری گفت: در روند کاوش هایی که در سال های 1391 و 1393 در محوطه تاریخی ریوی انجام شده، نتایج چشمگیری از وجود یک محوطه تاریخی بزرگ به دست آمد که از حدود 900 سال پیش از میلاد تا اواخر دوران ساسانی حدود 1500 سال تداوم استقراری داشته است.

وی با اشاره به وسعت این محوطه در دوران هخامنشی که به بیش از 110 هکتار می رسیده است، گفت: به نظر می رسد که «ریوی» یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است، که علت این ادعا را می توان در کشف شواهد و مدارکی از قلمرو پادشاهی ماد دانست.

به گفته وی، حدود سه هزار سال پیش در بخش های مختلف ایران، قلمروهای پادشاهی مختلفی وجود داشت که همواره با یکدیگر در جنگ یا تعامل بودند و یکی از این قلمروها، پادشاهی ماد در حدود آذربایجان فعلی بود که امپراطوری آشور را درهم شکست و قلمروی خود را به غرب و شرق گسترش داد.

این باستان شناس یکی از مناطقی که اطلاعات کمی از حضور پادشاهی ماد در آن وجود داشت را بخش های شمال شرقی ایران اعلام کرد و افزود: با دستاوردهای جدید، پژوهش های باستان شناسی در محوطه ریوی نشان می دهد دشت «سملقان» یکی از مناطق مهم این امپراطوری در شمال شرق ایران بوده است.

او تاکید کرد: از وسعت محوطه «ریوی» در دوران ماد هنوز اطلاعات کافی بدست نیامده، اما در دوران هخامنشی این محوطه همچنان مرکز جمعیتی مهم منطقه با وسعت شهری بوده است.

جعفری افزود: از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان شناسی مختلفی از محوطه ریوی بدست آمده که نشان از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در محوطه است.

وی گفت: با توجه به شواهد باستان شناختی، «ریوی» یکی از مهمترین محوطه های دوران تاریخی شمال شرق کشور است که پژوهش های باستان شناسی هدفمند در آن می تواند موجب ارتقاء شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان شود.

محوطه تاریخی «ریوی» در نزدیکی روستای نجف و 5 کیلومتری غرب شهر آشخانه در استان خراسان شمالی قراردارد که با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با حمایت پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موسسه باستان شناسی آلمان، برنامه منظمی را تحت عنوان «پروژه باستان شناسی ریوی» برای کاوش و مطالعات باستان شناسی به مدت 7 سال برنامه ریزی کرد که دو فصل آن در سال های 91 و 93 با فعالیت های تعیین عرصه و حریم و لایه نگاری انجام شد و فصل سوم با همکاری باستان شناسان آلمانی از خرداد ماه امسال با هدف بررسی ژئوفیزیک و مطالعات آزمایشگاهی شروع شد.

 مجوز فصل سوم پژوهش های باستان شناسی در محوطه ریوی توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1