12 نوامبر 2019 - 09:00

جبیر شکار شده در قشم زنده به دامن طبیعت بازگشت

13 ژوئن 2016 - 15:40 dsfr.ir/xd6jk

جبیر شکار شده در قشم زنده به دامن طبیعت بازگشت
افشین هنگامی
جبیر نجات یافته از دست شکارچیان، در زیستگاه جزیره هنگام رهاسازی شد.

در پی دریافت اطلاعاتی مبنی بر زنده گیری یک راس آهو و نگهداری از آن در منزل شخصی شکارچی، محیط زیست شهرستان قشم این موضوع را در دستور کار خود قرار داد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست قشم در این باره گفت: این اقدام در پی دریافت اطلاعاتی مبنی بر زنده گیری یک راس آهو و نگهداری از آن در منزل شخصی شکارچی، در دستور کار محیط زیست شهرستان قشم قرار گرفت. برای ورود به منزل شکارچی مجوزهایی قضائی از دادستان شهرستان دریافت و روند جستجو در منزل فرد یاد شده آغاز شد.

صادق رستمی با بیان اینکه در جستجوی منزل شکارچی، یک راس جبیر در محل نگهداری از دام های اهلی کشف شد، گفت: فرد متهم در مرحله نخست از محل حادثه متواری شد؛ اما در تماس با مسئولان اعلام می کند که خواهان انجام امور اداری و پرداخت جریمه است.

رستمی با اشاره به جریمه نقدی که قانون برای شکار غیرمجاز جبیر تعیین کرده است، گفت: بر اساس بند «چ» ماده 3 قانون شکار صید، جریمه این کار یکصد میلیون ریال است؛ اما جریمه کیفری این جرم را دادستان تعیین می کند.

وی با بیان اینکه جبیر نجات یافته از دست شکارچیان، ظهر امروز در زیستگاه بکر جزیره هنگام رهاسازی شده است، افزود: جزیره هنگام یکی از زیستگاه های اصلی جبیر به شمار می رود و مردم این جزیره فرهنگ زیست محیطی خوبی برای حفاظت از این جانوران دارند.

رستمی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون این نخستین گزارش از زنده گیری گونه های جانوری شهرستان است، گفت: امسال 2 راس جبیر در جزیره هنگام و 2 راس جبیر در جزیره لارک به بیماری های انگلی مبتلا و با همکاری اداره دامپزشکی شهرستان مداوا شدند و به دامن طبیعت بازگشتند.

وی با تقدیر از عملکرد مردم جزیره هنگام در حفاظت از محیط زیست، تاکید کرد: در سال های اخیر کمترین آسیب های زیست محیطی به جانوران و گیاهان شهرستان قشم در این جزیره گزارش شده است و باید این فرهنگ در تمام نقاط شهرستان گسترش یابد.

رستمی با بیان اینکه بر اساس سرشماری سال گذشته حدود 250 تا 300 راس جبیر در شهرستان قشم شامل جزایر قشم، هنگام، هرمز و لارک زندگی می کند، خواستار همکاری مردم برای گزارش تخلف های شکارچیان غیرقانونی شد.

وی یادآوری کرد: بی شک این رویکرد می تواند موجب ناامن شدن شرایط برای فعالیت های غیرمجاز شکارچیان و امن شدن فضا برای زندگی گونه های جانوری در این منطقه شود.

جـِبیر (Gazella bennettii) گونه ای آهوی بومی ایران و شبه قاره هند است. در گذشته این حیوان یکی از انواع غزال گرمسیری (Gazella dorcas) طبقه بندی می شد؛ اما مطالعات ژنتیکی جدید جدایی این دو جانور را مشخص کرده است.

این جانور در کشورهای هندوستان، پاکستان، افغانستان و ایران دیده شده است و بیشتر در مناطق بیابانی و گرم زندگی می کند. این جانور شباهت زیادی به آهو یا غزال گواتردار ایرانی (Gazella subgutturosa) دارد، اما مهمترین تفاوت های آن با آهو این است که اندازه ای کوچک تر و بدن ظریف تر و لاغرتر دارد.

در این جانور هر دو جنس نر و ماده شاخ دارند در حالیکه در آهو فقط جنس نر شاخ دارد. جبیر جزء حیوانات تیزرو محسوب می شود و با سرعت 80 کیلومتر در ساعت می تواند بدود، البته دویدن جبیر بدون پرش صورت می گیرد. مهمترین دشمن طبیعی این حیوان با توجه به سرعت بسیار بالا و محل زندگی یوزپلنگ است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1