بسته بندی تورها؛ مزیت اصلی توریسم پزشکی آفریقای جنوبی

13 ژوئن 2016 - 10:30 dsfr.ir/zn1sl

بسته بندی تورها؛ مزیت اصلی توریسم پزشکی آفریقای جنوبی
prnewswire.com
نمایی از ساحل کیپ تاون

آفریقای جنوبی بازیگری پیشرو در حوزه گردشگری پزشکی (به خصوص در زمینه انواع جراحی زیبایی) به شمار می رود که به سرعت در حال رشد و تبدیل شدن به یک مقصد برتر گردشگری پزشکی است.

مزیت اصلی آفریقای جنوبی در گردشگری پزشکی مربوط به نوع بسته بندی تورهای گردشگری آن است. در واقع، تورهای گردشگری پزشکی این کشور اغلب با سافاری ها برای مثال «سافاری های کالبدشکافی» و دوره بهبودی در اسپا یا با سایر فعالیت ها نظیر حمام آفتاب و ماسه، در یک بسته سفر قرار می گیرند.

البته علاوه بر بسته های خاص گردشگری پزشکی، مهارت های قوی زبان انگلیسی، فرهنگ «غربی» آفریقای جنوبی و هزینه های درمانی کشور از جمله محرک های دیگر جذب گردشگران پزشکی به شمار می روند. هزینه های پزشکی در آفریقای جنوبی تنها حدود 40 تا 60 درصد از میزان هزینه های پزشکی در ایالات متحده و اروپا است؛ اما این کشور همچنان گران تر از برخی مقاصد گردشگری پزشکی پیشرو در آسیا است.

آفریقای جنوبی در ارائه خدمات گردشگری و حتی بخش اسپا از زیربنای مناسبی برخوردار است و عمر اکثر تاسیسات آن به 10 سال نمی رسد؛ اما هنوز هیچ گونه پایگاه ترویجی-ترفیعی و برند مشخصی برای این صنعت ایجاد نشده است. به عنوان رویکردی متفاوت از رقبا، گردشگری تندرستی این کشور معمولا با فعالیت های فضای باز نظیر ماجراجویی، سافاری و فعالیت هایی در سواحل ترکیب می شود.

گردشگری سلامت در آفریقای جنوبی رشد مثبت 5 درصدی در سال 2013 را به ثبت رسانده است. تقاضای افزایش یافته از سوی مردم سراسر قاره آفریقا برای خدمات پزشکی، محرک کلیدی رشد اقتصادی این صنعت در سال های اخیر بوده است. با وجود رشد سریع گردشگری پزشکی در آفریقای جنوبی، دولت تنها در چند سال اخیر بر این بخش تمرکز کرده است. در سال 2009 دولت آفریقای جنوبی اعلام کرد به منظور ارتقای کشور به عنوان یک مقصد مقرون به صرفه بین المللی، در حال توسعه یک استراتژی ملی برای گردشگری پزشکی است.

این استراتژی، بازار و زنجیره عرصه صنعت و همچنین خط مشی های لازم برای ایجاد قوانین و استانداردهای بهتر را مدنظر قرار داده است. اولین مراسم افتتاحیه کنگره گردشگری سلامت آفریقای جنوبی در جولای 2009 با حمایت وزارت گردشگری و وزارت بهداشت و با حضور 300 نماینده از بیمارستان ها، بیمه، دولت و ... برگزار شد. هدف این مراسم، تشویق بازار گردشگری سلامت درون مرزی (در درجه اول با تمرکز بر گردشگری پزشکی) و تقویت تعاون و همکاری بیشتر در این بخش بود.

پس از آن، انجمن غیرانتفاعی گردشگری پزشکی آفریقای جنوبی تاسیس شد. محرک دیگر شکل گیری نهاد مذکور، این بود که وزارت صنعت و تجارت آفریقای جنوبی از صنعت گردشگری سلامت بدون یک انجمن تجاری مناسب حمایت نمی کرد. اقدام توسعه ای دیگر، تاسیس انجمن پزشکی آفریقای جنوبی است که در همکاری با وزارت بهداشت، در حوزه تعیین کدهای حرفه ای برای کسانی که در گردشگری پزشکی دخیل هستند و همچنین ایجاد خطوط راهنما برای پوشش بیمه ای اعمال سوءپزشکی فعالیت می کند. به عنوان یک اقدام ترویجی در حوزه تندرستی، وب سایت گردشگری ملی آفریقای جنوبی خدمات تندرستی را تحت عناوین «سلامت و تندرستی»، «درمان های غیرمعمول مربوط به صورت»، «ماساژ در شاخ و برگ/بوته» و «درمان های الهام گرفته از سنت های آفریقا» تبلیغ و ترویج می کند.

خدمات، مقاصد و بازارها

شاید بتوان ادعا کرد تقریبا هیچ کجای دنیا وجود ندارد که در آن، گردشگر بتواند لیفتینگ صورت را در یک روز دریافت کند و دو روز بعد از آن در اطراف یک پارک حیات وحش رانندگی کند و از شیرهای وحشی عکس بگیرد. تسهیلگران گردشگری پزشکی آفریقای جنوبی، با ارائه تورهایی که مراقبت سلامت و اقامت در هتل های لوکس را با سافاری ترکیب می کند فرصت سیاحت در طبیعت بکر و منحصربه فرد آفریقای جنوبی را برای گردشگران سلامت فراهم می کنند. در حقیقت گشت و گذار و طبیعت گردی، یکی از کلیدی ترین جاذبه ها و محرک های گردشگری پزشکی این کشور است.

به طور کلی، محبوب ترین درمان مورد تقاضای گردشگران پزشکی در آفریقای جنوبی جراحی زیبایی است؛ اما این کشور همچنین پیوند عضو، جراحی قلب، جراحی ارتوپدی، درمان چاقی و درمان های باروری و دندان پزشکی را نیز ارائه می دهد. آفریقای جنوبی به طور برجسته ای، خصوصا در زمینه جراحی پلاستیک رشد کرده و هزینه آن کمتر از نصف هزینه های ایالات متحده است. بسته های پیشرفته گردشگری پزشکی کشور اغلب شامل اسپاها نیز هستند؛ به نحوی که ممکن است گذراندن دوره آمادگی قبل از عمل جراحی یا دوره نقاهت بعد از عمل در یک اسپا را ارائه دهند.

بازارهای مهم گردشگری پزشکی آفریقای جنوبی کشورهای اروپایی نظیر بریتانیا، آلمان، اتریش و ایتالیا هستند؛ البته تعداد رو به افزایشی از بیماران نیز از کشورهای آفریقایی در درجه اول آفریقایی های مرفه و جوامع مهاجری که در آفریقا زندگی می کنند به این کشور جذب می شوند. در حوزه تندرستی، گیاهان بومی و آیین های شفابخش سنتی آفریقا به طور فزاینده ای با درمان های اسپا در این کشور ادغام شده اند. دریادرمانی یا تالاسوتراپی از درمان های شناخته شده در بسیاری از اسپاهای آفریقای جنوبی است. چند چشمه آب گرم مخصوصا در کیپ تاون غربی در این کشور وجود دارد که تاکنون اسپاها و تفرجگاه های تعطیلاتی زیادی در اطراف شان تاسیس شده است؛ علاوه بر این، روز به روز بر محبوبیت اقامتگاه های معنوی این کشور افزوده می شود. در این اقامتگاه ها درمان های جایگزین، مدیتیشن، کارگاه های تندرستی و آیین معنوی ارائه می شود.

آفریقای جنوبی همچنین تعداد بی شماری ریزورت اسپا دارد که در آنها بازدید از اسپا با فعالیت هایی چون سافاری، گلف و طبیعت گردی ترکیب شده است. نکته مهم این است که در آفریقای جنوبی اسپاها معمولا در مجاورت هتل ها تاسیس می شوند تا از کمپین های بازاریابی آنها منتفع شوند؛ به نحوی که هتل ها اغلب، اسپاها را به عنوان جزئی از خدمات هتل در بسته های سفر به گردشگران عرضه می کنند.

منبع: گردشگری سلامت در رویکردی جامع

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1