سهم واقعی ایران از گردشگری جهان؟!

12 ژوئن 2016 - 09:00 dsfr.ir/7f1k9

سهم واقعی ایران از گردشگری جهان؟!
میثم رودکی - دنیای سفر
گردشگران خارجی منتظر باز شدن درب ورودی باغ-موزه چهلستون هستند.

اگرچه طبق آنچه اعلام شده رشد گردشگری ایران دو برابر متوسط رشد جهانی است، اما سهم ایران از تعداد گردشگران جهان به نیم درصد هم نمی رسد.

«رشد گردشگری در ایران دو برابر متوسط رشد جهانی است»؛ این خبر دست به دست می چرخد و در تفسیر آن گفته شده «تعداد گردشگران خارجی کشور در دو سال گذشته 12 درصد رشد داشته و این درحالی است که میزان متوسط رشد جهانی گردشگران در همین مدت، کمی بیش از 6 درصد بوده است».

در حالی که به زعم یک کارشناس آمار و برنامه ریزی میراث فرهنگی و گردشگری، این یک مقایسه و تفسیر نمی تواند درست باشد.

اردشیر اروجی، در تصحیح این مقایسه ی اشتباه، با بیان این توضیح که متوسط رشد جهانی گردشگری در این دو سال حدود 4 درصد بوده و نه 6 درصد، گفت: صنعت گردشگری در چند سال اخیر به خاطر بحران اقتصادی و کاهش سطح درآمد مردم در کشورهای گردشگرفرست، رشد کمی داشته که البته درصد این رشد در کشورهای مختلف به تناسب تعداد گردشگر، کم و زیاد بوده است که گاه به 12 درصد و در برخی مواقع به کمتر از آن رسیده است.

وی اضافه کرد: وقتی اعلام می شود گردشگری ایران در دو سال گذشته 12 درصد رشد داشته، باید آگاه بود که این عدد در مقایسه با تعداد گردشگران ورودی به کشور در دو سال گذشته حاصل شده و نه نسبت به رقم کلی گردشگران جهان و رشد جهانی آن. در واقع این 12 درصد گویای یک رشد داخلی است که به ایران مربوط می شود.

این پژوهشگر همچنین یادآور شد: کشورهایی که تعداد گردشگران کمتری دارند، معمولا رشدشان بیشتر نمایش داده می شود، مثلا وقتی 2 میلیون نفر به 4 میلیون نفر می رسد، رشد 100 درصدی نیز حاصل می شود. در اصل وقتی تعداد گردشگران ورودی پایین است، آن 12 درصد، رشد بالایی را نشان نمی دهد و در مقایسه با 4 درصد رشد جهانی، رقم قابل توجهی نیست و مقایسه ی آن ها با یکدیگر از نظر آماری نادرست است.

اروجی تاکید کرد: با توجه به آماری که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از ورود 5.5 میلیون گردشگر خارجی به ایران ارائه کرده، این عدد سهم ناچیزی از یک میلیارد و 184 میلیون گردشگری را که سال 2015 در جهان سفر کردند، در بر می گیرد. در حقیقت سهم ما از گردشگران جهان 0.4 درصد است.

مدیرکل اسبق دفتر برنامه ریزی، آمار و اطلاعات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همچنین گفت: در حال حاضر درست ترین و مهم ترین کار این است که درصد رشد سالانه را نسبت به اهداف ترسیم شده در چشم انداز 20 ساله، مقایسه و بررسی کنیم که چقدر از برنامه ها فاصله داریم؟ به نظر می رسد باید روی سهم گردشگری ایران از گردشگران جهان و نسبت رشد آن در مقایسه با برنامه ی توسعه گردشگری کشور، حساسیت نشان دهیم و به این مقایسه های اشتباه دلخوش نباشیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

  • شمالی اصل 31 اوت 2016 - 13:41

    به نظر میرسه این جناب اروجی عزیز از جایی دلخوره ... چون در دوران مدیریت ایشون در دولت گذشته سیاستها به گونه ای بوده که آمارهای گردشگری به تناسب با سایر شاخصهای اقتصادی همواره در حال سقوط آزاد بوده! و حالا که ایشون در مصدر کار نیستن این رشد فعلی رو با تحلیلهای غیر منصفانه بی ارزش جلوه میدن ... دوران ایشون و سیاستهای محمودی دیگه گذشته و ما مردم قرار نیست دوباره کلاه سرمون بره ... یادت باشه " دروغ ممنوع" !

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1