ثبت خانه عبدالرزاق در فهرست آثار ملی

8 ژوئن 2016 - 16:30 dsfr.ir/fy5l8

ثبت خانه عبدالرزاق در فهرست آثار ملی
وبلاگ نوش آباد وطنم
خانه تاریخی عبدالرزاق

خانه مهدوی فیروزآبادی معروف به عبدالرزاق واقع در یزد، خیابان عاصی زاده، در بهمن ماه سال 94 به شماره 31420 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد؛ محسن ذاکری نیا در خصوص این بنای تاریخی گفت: با توجه به نوع معماری قدمت این بنای تاریخی مربوط به دوره پهلوی است و وجه تسمیه آن متاثر از نام اشهر بنا که به عبدالرزاق معروف است و نام خانوادگی مالک فعلی (محمدعلی مهدوی فیروزآبادی) است.

معاون میراث فرهنگی این اداره کل افزود: این بنا از خانه های ارزشمند داخل بافت تاریخی یزد است که دارای دو ورودی در جهت های شمال غرب و جنوب شرق و همچنین دو حیاط به صورت اندرونی و بیرونی است. ورودی اصلی در جهت شمال غرب است که پس از عبور از یک راهرو کوتاه به هشتی راه دارد. هشتی از یک طرف به ایوان ضلع غربی و از طرف دیگر به حیاط راه پیدا می کند و حیاط اندرونی به صورت چهار جبهه ساخت، طراحی و احداث شده است.

وی خاطرنشان کرد: ضلع غربی یک ایوان بزرگ است که دارای پوشش سقف هلالی می باشد و طرفین آن دو ورودی است که به فضای هشتی ها راه پیدا می کند و از حیاط نیز دسترسی به آنها امکان پذیر است. بالای ایوان یک بادگیر کوچک است که با بادگیرهایی که تاکنون شناسایی شده متفاوت است و بادگیری کوتاه به شکل V که در هر طرف دارای یک دهانه است که سمت راست فضای داخل ایوان نیز محفظه ای است که فضای زیر بادگیر را تشکیل می دهد.

این مقام مسئول تصریح کرد: پوشش نمای بیرونی حیاط این بنا از کاهگل است و به طورکلی مصالح به کار رفته در آن آجر و خشت با پوشش گچ و کاهگل است.

به گفته ذاکری نیا، تزئینات گچ بری حیاط اندرونی و همچنین نوع بادگیر متفاوت بنا که در خانه های دیگر هم دوره مشاهده نمی شود از جمله ویژگی های بنا به حساب می آید.

گفتنی است؛ باتوجه به درخواست مالک، احیا و سکونت وی در خانه و همچنین ارزش معماری آن ثبت آن در فهرست آثار ملی کشور ضرورت داشت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1