معاون میراث فرهنگی کشور:

دولتخانه صفوی قزوین ثبت جهانی می شود

8 ژوئن 2016 - 11:00 dsfr.ir/ni582

دولتخانه صفوی قزوین ثبت جهانی می شود
سفرگردی
باغ صفوی قزوین

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: دولتخانه صفوی قزوین به عنوان اثر مهم تاریخی ثبت جهانی و مرمت و بهسازی می شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری قزوین، محمدحسن طالبیان روز سه شنبه در دیدار با استاندار قزوین افزود: اجرای این پروژه نیز مانند دیگر پروژه های بااهمیت تنها با عزم، اراده و همدلی ملی امکان پذیر خواهد بود.

وی اظهار کرد: مرمت و احیای بافت های تاریخی در جذب توریست و ارزآوری برای مناطق کشور از اهمیت زیادی برخوردار است ولی در ساماندهی این اماکن و بناها بایستی قدمت آنها حفظ شود و بر اساس شیوه های متداول در دنیا صورت گیرد تا در لیست آثار جهانی ثبت شود.

طالبیان تاکید کرد: اجرای این پروژه با مشارکت دستگاه های مربوطه امکان پذیر خواهد بود و شهرداری و میراث فرهنگی بایستی همراهی مناسبی در این خصوص داشته باشند.

معاون میراث فرهنگی کشور افزود: دولتخانه صفوی قزوین به عنوان یک الگوی ویژه و مهم تاریخی مد نظر است که پس از مرمت می بایست به مقصد گردشگری تبدیل شود و به عنوان الگوی ویژه و مهم در قزوین مطرح شود تا در مراحل بعدی به استان های اصفهان و یزد نیز تسری یابد.

وی افزود: در اجرای این پروژه لازم است مسایل فرهنگی، مرمتی و حفاظتی مدنظر قرار گیرد و بر اساس نقشه تدوین شده پیش رود و بر طبق یک رویه کارشناسی بررسی شود تا به اصالت بنا نیز خدشه ای وارد نگردد.

این مسئول در خصوص احیا و مرمت خانه های مسکونی تاریخی قزوین نیز گفت: برای احیای منازل مسکونی و تاریخی که در فهرست آثار ملی ثبت شده اند 50 درصد هزینه مرمت توسط سازمان میراث فرهنگی به مالکان پرداخت می شود.

در این جلسه همچنین برای مرمت بازار قیصریه قزوین نیز بعد از بحث و بررسی مقرر شد تا با مشارکت و هم اندیشی مجموعه ی مدیریتی، دستگاه های خدمات رسان و نمایندگانی از اصناف اجرایی شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1