11 سپتامبر 2021 - 22:31

ثبت ملی نخ ریسی عبا و حصیربافی به نام استان بوشهر

7 ژوئن 2016 - 16:30 dsfr.ir/zh6qw

ثبت ملی نخ ریسی عبا و حصیربافی به نام استان بوشهر
میثم رودکی - دنیای سفر
غرفه صنایع دستی استان بوشهر در نمایشگاه صنایع دستی تهران

طی بررسی های بعمل آمده در اداره کل ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، رشته های حصیربافی و ریسندگی نخ عبا از استان بوشهر به ثبت ملی رسیده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر؛ امین بینش پژوه معاون صنایع دستی استان بوشهر در آستانه ی هفته ی صنایع دستی خبر از ثبت ملی دو صنعت دستی استان داد.

بینش پژوه ضمن گرامیداشت و تبریک هفته ی صنایع دستی به پیشکسوتان، صنعتگران و هنرمندان این عرصه گفت: طی بررسی های بعمل آمده در اداره کل ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، رشته های حصیربافی و ریسندگی نخ عبا از استان بوشهر به ثبت ملی رسیده است.

وی با اعلام اینکه مواد اولیه بافت حصیر در نقاط مختلف به نسبت تنوع محیط جغرافیایی کشور متفاوت است، اظهار داشت: مواد اولیه حصیربافی در استان بوشهر از برگ هرس شده نخل تشکیل می شود.

معاون صنایع دستی استان بوشهر همچنین افزود: خوشحالیم که علاوه بر ثبت ملی عبابافی در گذشته توانستیم نخ ریسی عبا را نیز اکنون به ثبت ملی برسانیم.

بینش پژوه ظرافت و دقت بالای مورد نیاز برای ریسیدن پشم و تبدیل آن به نخ توسط زنان را یکی از مهم ترین موارد برای این رشته برشمرد و همین امر عبای این استان را ممتاز و منحصر به فرد می کند.

وی در ادامه بازدید از کارگاه های صنایع دستی، دیدار با هنرمندان و پیشکسوتان صنایع دستی استان و همچنین اعطای لوح تقدیر به صنعتگران برگزیده دارای نشان مهر ملی در سال 1394 را از برنامه های بزرگداشت هفته ی صنایع دستی اعلام داشت.

1