بسته حمایت از گردشگری در اقتصاد مقاومتی تدوین می شود

6 ژوئن 2016 - 13:30 dsfr.ir/pt5tn

بسته حمایت از گردشگری در اقتصاد مقاومتی تدوین می شود
محمد حسن زاده
مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی

معاون گردشگری رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: برنامه عملیاتی بسته حمایت از گردشگری در اقتصاد مقاومتی در حال تدوین است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ رحمانی موحد روز دوشنبه در همایش جایگاه گردشگری در اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی یک استراتژی و تدبیری عقلایی و جهادمحور برای کاهش فشار اقتصادی و مسیری برای برون رفت از یک شرایط حساس زمانی است.

وی گفت: گردشگری به عنوان صنعت پیشرو، نقش موثری در فرآیند توسعه اقتصادی جوامع دارد و یکی از مصداق های بارز تحقق اقتصاد مقاومتی محسوب می شود.

معاون رییس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به تحریم های گسترده سال های گذشته افزود: اثرات تحریم ها بر گردشگری فقط به موضوع اقتصادی خلاصه نمی شد؛ بلکه اعتبار و امنیت گردشگری کشور ما را هدف گرفته بود، تا جایی که بسیاری از کشورها همچون استرالیا و انگلیس به شهروندان خود هشدار داده بودند که به ایران سفر نکنند. پس از اجرای برجام و لغو تحریم های اقتصادی و مالی ایران، شاهد بیشترین تحول شده ایم و ایران با ریسک پایین تری به مکانی برای سرمایه گذاری در منطقه تبدیل می شود.

رحمانی موحد یادآور شد: رسانه هایی که تا چندی پیش اخبار منفی تحریم های ایران را مخابره می کردند، اکنون ایران را در ردیف شگفت انگیز دنیا، 10 مقصد برتر دنیا برای سفر و کشوری با جاذبه های خاص معرفی می کنند. در دوران پسابرجام گردشگری به عنوان یک فعالیت و صنعت متکی به فرهنگ غنی و توانمندی های بالقوه باستانی، تاریخی، طبیعی، فرهنگی، درمانی و سلامت می تواند نقش بی بدیلی در اقتصاد کشور ایفا کرده و بخش قابل توجهی از مشکلات اقتصادی را مرتفع کند.

معاون گردشگی رییس میراث سازمان فرهنگی خاطرنشان کرد: به همین دلیل گردشگری به عنوان یکی از ارکان اقتصادی می تواند اثرات ارزشمندی بر تولید ملی داشته باشد. وی با اشاره به اقتصاد مقاومتی یادآور شد: صنعت گردشگری به عنوان یک اقتصاد درون زا ظرفیت بالایی برای توسعه اقتصادی کشور در راستای تحقق این شعار دارد و از نظر اقتصادی باعث ورود ارز به کشور شده و منجر به افزایش سرمایه گذاری و در نهایت کاهش بیکاری و افزایش اشتغال بهه همراه خواهد داشت.

رحمانی موحد با بیان اینکه گردشگری نقش اساسی در به فعلیت رساندن آرمان ها، فرهنگ ها و باورها ایفا می کند، گفت: عرصه های مختلف و توانمندی های بالقوه که در گردشگری تبلور می یابد، کشور را برابر مشکلات اقتصادی واکسینه خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به رفع شدن تحریم ها و ایجاد فضای آرام سیاسی پسابرجامی،‌ جذب سرمایه گذاری خارجی می تواند عاملی پیش برنده و شتاب دهنده در توسعه این صنعت به حساب آید، به همین منظور برای جذب سرمایه گذاری خارجی، بسته فرصت های سرمایه گذاری به ارزش 30 میلیارد دلار در سفر رییس جمهوری به ایتالیا و فرانسه ارائه شده و پیگیری های مستمر در حال انجام است.

وی افزود: دولت در صدد است تا سیاست گذاری مناسب از روادید، تعیین بازارهای هدف، توسعه گردشگری روستایی، آموزش نیروی انسانی، مالیات و حمایت از بخش خصوصی، سرمایه گذاری در بخش اقامتی و زیرساخت ها و امنیت گردشگران و همچنین نظارت بر عملکرد دستگاه های مجری در بخش خصوصی و دولتی، زمینه سازی رشد را فراهم آورد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1