به مناسبت میلاد امام حسن مجتبی (ع)

رونمایی از قرآن خطی متعلق به دوره قاجار در موزه کتابخانه نیاوران

29 ژوئن 2015 - 11:00 dsfr.ir/4a9qv

همزمان با ماه نزول قرآن و به مناسبت میلاد امام حسن مجتبی (ع) از یک جلد قرآن خطی متعلق به دوره قاجار در موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران این نسخه قرآن کریم به خط نسخ و سر سور به خط ثلث می باشد که توسط محمدمهدی بن محمدتقی اصفهانی در سال 1329 هجری قمری بر روی کاغذ ترمه کتابت شده است. همچنین طرح جلد این اثر روغنی لاکی با طرح گل و مرغ می باشد.

خط نسخ در آغاز خطى هم پایه خط کوفی بوده است. خط نسخ بطورکلى از اواخر قرن دوم هجرى رایج شد. ولى تا اواخر قرن سوم هجرى چندان متداول نبود. این خط به تمام سرزمین‌هاى شرقى که تحت لواى اسلام بوده‌اند، گسترش یافت.

امتیاز مهم خط نسخ در رعایت نسبت است، که یکى از قواعد مهم خوشنویسى مى‌باشد که موجب زیبایى خط است. حروف چاپ و ماشین تحریر نیز با این قلم فراهم آمده است و کتاب‌ها و نشریات نیز به همین خط چاپ مى‌شوند که البته با نسخ قرآنى تفاوت‌هایى مختصر دارد. خواندن و نوشتن در خوشنویسى نسخ بسیار ساده و روان است. از اساتید این خط می توان به عثمان طه (شیوه عربی) و احمد نیریزی تبریزی (شیوه ایرانی) اشاره کرد.

کاغذ ترمه نیز کاغذ بسیار مرغوبی بوده که در اصفهان از ترمه بسیار نازک و ظریفی ساخته می شده است. این کاغذ بسیار ظریف و نازک و در عین حال محکم و با دوام و با نسوخ یکنواخت و منظم است. کاغذهایی که به رنگ ترمه ای یا فستقی (پسته ای) باشد به راحتی قابل تمییز است. برخی از نسخه های دیوانی دوره صفویه و قاجار که دارای تزیینات و خوش نویسی بوده روی همین کاغذ کتابت می شده است.

علاقه مندان جهت دیدن این اثر می توانند از تاریخ 15 رمضان تا پایان ماه مبارک همه روزه از ساعت 9 تا 17 به موزه کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند و این مجموعه تا ساعت 18 فعال است.

1