17 اکتبر 2019 - 10:10

واگذاری دو خانه تاریخی دامغان به بخش خصوصی

5 ژوئن 2016 - 18:30 dsfr.ir/ha4ml

واگذاری دو خانه تاریخی دامغان به بخش خصوصی
محمد فتحی
خانه تاریخی ابراهیمی در دامغان

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دامغان گفت: دو خانه تاریخی در این شهرستان به زودی به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار می شود.

معصومه داودیان روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: خانه های تاریخی 'ابراهیمی' و 'میررحیمی' با هدف مرمت، احیاء و بهره برداری و از طریق اعلام مزایده به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار می شود.

وی هدف از واگذاری این خانه های تاریخی را مرمت، ساماندهی، باز زنده سازی و احیاء بناها به عنوان اقامتگاه سنتی و مجموعه پذیرایی-خدماتی سنتی ذکر کرد و گفت: پس از تصویب طرح و انجام اقدامات مرمتی، این خانه ها زیر نظر ناظران فنی میراث فرهنگی و صندوق احیاء مورد بهره برداری قرار می گیرند.

وی تاکید کرد: سرمایه گذار باید پس از مرمت، ساماندهی و تجهیز، بنا را در کاربری های متناسب با کالبد بنای تاریخی مورد بهره برداری قرار دهد.

داودیان خاطرنشان کرد: کاروانسرای شاه عباسی دامغان و کاروانسرای میاندشت نیز در هفته های آتی پس از عقد قرارداد به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار می شود.

تاکنون خانه های تاریخی طاهری و رجبی سمنان و کاروانسراهای دهنمک، میاندشت و شاه عباسی دامغان به بخش خصوصی واگذار شده و کاروانسرای ایوانکی نیز در شرف واگذاری است.

عمارت میررحیمی که در محله بالا محله دامغان درمیدان امام، خیابان 12 فروردین قرار دارد، در دوره قاجاریه ساخته شده و به شماره 17587 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

خانه ابراهیمی نیز در ابتدای محله امام و روبروی کتابخانه عمومی شماره 1 اداره ارشاد واقع شده است. این خانه به شکل اندرونی و بیرونی و در دوره قاجاریه ساخته شده است. عمارت ابراهیمی نیز به شماره 17582 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

تاکنون بیش از 800 اثر تاریخی استان سمنان در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1