ویروس زیکا و المپیک 2016 ریو

5 ژوئن 2016 - 16:00 dsfr.ir/op3w7

ویروس زیکا و المپیک 2016 ریو
thenation.com
کارگران بهداشت برزیل

بر اساس نیاز ورزشکاران و بازدیدکنندگان در طول برگزاری المپیک در خصوص آگاهی از ریسک بیماری زیکا و راه های پیشگیری از ابتلا به آن، سازمان WHO و سازمان بهداشت آمریکا (PHAO) اطلاعاتی ارائه داده اند.

برزیل یکی از 58 کشوری است که روند انتقال ویروس زیکا از طریق پشه در آن ادامه دارد. پشه ها ناقل اصلی هستند و فرد آلوده به ویروس زیکا نیز می تواند از طریق رابطه جنسی محافظت نشده ناقل ویروس باشد. بیماری زیکا منجر به علائمی خفیف شده، طوری که اکثر افراد هیچ نشانه ای از بیماری را بروز نمی دهند. با این حال، توافق علمی بر این است که ویروس زیکا یکی از علل میکروسفالی (به دنیا آمدن کودکان با سر غیرمعمول کوچک)، سندرم گیلن باره Guillain-Barré (اختلال نوروعصبی نادر ولی شدید که می تواند به فلج شدن و مرگ منجر شود) و دیگر ناهنجاری های مغزی و اختلالات در نوزادان متولد شده از زنانی است که در طول بارداری آلوده به ویروس زیکا شده اند.

از ورزشکاران و بازدید کنندگان ریودوژانیرو و دیگر مناطقی که خطر انتقال ویروس زیکا وجود دارد، خواسته می شود که:

  • توصیه های سفر، ارائه شده توسط WHO و دیگر مقامات بهداشتی کشور خود را دنبال و قبل از سفر با یک متخصص سلامت مشورت کنید.
  • در صورت امکان در طول روز، خود را با استفاده از مواد دافع حشرات و با پوشیدن لباس های ترجیحا رنگ روشن و پوشش کل بدن از گزش پشه، محافظت کنید.
  • داشتن رابطه جنسی امن تر (به عنوان مثال استفاده مداوم و درست از کاندوم) و یا پرهیز از رابطه جنسی در دوران اقامت و نیز حداقل 4 هفته پس از بازگشت، به خصوص اگر علائمی از ویروس زیکا داشتند یا دارند.
  • محل اسکان مجهز به سیستم تهویه مطبوع را انتخاب کنید. (پنجره ها و درها برای جلوگیری از خروج هوای سرد معمولا بسته هستند، و پشه نمی تواند وارد اتاق شود).
  • از بازدید از مناطق فقیرنشین و بسیار شلوغ در شهرستان ها و شهرهای کوچک که بهداشت ضعیفی دارند و فاقد آب لوله کشی هستند (زمینه های ایده آل رشد پشه) خودداری کنید. جایی که خطر گزش حشرات بیشتر است.
  • به زنان باردار توصیه می شود به مناطق فعال انتقال ویروس زیکا سفر نکنند، که شامل ریودوژانیرو نیز می شود. همچنین به شریک جنسی زنان باردار بازگشته از مناطق آلوده به ویروس توصیه می شود که طی حاملگی رابطه جنسی محافظت شده داشته باشند و یا از نزدیکی پرهیز کنند.

بازی های المپیک در طول زمستان برزیل (5 آگوست تا 16 سپتامبر) برگزار خواهد شد، زمانی که پشه های فعال کمتر هستند و خطر گزیده شدن کمتر خواهد بود.

سازمان جهانی بهداشت و سازمان بهداشت آمریکا، ضمن ارائه مشاوره بهداشت عمومی به دولت برزیل، تحت یک تفاهم نامه با کمیته بین المللی المپیک و کمیته محلی برگزاری المپیک 206 ریو، به تفصیل به دنبال افزایش راه های کاهش تماس ورزشکاران و بازدید کنندگان با ویروس خطرناک زیکا در طول مسابقات هستند. تمرکز اصلی WHO حول محور اقدامات لازم برای کاهش جمعیت پشه Aedes است که علاوه بر ویروس زیکا، بیماری های چیکونگونیا، تب دانگ و تب زرد را نیز انتقال می دهد.

WHO و PAHO برای نظارت بر انتقال ویروس زیکا و خطرات ناشی از آن در برزیل و دیگر مناطق آلوده، با ارائه اطلاعات به روز در مورد چگونگی شیوع، خطرات و پیشگیری از ویروس زیکا، از حال حاضر تا بعد از آگوست همراه ما خواهد بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « who » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1