مدیرعامل تاکسیرانی کرمان:

پرداخت کرایه الکترونیکی می شود

5 ژوئن 2016 - 14:40 dsfr.ir/q80ut

پرداخت کرایه الکترونیکی می شود
taraznews.com
امکان پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی و اتوبوس برای مسافران

با راه اندازی سیستم پرداخت الکترونیک در تاکسی ها عملا استفاده از پول در این چرخه متوقف می شود و این امر می تواند نقطه پایانی برمشکل پرداخت نقدی کرایه تاکسی و تبعات بهداشتی ناشی از آن باشد.

بحث حمل و نقل مسافر یکی از مهم ترین خدمات شهری و دغدغه های شهروندان است؛ در این میان پرداخت کرایه به صورت نقدی مشکلاتی را برای رانندگان و مسافران به همراه دارد اما اخیرا با اقدام شهرداری و صدور کارت های شهروندی «کرمان کارت» امکان پرداخت کرایه به صورت الکترونیکی در دستور کار قرار گرفته و این طرح به صورت پایلوت ظرف چند روز آینده در کرمان اجرایی می شود.

یکی دیگر از دغدغه های تاکسی ها فعالیت برخی خودروهای شخصی در حطیه کاری آن هاست، خودروهایی که بدون هیچ ساماندهی و به صورت غیرقانونی اقدام به جابجایی مسافران می کنند و حتی امنیت لازم را نیز ندارند چرا که تحت نظارت هیچ ارگانی قرار ندارند و به نظر می رسد پلیس راهور باید در این زمینه اقدام موثری تری را انجام دهد.

به منظور بررسی مشکلات گفته شده و آگاهی از چند و چون وضعیت ناوگان تاکسیرانی شهر کرمان با مجید عسکری مدیرعامل تاکسیرانی شهرداری کرمان به گفتگو پرداختیم که در ادامه می خوانید.

  • راه اندازی سیستم پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی در کرمان در چه مرحله ای است؟

هم اکنون پرداخت الکترونیک در دستور کار سازمان تاکسیرانی کرمان و اتحادیه تاکسیرانی کل کشور است اما در ابتدای راه به دلیل برخی مسائل، اقدام در این خصوص با سرعت پایین تر و دقت بیشتر صورت گرفت.

کارت «کرمان کارت» به عنوان کارت شهروندی به منظور استفاده از خدمات اتوبوس رانی، تاکسیرانی و سایر خدمات شهری در اختیار مردم کرمان قرار می گیرد؛ توزیع این کارت آغاز شده و برای اتوبوس در حال استفاده است.

این دستگاه ها به منظور پرداخت کرایه، کنترل الکترونیک تاکسی، جی پی اس و تاکسی متر در تاکسی ها نصب می شود و دستگاهی که برای این منظور انتخاب شده است ظرف چند روز آینده به صورت پایلوت بر روی 150 دستگاه تاکسی نصب می شود.

با توجه به اینکه تمامی مسافران حاضر در تاکسی باید به این دستگاه دسترسی داشته باشند به گونه ای انتخاب شده است که قابلیت جابجایی را داشته باشد و همانند تلفن همراه شارژ می شود که برای 24 ساعت قابل استفاده است، بعد از کشیدن کارت اطلاعات به صورت آنلاین از طریق جی پی آر اس انتقال داده شده و پول به حساب راننده تاکسی واریز می شود.

  • آیا شیوه جدید پرداخت کرایه تاکسی جوابگو خواهد بود؟

امروزه دنیا به سمت استفاده از سیستم های الکترونیک در حال پیشروی است، استفاده از این سیستم به نفع رانندگان تاکسی و شهروندان است چرا که باعث حذف پول از این چرخه شده و مسائل بهداشتی ناشی از آن نیز برطرف می شود.

  • نصب دستگاه پرداخت الکترونیک برای تاکسی ها هزینه ای در بر دارد؟

شرکت های متعددی دستگاه تاکسی الکترونیک را ارائه داده بودند که با بررسی های صورت گرفته بهترین گزینه در این خصوص انتخاب شد.

تاکسی خودروی شخصی محسوب می شود و هزینه دستگاه را راننده تاکسی باید پرداخت کند؛ اما سازمان تاکسیرانی به دنبال راهکاری به منظور پرداخت نکردن هزنیه توسط رانندگان تاکسی یا پرداخت با شیب ملایم و قسط های پایین بود.

در آخرین مذاکرات با شرکت مجری مقرر شد براساس تراکنش هایی که صورت می گیرد روزانه مبلغی کمتر از هزار تومان از حساب راننده کم می شود.

همچنین راه های درآمدزایی از محل شارژ و فروش کارت ایجاد می شود و راننده می تواند بیش از مبلغ کسر شده را از این طریق جبران کند و در واقع نصب این دستگاه می تواند باعث درآمدزایی برای تاکسی ها شود.

  • آیا راهکاریی برای تأمین وسیله های مصرفی تاکسی ها وجود دارد؟

باید رویکردی که باعث تمایز خودروی شخصی با تاکسی شود مدنظر قرار داده شده و امتیازاتی برای تاکسی ها در نظر گرفته شود. یکسری مشکلات در این خصوص وجود دارد به عنوان مثال تضمین های پرداختی که در قبال خدماتی که به تاکسی ها داده می شود کمرنگ بوده و راهکاری برای آن پیدا نشده است.

اخیراً از سوی اتحادیه تاکسیرانی کشور سایتی طراحی شده و با شرکت های متفاوتی برای تأمین لاستیک، روغن مذاکراتی صورت گرفته و راهکاریی برای پوشش خدمات لوازم مصرفی و تعمیرات اندیشیده شده است؛ اما از نظر مسائل قانونی هیچ راهکار و بودجه ای برای یارانه تاکسی ها در نظر گرفته نشده است.

  • تخلفات رانندگان شخصی و ورود به حیطه وظایف تاکسی ها را چگونه رصد می کنید؟

این مسئله تبعات اجتماعی و هزینه های فراوانی به همراه داشته؛ شهروندان توجه داشته باشند که خودروهای شخصی که اقدام به جابجایی مسافران می کنند در هیچ جا ثبت نشده اند، هیچ تعهدی ندارند و بنابراین کنترلی بر خدمات و هزینه ای که از مردم دریافت می کنند نیز وجود ندارد.

مسئله فعالیت ماشین های شخصی در ایستگاه های تاکسی وجود ندارد و در این مکان ها کنترل به صورت دقیق صورت می گیرد و از پلیس راهور می خواهیم با خودروهای شخصی پررنگ تر و جدی تر عمل کند.

  • نرخنامه جدید چه زمانی به تاکسی ها ابلاغ می شود؟

همواره نرخنامه در ابتدای سال تا خرداد ماه به طول می انجامد چرا که دستور و مصوبات دولت و نرخ تورم در آیتم نرخ گذاری تأثیر دارند که از طرف دولت اعلام می شود و باید در نرخنامه نیز لحاظ شوند.

نرخنامه از سوی سازمان تاکسیرانی کارشناسی و به شورای سازمان ابلاغ می شود که بعد تصویب این شورا، توسط شهردار به شورای اسلامی شهر کرمان ابلاغ می شود که در این مرحله تمامی نرخ ها و عوارض ها توسط اعضا شورا مصوب می شود.

نرخنامه بدون مصوبه شورای اسلامی شهر قانونی نبوده و نظر نهایی و تأییدیه این شورا به عنوان دولت محلی الزامی است و تنها در این صورت قابل اجراست.

در حال حاضر نرخ پیشنهاد شده است اما اختلافی در خصوصی سقف اعلامی و نظر کارشناسی سازمان تاکسیرانی وجود داشت که راهکاری در این خصوص اندیشیده شده است و ان شالله در بحث کمیسیون تنظیم بازار مصوبه گرفته می شود و مشکل موجود برطرف می شود و در تلاشیم که نرخ نامه تا پایان خرداد ماه به رانندگان تاکسی ها ابلاغ شود.

  • وضعیت ناوگان تاکسی در شهر کرمان چگونه است؟

سال گذشته بحث نوسازی 90 هزار تاکسی در کل کشور در دستور کار قرار گرفت و اطلاع رسانی در این زمینه انجام شد اما رانندگان تاکسی ها در این خصوص با مشکلاتی مواجه بودند به عنوان مثال میزان قسط و مبلغ نقدی و نوع خودرو که باید پرداخت شود مشکل دارند.

خوودرویی که برای این منظور پیشنهاد شده سمند است که بسیار پرهزنیه است که با پی گیری های صورت گرفته پژو 405 نیز در دستور کار قرار گرفت اما هر دو این خودروها برای تاکسی پرهزینه هستند.

خودرویی که انتخاب می شود باید استانداردهای تعریف شده برای تاکسی را دارا باشند و این در حالی است که رانندگان متقاضی خودروهای کوچک تر و کم هزینه تر هستند.

از مالکان تاکسی های فرسوده می خواهیم با توجه به فرصت جدیدی که اعلام شده هر چه سریع تر به سایت اتحادیه تاکسی رانی و ستاد سوخت کشور مراجعه کرده و برای تعویض تاکسی خود اقدام کنند و این افراد در این فرصت ثبت نام نکنند در آینده نزدیک از ادامه فعالیت آن ها جلویگری می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « عصر خودرو » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1