دو حوزه جذاب ایران برای گردشگران ترکیه ای

5 ژوئن 2016 - 09:30 dsfr.ir/lu3ga

دو حوزه جذاب ایران برای گردشگران ترکیه ای
wisgoon.com
پذیرایی با انواع کباب در رستوران کارون، اصفهان

مذهب تشیع و غذا، دو عامل مهم در افزایش تعداد گردشگران ترکیه ای برای سفر به ایران است.

به گفته عضو هیات اجرایی انجمن آژانس های مسافرتی ترکیه، گردشگری مذهبی و گردشگری غذا، دو عامل مهم در افزایش تعداد گردشگران ترکیه ای در سفر به ایران است؛ دو صورت از گردشگری که در صورت معرفی شایسته ظرفیت های گردشگری ایران به مردم ترکیه و تکیه بر جاذبه های مذهبی و فرهنگ غذایی مردم این کشور، آمار سفرها از ترکیه به ایران را به شکل قابل توجهی بیشتر خواهد کرد.

تبلیغات و بازاریابی، یکی از ارکان اصلی جذب گردشگران خارجی است و دولت ها و دست اندرکاران صنعت گردشگری کشورهای سرآمد در این صنعت، با رقم بالای سرمایه گذاری در این حوزه، نتایج درخشان آن را به وضوح دیده اند.

در واقع پیش از آنکه اشکال دیگری از تبلیغات همچون معرفی دهان به دهان که به باور بسیاری از فعالان صنعت گردشگری و همچنین تحقیقات موجود، در ردیف موثرترین انواع تبلیغات است، رسالت معرفی جاذبه های گردشگری یک منطقه را بر عهده گیرد، معرفی ابتدایی یک مقصد است که سبب جذب گردشگران می شود و پس از آن همین افراد خود به عنوان یک مبلّغ عمل می کنند. ورود به بازار گردشگری جهان درحالی که تقریبا همه کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه به اهمیت این صنعت به عنوان یکی از راه های پایدار رشد اقتصادی پی برده اند، نیازمند ارائه و معرفی ظرفیت های کمتر دیده شده و دیده نشده است.

در چنین فضای رقابتی، چگونگی معرفی و شناساندن خود به بازارهای هدف و همچنین به کارگیری راه ها و روش های کارآمد بازاریابی، از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و به همین میزان نیازمند اختصاص بودجه است. کارشناسان معتقدند، وظیفه برداشتن گام های اساسی در این ارتباط، آن هم در زمانی که صنعت گردشگری کشور نوپا محسوب می شود، بر عهده دولت است. در همین حال اما نهاد متولی گردشگری در کشور نیز کمبود بودجه و شرایط بد اقتصادی را مانع اختصاص بودجه لازم برای این مهم عنوان می کند. با این همه بخش خصوصی هم انجام تبلیغات وسیع را از عهده امکانات مادی و اجرایی خود خارج دانسته و انجام تبلیغات گسترده و پرقدرت را از ضروریاتی می داند که مسوولان گردشگری کشور باید آن را در راس برنامه های خود قرار دهند.

ایرانی ها در معرفی ایران کم کاری کرده اند!

عضو هیات اجرایی انجمن آژانس های مسافرتی ترکیه - کشوری که به عنوان نمونه ای موفق در کسب درآمد ارزی از این صنعت مورد توجه است و سالانه بیش از 40 میلیون نفر گردشگر خارجی را میزبانی می کند - به «دنیای اقتصاد» گفت: «ایرانی ها خود باید کشورشان را به مردم ترکیه معرفی و آنها را برای سفر به ایران ترغیب کنند؛ پس از این اتفاق است که کار ما آغاز می شود و برای علاقه مندان به این سفر تور برگزار خواهیم کرد.»

مردم ترکیه به علت شناخت اندک خود از ایران کمتر به این مقصد سفر می کنند که این عدم شناخت به علت ضعف تبلیغات و کاستی های بازاریابی است

ارطغرل کارا اوغلو که چندی پیش به همراه وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه و هیاتی از عالی ترین فعالان این صنعت برای شرکت در چهارمین کمیته فنی مشترک فعالان بخش گردشگرى ايران و ترکيه به کشورمان آمده بود، در ادامه افزود: «مردم ترکیه به علت شناخت اندک خود از ایران کمتر به این مقصد سفر می کنند که این عدم شناخت به علت ضعف تبلیغات و کاستی های بازاریابی است.»

به رغم همسایگی دیرینه دو کشور ایران و ترکیه و اشتراکات بسیار زیاد فرهنگی، تاریخی و مذهبی و درحالی که هر ساله ایرانی های زیادی، ترکیه را به عنوان مقصد سفر خود برمی گزینند، مردم ترکیه برای سفر به ایران چندان اشتیاقی از خود نشان نمی دهند. موضوعی که آمارهای موجود نیز آن را تایید می کنند. در همین حال وزیر گردشگری ترکیه نیز در نشست کمیته مشترک دوکشور اعلام کرده بود که ترکيه در سال 2015 از يک ميليون و 700 هزار ايرانى ميزبانى کرده است. همچنين در سه ماه نخست سال جارى 405 هزار نفر از ايران وارد ترکيه شده اند که اين رقم در مقايسه با مدت مشابه آن در سال قبل، يک و نيم درصد رشد داشته است.

ماهر اونال در ادامه سخنانش بر عدم موازنه تعداد گردشگران تبادل شده میان دو کشور تاکید و تصریح کرده بود: «این در حالی است که در اين مدت تنها 163 هزارنفر شهروند ترکيه به ايران سفر کرده اند که از اين منظر بايد تلاشمان را براى افزايش تعداد گردشگران ترکیه که ايران را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب مى کنند، بيشتر کنيم.»

ظرفیت های ایران برای جذب ترکیه ای ها

مشاور انجمن آژانس های مسافرتی ترکیه درحالی که شناخت خود را از ایران محدود می دانست، اظهار کرد: «من شناخت چندانی نسبت به ایران ندارم اما همین قدر می دانم که این کشور از زمینه تاریخی مناسبی برای جذب گردشگران ترکیه برخوردار است.» وی همچنین وجود تعداد قابل توجهی از مسلمانان شیعه در ترکیه را یکی دیگر از پتانسیل های موجود در این کشور برای فعالان گردشگری ایران دانست و گفت: «پررنگ بودن فاکتورهای تشیع در ایران عامل مساعدی برای جذب گردشگران شیعه ترکیه به این کشور است که در این مورد نیز اقدامات لازم صورت نگرفته است.» کارااوغلو در پاسخ به این پرسش که جز زمینه مذهبی و تاریخی، چه عامل دیگری می تواند برای مردم ترکیه جذاب و به عنوان یک عامل در انتخاب مقصد سفرشان موثر باشد، بیان کرد: «فرهنگ غذا و پخت و پز در دیگر کشورها برای مردم ترکیه بسیار جذاب است و از این رو گردشگری غذا می تواند بستر دیگری برای جذب گردشگران ترکیه به ایران باشد.»

عضو هیات اجرایی انجمن آژانس های مسافرتی ترکیه با تاکید دوباره بر اهمیت تبلیغات برای شناساندن ظرفیت های گردشگری ایران به مردم ترکیه، ورود جدی به این حوزه را مهم ترین عامل در تغییر موازنه موجود در تبادل گردشگر میان این دو کشور همسایه عنوان و خاطرنشان کرد: «ایران از طریق رسانه های مختلف باید خود را به دنیا معرفی و چهره مثبتی از خود به نمایش گذارد؛ اسم ایران باید شنیده و اشتیاق ها برای سفر به این کشور تقویت شود.»

به گفته این فعال گردشگری ترکیه، ایتالیا، یونان و کشورهای حوزه بالکان از مقاصد عمده گردشگران ترک به شمار می روند که به ترتیب به دلیل برندها، نزدیکی مسافت و سفر بدون ویزا و ارتباطات فامیلی و سازه های مشترک تاریخی مورد توجه گردشگران این کشورند.

بر اساس همین گفته و به باور کارشناسان گردشگری، برندسازی و پس از آن ارائه و معرفی این برند به گردشگران کشورهای دیگر، تنها عامل افزایش تقاضا برای ورود به هر کشوری است که متاسفانه ایران در این زمینه ها بسیار ضعیف عمل کرده است. با این همه عضو هیات اجرایی انجمن آژانس های مسافرتی ترکیه نسبت به آینده روابط گردشگری میان دو کشور، به نحوی که ایران نیز از این ارتباط به همان اندازه که ترکیه منتفع می شود، بهره مند شود، ابراز خوش بینی و بر حل مشکل صدور اجازه برای پروازهای چارتری میان دو کشور تاکید کرد.

سرمایه گذاری و ایده پردازی برای تبلیغات و معرفی جاذبه های گردشگری یک کشور نوپا در زمینه گردشگری به مردم دیگر کشورها که به رونق این صنعت از طریق جذب گردشگران خارجی فکر می کند، شرط لازم و اولیه ورود به این عرصه است. رایزنی با کشورهای مدنظر برای گسترش تعاملات گردشگری و نشاندن فعالان بخش خصوصی این صنعت پای میز مذاکره وهمچنین امضای تفاهم نامه ها و قراردادها، به تنهایی نخواهد توانست سبب رونق گردشگری کشور شود و تا زمانی که شهروندان کشور مورد نظر شناختی نسبت به کشورمان نداشته باشند، در این خصوص کنجکاو نشوند و حس و پیوندی مشترک با فرهنگ و مردم ایران پیدا نکنند، ایران را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب نخواهند کرد.

بدیهی است که در چنین شرایطی، برنده این میدان، کشورهایی خواهند بود که به اندازه کافی در مسیر معرفی سرزمین خود گام برداشته و برای صنعت گردشگری کشورشان برندسازی کرده اند. از این رو به نظر می رسد که پیش نیاز همه این فعالیت ها، گسترش میزان و محدوده تبلیغات گردشگری در کشورهای مورد نظر است؛ اقدامی که گرچه نیازمند اختصاص و صرف بودجه و هزینه است ، اما اجتناب ناپذیر بوده و در کوتاه مدت نیز این سرمایه ها برگشت پذیر است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1