سومین سرقت از مسجد نصیرالملک

پنج کاشی هفت رنگ مسجد نصیرالملک شیراز به سرقت رفت

5 ژوئن 2016 - 09:00 dsfr.ir/jf7yt

پنج کاشی هفت رنگ مسجد نصیرالملک شیراز به سرقت رفت
shia-news.com
مسجد نصیر‌الملک؛ یکی از زیباترین مساجد ایران

خادم مسجد نصیر الملک شیراز گفت: تعداد پنج کاشی هفت رنگ گل دار این مسجد تاریخی مربوط به دوره قاجاریه صبح روز شنبه به سرقت رفته است.

حمید کشت ورز روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امروز صبح پس از اطلاع یافتن از این سرقت موضوع را به پلیس 110 شیراز و حراست اداره کل اوقاف استان فارس اطلاع دادم.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا که مگر داخل و اطراف این مسجد از حفاظت الکترونیکی برخوردار نبوده اظهار داشت: اقدامات اولیه برای خرید دوربین مدار بسته و نصب آن در داخل و بیرون از مسجد شده ولی هنوز اقدام عملی صورت نگرفته است.

خادم مسجد نصیرالملک همچنین گفت: طی چند سال گذشته دو بار درکوب برنجی این مسجد نیز به سرقت رفته و این سومین سرقت بوده که دیشب صورت گرفته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس هم ضمن تائید کاشی های به سرقت رفته گفت: کاشی های به سرقت رفته مسجد خارج از بنا بوده و در یک کوچه ای که بیشتر پاتوق کارتن خوابها و افراد معتاد می باشد واقع شده است.

حجت الاسلام سید عباس موسوی افزود: با توجه به اینکه این مسجد از مساجد شاخص ایران بشمار می رود از طریق ماموران انتظامی به جد پیگری سارقان این کاشی های گرانبها و نفیس هستیم. وی احتمال داد که این سرقت از سوی افراد معتاد و کارتن خوابهایی که به وفور در کوچه های منتهی به این بنای تاریخی در تردد هستند صورت گرفته باشد.

یک فعال و دوستدار میراث فرهنگی هم در این ارتباط گفت: این اثر تاریخی مربوط به دوره قاجاریه و معروف به مسجد صورتی است و به لحاظ کم نظیری کاشی کاریهای آن در حقیقت تبلوری از هنر نگارگری و نقاشی کاشی هفت رنگ در ایران است.

امین طباطبایی که مدیریت خانه هنر جاودان را عهده دار است افزود: هر چند صیانت نشدن اغلب آثارهای تاریخی به علت فقدان امکانات و اعتبارات یک مشکلی ملی است ولی برخی موازی کاریها نیز صیانت از این آثار را دشوارتر کرده است.

این فعال میراث فرهنگی ضمن تاکید بر اینکه جایگزین این کاشی ها غیرقابل جبران است، اظهار داشت: تجهیز بناهای تاریخی و ارزشمند به دوربین های مدار بسته یک ضرورت است که متولیان امر باید به این مهم توجه جدی تری داشته باشند.

مسجد نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی شیراز است. این مسجد به لحاظ جغرافیایی در محله گود عربان که در قدیم به محله اسحق بیگ معروف بوده، واقع در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی شاهچراغ و در کوچهٔ نصیرالملک است. نصیرالملک فرزند میرزا علی اکبر از عوامل مؤثر حاکم وقت فارس بنای مسجد را در تاریخ 1294 آغاز و در تاریخ 1305 به پایان رسانید. این مسجد به معماری میرزا محمدحسن و محمدرضا ساخته شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1