مدرسه و مسجد کهن از دل قلعه مریوان سر برآورد

1 ژوئن 2016 - 17:40 dsfr.ir/7k8ei

مدرسه و مسجد کهن از دل قلعه مریوان سر برآورد
zariwarkhabar.com
کاوش های باستان شناسی قلعه امام مريوان و نمایان شدن بقایای مسجد سرخ

در نخستین فصل از کاوش قلعه امام مریوان، یک مسجد و یک مدرسه که نزدیک به 300 سال از مهم ترین مراکز آموزشی غرب ایران بوده، از دل خاک بیرون آمد.

"رییس هیأت کاوش در قلعه امام مریوان"

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حسن کریمیان عنوان کرد که به دلیل در معرض تخریب و نابودی قرار گرفتن محوطه قلعه امام مریوان به واسطه فعالیت های مخرب معدن سنگ و تصرفات دانشگاه آزاد، کاوش این محوطه در برهه فعلی ارزشمند بوده است.

وی ادامه داد: اهمیت و اعتبار قلعه امام در ایجاد ارتباطات تمدن های ایران و شمال بین النهرین و نقش و عملکرد این قلعه در اعمال اراده سیاسی فرمانروایان ایران بر قلمرو غربی کشور از دیگر ضرورت های انجام کاوش در این محوطه تاریخی محسوب می شود.

وی افزود: از شاخصه های این قلعه شهر که آنرا از سایر قلعه های حکومتی متمایز می کند وجود مدرسه و مسجدی است که قریب 300 سال از مهم ترین مراکز آموزشی غرب ایران و شمال عراق محسوب می شده و علمای شهیر فراوانی از آنجا فارغ التحصیل شده اند.

به گفته این باستان شناس، هیات باستان شناسی در طول انجام کاوش در قلعه امام توانست، در نخستین فصل از کاوش، این مسجد و مدرسه را از دل خاک خارج کند. وی اظهار کرد: اقدامات اولیه حفاظتی برای حفاظت آثار مکشوفه از آفت های محیطی به انجام رسیده است.

به گفته این باستان شناس،قلعه امام مریوان که بر فراز استقرارگاهی وسیع (یک شهر) در مجاور شهر فعلی مریوان قرار دارد، قرنها یکی از مهم ترین مراکز حکمرانان ایران در سرحدات غربی کشور به شمار می آمد و تا سال 1066 هجری حیات در آن جریان داشت.

او تبیین کرد: شواهد باستان شناسانه موید آن است که این قلعه شهر در اثر زلزله ویران شده و در شرایط حاضر هم قلعه و هم استقرارگاه مرتبط با آن به تپه ای باستانی تبدیل شده‌اند.

کریمیان اقدامات پیش از کاوش، بررسی های مقدماتی، معرفی محوطه، تأمین اعتبار، نقشه برداری، حفاظت و مرمت، مطالعات ژئوفیزیک، مطالعه مصالح و مواد سازنده، مطالعات قوم باستان شناسی و ... را از اقدامات انجام گرفته پیش و حین کاوش اعلام کرد.

به گفته او بر اساس تفاهم نامه ای میان دانشگاه تهران و شهرداری مریوان قرار شد دانشگاه تهران تا 10 سال دیگر بر انجام کاوش در شهر باستانی یاد شده استمرار ورزد و شهرداری مریوان نیز تمامی هزینه های آن را تامین کند.

وی اضافه کرد: مقرر است در پایان کاوش ها این سایت باستانی منحصر به فرد به عنوان پایگاه پژوهشی غرب کشور و یک پارک موزه مورد استفاده قرار گیرد.

سرپرست هیأت کاوش قلعه امام مریوان (قلعه شهر حکومتی غرب کشور) اظهار امیدواری کرد: این محوطه غنی منحصر به فرد، در پایان کاوش ها، به عنوان پایگاه پژوهشی غرب کشور و یک پارک موزه مورد استفاده قرار گیرد.

قلعه امام و مسجد سرخ مریوان که روی کوه امام قرار دارد یکی از بناهای تاریخی مربوط به دوره اسلامی است که در جنوب این شهرستان مرزی در استان کردستان واقع شده است.

این بنای تاریخی به شماره 36430 در سال 1390 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1