12 دسامبر 2019 - 03:42

ثبت سه بنای تاریخی البرز در فهرست آثار ملی

1 ژوئن 2016 - 15:40 dsfr.ir/jw4oq

ثبت سه بنای تاریخی البرز در فهرست آثار ملی
محسن بذرافشان
حمام صیادیه اشتهارد

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز گفت: سه بنای ارزشمند تاریخی در شهرستان اشتهارد این استان در فهرست میراث ملی کشور ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز، مهناز طاهری روز سه شنبه افزود: پرونده این سه بنای تاریخی شامل حسینیه (تکیه) صیادیه و دو حمام مردانه و زنانه شهرستان اشتهارد پس از بررسی نهایی هشتم خردادماه جاری در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به ثبت ملی رسید.

وی اظهار کرد: حسینیه صیادیه یکی از ابنیه های زیبا و ارزشمند شهرستان اشتهارد است که با مساحت 658 متر در محله صیادیه و در ضلع غربی بقعه امامزادگان ام کبری و ام صغری (س) شهرستان اشتهارد قرار دارد.

طاهری گفت: نمای ورودی این بنا که مربوط به دوره قارجاریه است شامل سردر آجری با طاق نماها، رف های زیبا و درب چوبی است. برای ورود به حسینیه باید از یک هشتی گذشت که فضای آن با آجرکاری هایی زیبا تزیین شده است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز گفت: اطراف حیاط حسینیه غرفه هایی در دو طبقه ساخته شده که در ایام عزاداری های مذهبی مردم در آن ها مستقر می شوند.

طاهری با بیان اینکه مصالح ساختمانی بکار رفته در قسمت های قوسی حسینیه از آجر و گچ است، افزود: طبق گفته افراد محلی شبستان اصلی این بنا در زلزله سال 1341 آسیب دیده و بعد از آن طی دو مرحله بازسازی شده است.

وی خاطرنشان کرد: دو بنای دیگر اشتهارد که در فهرست آثار ملی به ثبت رسید شامل، حمام های مردانه و زنانه صیادیه اشتهارد است و درفاصله کمی از حسینیه صیادیه قرار دارند.

طاهری افزود: این حمام ها که مربوط به دوران قاجاریه هستند دارای سردر ورودی، پله ها، بینه و سربینه، دالان، اطا ق نظافتخانه، گرمخانه (خزینه) حوض، هورنو (نورگیر) و کفش کن هستند.

وی اظهار داشت: مصالح بکار رفته در این دوحمام شامل سنگ لاشه، آجر (آجر ختایی) که در طاق و قوس و دیوارها استفاده شده همچنین ماسه، آهک و ... است. حمام های صیادیه اشتهارد ساده و بدون تزیینات خاصی هستند.

شهرستان 35 هزار نفری اشتهارد در 70 کیلومتری جنوب غربی کرج مرکز استان البرز قرار دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1