آش خیار اسدآباد ثبت ملی شد

1 ژوئن 2016 - 14:30 dsfr.ir/1y9yp

آش خیار اسدآباد ثبت ملی شد
gardesh-gar.ir
آش خیار چمبر

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسدآباد از ثبت آش خیار به نام شهرستان اسدآباد در فهرست آثار معنوی ناملموس ملی کشور خبر داد.

کامران اکبری شایگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: معرفی و زنده نگه داشتن نام غذاهای محلی می تواند علاوه بر تثبیت سلامت افراد جامعه، نقش بسزایی در جذب گردشگر داشته باشد.

وی تصریح کرد: بازتولید غذاهای محلی و برگشت به سبک غذایی پیشینیان برای متنوع کردن غذای گردشگران در مناطق مختلف یکی از راهبرد های مهم اداره میراث فرهنگی و گردشگری است.

اکبری شایگان اظهار کرد: اسدآباد دارای غذا های متنوع و خوشمزه ای است و این تنوع در صورتی که مورد حمایت و برنامه ریزی مسئولان قرار گیرد، می تواند برای جذب گردشگران به این منطقه بسیار موثر باشد.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگردی اسدآباد خاطرنشان کرد: از آنجا که این غذای محلی به عنوان میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است مسافرهایی که به این شهرستان می آیند، بی تردید تمایل به خوردن آن خواهند داشت.

وی درباره محتوای آش خیار یادآور شد: در این آش از عدس، لپه، خیار چمبر، بلغور و کشک استفاده می شود و پیاز داغ با روغن حیوانی به آن طعم خاصی می بخشد.

شهرستان اسدآباد 150 اثر تاریخی و فرهنگی دارد که 58 اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

اسدآباد با 110 هزار جمعیت در 45 کیلومتری همدان واقع شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1