20 اکتبر 2019 - 22:10

حلقه مفقوده نوسازی ناوگان ریلی

31 می 2016 - 10:30 dsfr.ir/j26f3

حلقه مفقوده نوسازی ناوگان ریلی
تین نیوز
ایستگاه راه آهن مشهد

به دلیل نبود نقدینگی، سرمایه گذاری نه تنها در حوزه ریلی بلکه در بخش ناوگان سایر شقوق حمل و نقل هم صورت نگرفته است و سن ناوگان ریلی کشور روز به روز بالاتر می رود.

فقدان سرمایه گذاری جدی طی 15 سال اخیر در حوزه ریلی به بالا رفتن عمر ناوگان انجامیده است. در عین حال تصویب تأسیس صندوق توسعه حمل و نقل امیدی برای تشکیل نهاد لیزینگ در حمل و نقل ریلی ایران شد تا با استفاده از تسهیلات آن امکان سفارش انبوه در حوزه نوسازی ناوگان ریلی فراهم آید.

در حالیکه بارها از سوی وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه آهن عنوان شده است که شبکه ریلی کشور به 2800 واگن نیاز دارد و این تعداد واگن باید تا سال 1404 برای نوسازی و توسعه ناوگان وارد شبکه ریلی شود، مهم ترین مسئله پیش رو برای تحقق این مهم چگونگی تأمین این حجم بالای واگن است.

با توجه به اینکه دولت فقط در بخش زیرساخت شبکه ریلی سرمایه گذاری می کند و به تعبیری خریدار واگن فقط شرکت های مسافری بخش خصوصی ریلی هستند باید شرایط برای نوسازی ناوگان ریلی فراهم شود.

از سوی دیگر بر اساس اظهارات وزیر راه و شهرسازی، دولت با محدودیت های منابع مالی مواجه است و اگر این چنین هم نبود اساسا دولت با توجه به اجرای سیاست های اصل 44 و خصوصی سازی نمی توانست سفارش دهنده باشد.

به همین دلیل بود که وزیر راه و شهرسازی پس از بازدید از چهارمین نمایشگاه حمل و نقل ریلی، صنایع، تجهیزات و خدمات وابسته مهم ترین مسئله در حوزه ریلی را روش های جدید تأمین مالی و ایجاد یک نهاد لیزینگ برای حمل و نقل ریلی دانست و با محدود خواندن منابع شرکت های خصوصی و ناتوانی آن ها در نوسازی ناوگان گفت: اگر بخواهیم منتظر باشیم تا شرکت های ریلی سفارش دهنده حجم بالای تولیدات محصولات ریلی باشند به دلیل توانایی پایین مالی شرکت ها این مسئله محقق نخواهد شد و میزان سفارش محدود خواهد بود پس باید به طرف سیستم هایی حرکت کنیم که سفارش انبوه داشته باشند.

از سوی دیگر محمدرضا مختاری مدیرعامل شرکت واگن پارس یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ناوگان ریلی نیز مهم ترین معضل صنایع ریلی کشور را عمل نکردن شرکت های بهره بردار به تعهد خود به دلیل نبود نقدینگی و محدودیت های مالی دانست و گفت: استفاده از ظرفیت کارخانه و تحویل به موقع واگن های جدید نیاز به تزریق اعتبارات از سوی شرکت های بهره بردار دارد که متاسفانه شرکت های بهره بردار به دلایل مختلف از جمله نبود نقدینگی قادر به تزریق اعتبارات نیستند.

مدیرعامل شرکت واگن پارس یادآور شد: طبق وعده ها قرار بود وام و تسهیلاتی به شرکت های بهره بردار اعطا شود ولی به دلیل اینکه این اعتبارات تزریق نشده تحویل واگن ها و در واقع اجرای قراردادهای ریلی به تعویق افتاده است.

به همین علت یعنی نبود نقدینگی، مدت زیادی است سرمایه گذاری جدی نه تنها در حوزه ریلی بلکه در بخش ناوگان سایر شقوق حمل و نقل هم صورت نگرفته است و سن ناوگان ریلی کشور روز به روز بالاتر می رود. بر اساس اظهارات وزیر راه و شهرسازی در بخش ناوگان ریلی سرمایه گذاری مناسبی طی 15 سال اخیر انجام نشده است.

اما وقتی از مدیران شرکت های مسافری سوال می شود که چرا سرمایه گذاری جدید در حوزه ریلی ندارند و عمدتا به بازسازی واگن های دست دوم می پردازند، توان مالی پایین شرکت ها را دلیل اصلی این امر بیان می کنند.

حال با کنار هم قرار دادن صحبت های تولیدکننده و خریدار در می یابیم که حلقه مفقوده برای راه اندازی صنعت همان نقدینگی و چگونگی نحوه تأمین مالی تولیدات است.

وزیر راه و شهرسازی راهکار این مسئله را بهره گیری از روش های نوین تأمین مالی می داند و می گوید: در گفتگوهایی که با شرکت های خارجی داشتیم به دنبال استفاده از سیستم اجاره و اجاره به شرط تملیک بودیم تا نهادهایی را به عنوان لیزینگ در حمل و نقل ریلی ایران پایه گذاری کنیم و این مسئله ای است که نهایتا باید به سمت آن حرکت کرد.

آخوندی اظهار امیدواری کرد که بتوانیم نهادهای مالی پشتیبان در این مسیر ایجاد کنیم که اخیرا نیز مجلس راه اندازی صندوق توسعه حمل و نقل را تصویب کرد. با ابلاغ این قانون نهاد لیزینگ در حوزه ریلی ایران پایه گذاری و ایجاد می کنیم. اگر این مسئله تحقق یابد قاعدتا امکان سفارش انبوه در این حوزه نیز به وجود می آید و حوزه ریلی از شرایط تنگنای مالی خارج می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1