16 مارس 2023 - 04:30
معاون صنایع دستی به سوالات هنرمندان پاسخ داد

چرا برخی صنایع دستی فروش نمی روند؟

29 می 2016 - 17:50 dsfr.ir/1r3tt

چرا برخی صنایع دستی فروش نمی روند؟
میثم رودکی - دنیای سفر
نمایشگاه صنایع دستی تهران

معاون صنایع دستی به همراه مدیرکل صادرات صنایع دستی و مدیرکل آموزش و ترویج صنایع دستی در اقدامی جالب، در سومین روز از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی، پشت میز اطلاعات نمایشگاه قرار گرفتند و به سوالات هنرمندان پاسخ دادند.

دکتر بهمن نامورمطلق در پاسخ به سوال متواتری که علت فروش نرفتن برخی از صنایع دستی را جویا می شد، توضیح داد: سلیقه و نیاز مخاطب تغییر کرده و هنرمندان ما باید صنایع دستی را با توجه به سلیقه جدید آنها ایجاد کنند. برای مثال فرش ایران در کشورهای اروپایی فروش نمی رود، زیرا فرش شلوغ و پرنقش ایرانی فضای کوچک خانه آن ها را بسته تر نشان می دهد. آنها به دنبال طرح های خلوت متناسب با محیط کوچک آپارتمان هایشان هستند. بنابراین، هنرمندان ما باید با توجه به نیازسنجی و سلیقه مخاطب امروزی صنایع دستی را خلق کنند.»

اعتراض برخی دیگر از هنرمندان نیز به تبلیغات شهری محدود صنایع دستی مربوط می شد که یکی از هنرمندان در پاسخ به این پرسش اظهار کرد: «معاونت صنایع دستی در این باره مقصر نیست، زیرا سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بودجه محدودی را برای برپایی نمایشگاه به این حوزه اختصاص داده، بنابراین پولی برای تبلیغات نمی ماند! از طرفی شهرداری در پاسخ به درخواست معاونت صنایع دستی مبنی بر تبلیغات به مناسبت این هفته گفته است، تا زمانی که «نگارخانه ای به وسعت یک شهر» در سطح تهران برقرار است، امکان تبلیغ برای صنایع دستی وجود ندارد.»

بیست و ششمین نمایشگاه ملی صنایع دستی ایران از 5 خردادماه آغاز به کار کرده و تا فردا 10 خردادماه ادامه خواهد داشت. علاقه مندان می توانند برای بازدید از این نمایشگاه از ساعت 10 صبح تا 20 به مصلای امام خمینی (ره) مراجعه کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1