نمایشگاه عکس غار تاریخی "کرفتو" افتتاح شد

26 می 2016 - 21:10 dsfr.ir/5h1ch

نمایشگاه عکس غار تاریخی "کرفتو" افتتاح شد
ایسنا
پوستر نمایشگاه عکس غار کرفتو

نمایشگاهی از آثار عکاسان پایگاه عکس چیلیک با عنوان «کرفتو» از صبح امروز (پنجشنبه 6 خرداد) در محل برگزاری نخستین همایش ملی کرفتو در استان کردستان برگزار می شود.

در این نمایشگاه تعداد 25 قطعه عکس رنگی در اندازه 40 در 60 سانتی متر از آثار عکاسان دوستدار میراث فرهنگی که در طی دو سفر به منطقه کردستان موفق به عکاسی از دالان های داخلی و نماهای بیرونی غار تاریخی و دستکند کرفتو شدند به نمایش گذاشته می شود.

عکس های این نمایشگاه اغلب به نماهای بیرونی، موقعیت قرارگیری این بنای عظیم، دالان های داخلی، دستکندهای تاریخی، نمادها و نشانه ها، لایه های آهکی، فرم ها و اشکال دیواره ها و سقف مجاری و دالان ها، ترشحات، دخمه ها و نورگیرها و ... پرداخته است.

اسامی عکاسان صاحب اثر در نمایشگاه عکس کرفتو به این شرح است: رضا بهادری، مهری راست قدم، حسین عصاری آرانی، ابراهیم باقرلو، مریم خداوردی، نیلوفر زارعی، فاطمه شیخعلی میرالی، لادن شجاع، آمنه عبادی، نسرین رستمی، گلناز علیا، محمدرضا رحیمی، سمانه میلانلو، فاطمه سادات حجازی، سید ایمان میری، شهرزاد ونکی و مهدی سروری.

علی هژبری، سرپرست پایگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرفتو و زیویه با اشاره بر نقش بی بدیل رسانه عکس در معرفی و نشر ارزش های تاریخی و ابنیه های فرهنگی که نماینده تاریخ و تمدن اقوام گذشته هستند به اصل ضرورت و تاثیر برگزاری همایش کرفتو پرداخت و گفت: همایش پیش رو نماد همکاری کار گروهی است که سعی دارند اهمیت موضوعی را که سال ها مورد بی مهری و بی اعتنایی قرار گرفت ابتدا برای بومیان و سپس هموطنان بازگو کنند.

هژبری با اشاره به موقعیت باستانی منطقه و نمادها و شناسه های تاریخی و فرهنگی داخلی غار کرفتو ادامه داد: سایت کرفتو زمانی می تواند برای جهانیان مورد توجه قرار گیرد که ابتدا اهمیت این بنای طبیعی و در عین حال دستکند برای ما مورد معرفی و ارزیابی و ارزش گذاری قرار گرفته باشد.

نخستین همایش ملی کرفتو را اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان با همکاری مرکز تحقیقات کردستان شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی سنندج و فرمانداری شهرستان دیواندره با هدف معرفی و تحلیل جایگاه علمی، تاریخی «غار کرفتو» با حضور کارشناسان خبره و مجرب در حوزه میراث فرهنگی و مدیران استانی و منطقه ای در شهرستان دیواندره واقع در استان کردستان برگزار می کنند.

دیدار از این نمایشگاه برای عموم علاقه مندان به موضوع های تاریخی و میراث فرهنگی آزاد و رایگان است.

نمایشگاه عکس کرفتو در طی روزهای 6 و 7 خردادماه در شهرستان دیواندره و سپس در شهرستان های سقز و سنندج به نمایش گذاشته خواهد شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1