استاندار کردستان: مقدمات ثبت اثر جهانی غار کرفتو فراهم شود

26 می 2016 - 20:40 dsfr.ir/nt5nc

استاندار کردستان: مقدمات ثبت اثر جهانی غار کرفتو فراهم شود
sharnews.com
غار کرفتو در شهرستان دیواندره

استاندار کردستان غار کرفتو را یکی از غارهای منحصربفرد کشور دانست و از مسوولان میراث فرهنگی خواست مقدمات ثبت اثر جهانی غار کرفتو را فراهم کنند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ عبدالمحمد زاهدی روز پنجشنبه در نخستین همایش ملی کرفتو در تالار دیار دیواندره، غار کرفتو را ترکیبی از شاهکار طبیعت و ساخته دست بشر دانست و افزود: این اثر باستانی با هنرنمایی بشر به یک آثار گرانبها و ارزشمند طبیعی تبدیل شده است.

وی اظهار کرد: در این اثر باستانی بشر توانسته بدون تخریب محیط زیست جلوه هایی از خلاقیت و هنرنمایی خود را به نمایش بگذارد.

وی یادآورشد: ثبت جهانی این اثر می تواند زمینه حضور گردشگران داخلی و خارجی را در این منطقه فراهم کند و منجر به توسعه گردشگری استان و رونق اقتصادی منطقه شود.

زاهدی ابراز امیدواری کرد: برگزاری این همایش ها برای شناسایی آثار باستانی و تاریخی استان تدوام داشته باشد.

نماینده شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی غار کرفتو، تخت سلیمان و منطقه صوفیه را به عنوان قطب گردشگری و پتانسیل ارزشمند استان نام برد و گفت: این مناطق می تواند به قطب گردشگری و توسعه صنعت توریسم منجر شود.

سید احسن علوی افزود: در طول سال های اخیر به دلیل بی توجهی مسوولان بخشی از آثار تاریخی این استان تخریب شده است. وی احداث تاسیسات زیربنایی اقتصادی برای حضور گردشگران در غار کرفتو و منطقه اورامان را ضروری دانست.

علوی معرفی فرهنگ، آداب و سنن این منطقه به نسل جوان را ضروری دانست و گفت: مسوولان فرهنگی استان باید به مناطق گردشگری استان توجه ویژه ای داشته باشند.

اولین همایش ملی کرفتو امروز پنجشنبه با حضور جمعی از مسوولان، صاحبنظران، اساتید دانشگاه، استاندار کردستان و اقشار مختلف مردم در تالار دیار شهرستان دیواندره آغاز به کار کرد و تا فردا جمعه هفتم خرداد ادامه دارد. بیش از 80 مقاله علمی به دبیرخانه این همایش ارسال شده است که از این تعداد 29 مقاله توسط هیات داوران به عنوان مقاله برتر انتخاب شده است.

غار کرفتو یک غار آهکی است که در دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته و بخش هایی از این غار دست کند است. غار کرفتو کتیبه هایی از دوران پیش از تاریخ دارد. این غار در بخش کرفتو از توابع دیواندره واقع شده و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

غار کرفتو حدود 750 متر طول دارد و کشف تراشه های سنگی در طبقهٔ چهارم و محوطهٔ بیرون غار می تواند نشانه ای از استفاده انسان در دوران پیش از تاریخ از این غار بوده و نمونه سفال ها و اشیای به دست آمده، ادامه سکونت انسان را در طول دوران تاریخی اشکانی و ساسانی و سده های ششم تا هشتم هجری را مسجل می سازد.

شهرستان دیواندره با 85 هزار نفر جمعیت در شمال کردستان و در 100 کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1