سقف شهر زیرزمینی «سامن» فرو ریخت

26 می 2016 - 11:30 dsfr.ir/w52ew

سقف شهر زیرزمینی «سامن» فرو ریخت
رضا زراعتکار
سقف شهر زیرزمینی نوش آباد فرو ریخت

شهر زیرزمینی «سامن» مهمترین سازه ی «دست کند» غرب کشور در فاصله ی ده کیلومتری مسیر ملایر به بروجرد دچار آسیب شد و بخش هایی از آن که در زیر بستری از سنگ گرانیت قرار گرفته، فرو ریخت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، شهر زیرزمینی «سامن» به عنوان یک محوطه تاریخی و به دنبال حفاری تاسیسات شهری در سال 84 کشف شد و تا سال 94 پنج مرحله کاوش روی آن صورت گرفت، این شهر زیرزمینی به عنوان مهمترین سازه ی دست کند غرب کشور بیش از 50 اتاق کوچک و بزرگ در زیر زمین دارد و بخش عمده ای از این شهر ده هکتاری در معبر و اماکن مسکونی شهر قرار گرفته است، اما در چند سال گذشته به دلیل همراه نبودن برخی دستگاه های دولتی، شهر زیرزمینی «سامن» با چالش هایی روبه رو شده است، چالش هایی که رسانه ها نیز نسبت به آن هشدار داده بودند.

حسین زندی، در این زمینه توضیح داد: بخشی از شهر زیرزمینی «سامن»، دچار آسیب شد و بخش هایی از آن فرو ریخت.

او اداره مخابرات شهر سامن را یکی از مهم ترین ساختمان هایی دانست که تخریب جدی به این اثر وارد کرده است و گفت: اداره ی مخابرات شهر سامن دقیقا روی شهر زیرزمینی قرار گرفته است و در روزهای گذشته سقف بخشی از این سازه ی زیرزمینی که کنار ساختمان مخابرات قرار گرفته آسیب جدی دید و فرو ریخت که به دنبال آن تاسیسات مخابرات نمایان شد.

وی تاکید کرد: از مدت ها قبل فعالان مدنی و هنرمندان همدانی با نوشتن نامه هایی جداگانه به ریاست جمهوری و استاندار همدان این فاجعه را پیش بینی کرده و با گوشزد کردن اهمیت شهر زیرزمینی سامن، خواستار اعتبار و بودجه ملی برای پاسداری و حفاظت از این سازه ی دست کند بودند.

زندی با بیان این که اگر به زودی ساختمان مخابرات و معابری که روی این سازه قرار گرفته اند جمع آوری نشوند، این اثر کم نظیر باستانی به زودی نابود می شود، ادامه داد: به تازگی مدیران ارشد استان و مسئولان میراث فرهنگی همدان بحث ثبت جهانی شهر زیرزمینی سامن را مطرح کرده بودند، اما با وجود ساختمان ها و بناهای زاید روی بستر این شهرِ زیرزمینی و استقرار سازه های مُخل در حریم و عرصه ی این محوطه امکان ثبت جهانی آن مکان از بین خواهد رفت.

این فعال میراث فرهنگی همدان در ادامه با بیان این که هنرمندان و فعالان حوزه ی میراث فرهنگی در آخرین نامه ی خود به استاندار همدان، خواستار پیگیری مطالبات و راهکارهای حفاظت از این محوطه تاریخی بودند، ادامه داد: متاسفانه این نامه نیز بی پاسخ مانده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1