آیین آردگیز گردانی در هرمزگان برگزار شد

25 می 2016 - 17:20 dsfr.ir/lq5b6

آیین آردگیز گردانی در هرمزگان برگزار شد
hormozonline.ir
مراسم آردگیز گردانی در قشم

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان گفت: به مناسبت نیمه شعبان آیین سنتی آردگیز گردانی در بنادر و جزایر هرمزگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان، ضیایی مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان گفت: ساحل نشینان خلیج فارس در این روز کینه و کدورت ها را در الک که در گویش بندری به آن آردگیز یا هاردگیز گفته می شود می ریزند و دلها را جلا می دهند.

وی اضافه کرد: مردم این استان چند روز پیش از میلاد قائم آل محمد با تهیه مقداری نخود، کشمش، حلوا، شیرینی، خرما، شکلات، قند و پول نقد منتظر گروه های آردگیز گردان می مانند.

ضیایی بیان کرد: آردگیز گردانان که بیشتر آنان کودکان و نوجوانان هستند در گروه های پنج تا 10 نفره به در خانه ها می روند و با خواندن شعرهایی در ستایش خدا و مدح حضرت مهدی (عج) هدیه می گیرند و آن هدیه را متبرک می دانند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان با بیان اینکه از چهار سال پیش آیین معنوی آرد گیز گردانی ثبت آثار ملی شده و جزمیراث ناملموس استان هرمزگان است، بیان کرد: آردگیز که در قدیم از برگ درخت خرما ساخته می شد، امروز جای خود را به کیسه ها و ظروف پلاستیکی داده است.

مراسم آردگیز گردانی در بیشتر مناطق استان از جمله میناب، بندرکنگ و بندرلنگه و قشم نیز برگزار می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1