29 ژانویه 2020 - 10:57

واگذاری 2 بنای تاریخی سمنان به سرمایه گذار بخش خصوصی

25 می 2016 - 11:30 dsfr.ir/af3ks

واگذاری 2 بنای تاریخی سمنان به سرمایه گذار بخش خصوصی
semnan.ir
خانه تاریخی رجبی سمنان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: خانه های تاریخی رجبی (کلانتر) و طاهری سمنان به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان، حسین خواجه بیدختی افزود: این بناها در آیینی با حضور نمایندگان صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن فرهنگی و تاریخی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان واگذار شدند.

وی مرمت، ساماندهی، باز زنده سازی و احیاء بناها به عنوان اقامتگاه سنتی و مجموعه پذیرایی-خدماتی سنتی را از اهداف واگذاری این بناهای تاریخی برشمرد و گفت: پس از تصویب طرح و انجام اقدامات مرمتی، این خانه ها زیر نظر ناظران فنی میراث فرهنگی و صندوق احیاء در ماه های آتی بازگشایی شده و مورد بهره برداری قرار می گیرند.

بیدختی خاطرنشان کرد: سرمایه گذار باید پس از مرمت، ساماندهی و تجهیز، بنا را در کاربری های متناسب با کالبد بنای تاریخی مورد بهره برداری قرار دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: کاروانسرای شاه عباسی دامغان و کاروانسرای میاندشت نیز در هفته های آتی پس از عقد قرارداد به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار می شوند.

خانه رجبی مربوط به اواسط دوره قاجار است و در قسمت جنوبی سمنان در محله اسفنجان و در نبش میدان ابوذر (پاچنار) واقع شده است. بنا متعلق به خانواده رجبی (کلانتر وقت سمنان) بوده و دارای یک حیاط مرکزی، باغچه و یک راهرو طولانی که از هشتی به حیاط متصل است، می باشد. ویژگی این بنا، بادگیر منحصر به فرد آن است که از یک معماری و شمایل متفاوت نسبت به بادگیرهای معمول برخوردار است. این خانه به شماره 1787 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

خانه طاهری نیز در محله اسفنجان در جنوب غربی شهر سمنان قرار دارد. این محله با مرکزیت تکیه پهنه با قدمت بیش از سه هزار سال، بناهائی چون مسجد امام، مسجد جامع، بازار، حمام پهنه و تکیه پهنه را در خود جای داده است.

خانه طاهری در سال 1346 هجری قمری ساخته شده است. سبک و سیاق این بنا یادآور معمـاری اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی است که به نوعی از الگوهای قدیم خود پیروی کرده است. این خانه تاریخی به شماره 3109 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1