رئیس دفتر منطقه‌ ای یونسکو تاکید کرد

توجه ایران به اماکن تاریخی متعلق به اقلیت‌ های مذهبی

24 می 2016 - 17:30 dsfr.ir/ic46e

توجه ایران به اماکن تاریخی متعلق به اقلیت‌ های مذهبی
sadmu.ir
استر کیش لاروش؛ رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو

رئیس دفتر منطقه‌ ای یونسکو در ایران گفت: تصمیم ایران برای ثبت جهانی اماکن تاریخی متعلق به اقلیت‌ های مذهبی، توجه و اهمیت ترویج گفت‌ و گو‌ها از سوی ایران را نشان می‌ دهد.

به گزارش ایسنا، «استر کیش لاروش» با اشاره به تاکیدات سازمان میراث فرهنگی در هفته میراث فرهنگی، تعهد و تعصب نسبت به تنوعات فرهنگی در کشور را شامل اقدامی دانست که گواهی برای تبادلات فرهنگی دینی در کشور است.

او ایران را آخرین بازمانده‌ای دانست که هنوز از نظر اعتبار و یکپارچگی فرهنگی در سطح منطقه وضعیت مناسبی دارد و افزود: با اقداماتی که تا کنون برای کلیساهای تاریخی ایران انجام شده، می‌توان این پایگاه جهانی را در قالب پایگاهی ویژه در منطقه تبدیل کرد.

«لاروش» با اشاره به «میراث فرهنگی و صلح» میراث فرهنگی را برپایه احترام و صلح تعبیر کرد و گفت: مجموعه کلیساهای ارامنه ایران که در سال 2008 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد، مثال‌ بارزی از ارزش برجسته میراث جهانی است. ما در یونسکو بر این باوریم که تبادل و گفتگوی بین تمدن‌ ها، فرهنگ‌ ها و افراد بر پایه درک و احترام متقابل و برابری و منزلت همه‌ ی فرهنگ‌ ها، پیش‌ نیاز ضروری برای ایجاد همبستگی اجتماعی، آشتی افراد و صلح بین ملت‌ هاست.

وی که شب گذشته (دوشنبه 3 خرداد) در نخستین نشست کلیساهای تاریخی ایران با عنوان «میراث فرهنگی و صلح» در موزه‌ی کلیسای حضرت مریم (س) سخن می‌ گفت، با بیان این‌ که در دنیای امروز در کنار تنوع‌ های فرهنگی و تخریب‌ های در حال انجام در حوزه میراث فرهنگی، باید جوابگوی گروه‌ های فرهنگی نیز باشیم، اظهار کرد: کلیسای پایگاه میراث جهانی، نهادهای جهانی برای درک و بردباری هستند و وجودشان ابزاری موثر برای حمایت از فرهنگ است.

تخریب تاریخ در عراق، زخم به پیکره میراث فرهنگی ایران است

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این نشست گفت: بیش از دو هزار سال که ادیان مختلف در کشورمان حضور دارند و با صلح و آرامش در کنار هم زندگی می‌ کنند. علاوه بر استفاده مکرر از کلمه «صلح» در آیات قرآنی مانند حجرات و نساء، و معماری و اسلوب نقش شده روی منشور کوروش تا دیوارهای تخت‌جمشید و پاسارگاد نیز صلح در کشور را نشان‌ مان می‌ دهند، در واقع حقیقت میراث فرهنگی بر پایه صلح است.

وی با تاکید بر این که در اطراف ایران، برخی افراد تندرو در حال نابود کردن شاهدان عینی تاریخ هستند، افزود‌: ما از این قضیه ناراحتیم، چون بخشی از میراث فرهنگی کشورمان نیز در این تهاجم‌ ها از بین می‌ رود.

او ادامه داد: زمانی که اثری تاریخی در عراق را نابود می‌ کنند، زخم به پیکره‌ی میراث فرهنگی وارد می‌ کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1