معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی:

متن‌ ها حافظه تاریخی ما هستند

24 می 2016 - 14:30 dsfr.ir/xn1r5

متن‌ ها حافظه تاریخی ما هستند
ibna.ir
بهمن نامور مطلق؛ معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با بیان اینکه چیزی جز متن باقی نمی‌ماند و اگر این آثار ثبت نشوند از یاد خواهند رفت،گفت: متن‌ ها حافظه ما هستند و به همین دلیل باید متن بسازیم تا کارهای بزرگ گذشته فراموش نشود.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در آیین رونمایی از کتاب «نشانه‌ شناسی فیلم‌ های مستند دفاع مقدس»، شهنام صفاجو مدیر روابط عمومی مرکز که اجرای این برنامه را برعهده داشت، ضمن تبریک دریافت دو جایزه معتبر سینمای جهان در جشنواره فیلم کن توسط اصغر فرهادی و شهاب حسینی و همچنین پاسداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، از معاون پژوهشی «مرکز» برای تشریح عملکرد این بخش و انتشار کتاب نشانه‌ شناسی فیلم‌ های مستند دفاع مقدس دعوت کرد.

قاسم‌خان: سینمای مستند دیگر بلندگویی یک‌طرفه نیست
علیرضا قاسم‌خان با مروری بر فعالیت چند سال اخیر این واحد که منجر به انتشار کتاب‌ هایی با مضامین مختلف سینمایی شد، خطاب به حضار گفت: ضرورت انتشار این کتاب و کتاب‌ هایی از این دست بیش از هر چیز به دنیای رو به رشد سینمای مستند در ابعاد گوناگون خود باز می‌ گردد. اکنون دیگر سینمای مستند چه در ایران و چه در نقاط جهان بلندگویی یک طرفه نیست و در تاملی پر تحرک با دیگر بخش‌ های فکری و فرهنگی جهان قرار دارد.
وی افزود: از سوی دیگر دانش در جهان امروز بخصوص در زمینه نقد و نظریه، تفاوت‌ هایی آشکار با دوره‌ های قبل دارد و از این رو گفتگو و بررسی در مورد آثار هنری در ابعاد تازه‌ تری صورت می‌ پذیرد. اگر چه سینمای مستند ایران تاریخی تقریباً به قدمت تاریخ سینما دارد اما طرح مسائل نظری در آن هنوز قدمتی نیافته است.
معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در ادامه اظهار داشت: از هنگامی که دانش‌ هایی چون نشانه‌ شناسی، ساختار‌گرایی و غیره به جمع دانش‌ های امروزه راه یافته‌ اند، بحث و تبادل نظر در خصوص سینمای مستند افق‌ های تازه‌ ای را پیش روی خویش گسترده می‌ بیند. با این رویکرد و توجه به این ضرورت است که مرکز گسترش سینمای مستند تجربی کتاب «نشانه شناسی فیلم‌ های دفاع مقدس» را به عموم علاقمندان این عرصه تقدیم می‌ دارد.

نامور مطلق: سینمای مؤلف ایجاد نمی‌شود مگر با حضور نقد
بهمن نامور مطلق که کتاب «نشانه‌ شناسی فیلم‌ های مستند دفاع مقدس» به اهتمام او منتشر شده است، در سخنانی اظهار داشت: با توجه به اینکه وضعیت اعتباری دولت مساعد نبود و مدیران آرزوهای بلندی داشتند و دست‌ شان از اعتبارات کوتاه بود، انتشار آثاری از این دست جای تشکر دارد.
وی با بیان اینکه نشانه‌ شناسی از جمله رویکردهای مطالعه آثار ادبی و هنری است، تاکید کرد: سه کنش در خوانش آثار هنری وجود دارد: مؤلفین کدگذاری می‌ کنند، مخاطبان با این کدها مواجه می‌ شوند و منتقدان هم رمزگشایی از کدها را برعهده دارند.
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، افزود: هیچ چیز به اندازه ادبیات و هنر به خود انسان نزدیک نیست و اثر هنری خلق شده توسط انسان هم برای کدگشایی نیازمند رویکردهای متفاوت است؛ و به دلیل پیچیدگی‌ هایی که وجود دارد، هر گروه از زاویه‌ای متفاوت با آثار هنری مواجه می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: نشانه‌شناسی دانشی‌ ست که به چگونگی شکل‌ گیری معنا و فهم آن می‌ پردازد و در کنار دیگر رویکردها، به فهم آثار کمک می کند. در این ارتباط ٢٠ رویکرد وجود دارد که ما به همه‌ ی اینها برای شناخت ساحت‌ های گوناگون هنر نیازمندیم.
نامور مطلق با تاکید بر اینکه سینما در زمینه مطالعات نشانه‌ شناختی نسبت به حوزه‌ های دیگر وضعیت بهتری دارد، گفت: البته در حوزه‌ مستند کم‌ کاری شده و شاید تعداد افرادی که کارهای فاخر انجام داده باشند به اندازه‌ی انگشتان یک دست است. البته در اینجا چون با مسئله‌ ای قبلاً کار نشده مواجه بودیم تلاش کردیم محصولی قابل دفاع ارائه کنیم که من از نتیجه دفاع می‌ کنم.
وی تصریح کرد: ما بواسطه ٨ سال دفاع مقدس، هم باید بهترین فیلم‌ ها را در این زمینه تولید کنیم و هم بهترین پژوهش‌ ها را شکل بدهیم. حقیقتاً یک احساس دینی به افرادی که آن دوران با دست خالی مقاومت کردند و به دفاع از شهرهای کشور پرداختند وجود دارد. افرادی که با نداری‌ های ابتدای انقلاب ساختند تا ما امروز با عزت در برابر چند کشور پشت میز بنشینیم و مذاکره کنیم.
معاون سازمان میراث فرهنگی، گفت: چیزی جز متن باقی نمی‌ ماند و اگر این آثار ثبت نشوند از یاد خواهند رفت. متن‌ ها حافظه ما هستند و به همین دلیل باید متن بسازیم تا کارهای بزرگ گذشته فراموش نشود. متاسفانه ما ملتی هستیم که عادت به تخریب متون گذشته داریم و من امیدوارم به این واسطه حداقل بتوانیم دفاع مقدس را نه تنها برای ایران که برای بشریت ثبت کنیم.
وی با اشاره به اینکه در تالیف و گردآوری مقاله‌ های این کتاب از گونه‌ های متفاوت نشانه‌ شناسی استفاده شده است، تاکید کرد: نشانه‌ شناسی فرهنگی، اجتماعی، شناختی، فرامتنی و بینامتنی از جمله شیوه‌ های متفاوت نشانه‌ شناسی‌ است که در کتاب از آنها استفاده شده و هر یک از محققان رویکرد خود را در مواجهه با آثار در پیش گرفته‌ اند.
نامورمطلق افزود: اگر در حوزه‌ ی خلق با مشکلاتی مواجه هستیم علت‌ های مختلفی دارد که بی‌ توجهی در حوزه‌ی پژوهش و نقد آثار از جمله آنها ست. سینمای مؤلف ایجاد نمی‌ شود مگر با حضور نقد و مؤلفان نیز باید نگاه منتقدانه داشته باشند، چون بجز این میل به تحول بوجود نمی‌ آید و کار تازه رخ نمی‌ دهد.
بعد از صحبت‌ های بهمن نامور مطلق و با حضور سیدمحمدمهدی طباطبایی‌ نژاد، مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و مسعود کوثری، آیین رونمایی از کتاب «نشانه شناسی فیلم‌ های مستند دفاع مقدس» برگزار شد.

کوثری: مقاله‌ های این کتاب از سر رفع تکلیف نوشته نشده است
مسعود کوثری مدیر انتشارات علمی فرهنگی نیز درباره انتشار کتاب «نشانه‌ شناسی فیلم‌ های مستند دفاع مقدس» گفت: کتاب منتشر شده بسیار قابل تامل است و مقالات از سر رفع تکلیف نوشته نشده‌ اند. انتشار این کتاب جای ستایش دارد چون هنوز متن خوب راجع به سینمای مستند کم داریم، سینمای دفاع مقدس که جای خود دارد. خوشبختانه مقاله‌ های منتشر شده کلید فهم‌ مولفه‌ های مهم آثار سینمای دفاع مقدس را در اختیار خواننده قرار می‌ دهد.
وی ادامه داد: ما در این زمینه نیازمند کار بیشتر هستیم و باید برای فهم بهتر آثار و نشانه‌های موجود در پیرامون، از این ظرفیت استفاده کنیم.
کوثری در پایان بیان کرد: «کتاب نشانه‌ شناسی فیلم‌ های مستند سینمای دفاع مقدس» ارزش کتاب درسی دانشگاهی را دارد و قطعاً در زمینه مطالعات سینمایی اهمیت زیادی پیدا می‌ کند. امیدوارم به زودی جلد دومی هم از این کتاب منتشر شود.
در انتهای این مراسم، حاضران سالن «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به تماشای فیلم مستند «ناگهان تو گم شدی» به کارگردانی مهدی باقری نشستند.
این مراسم با حضور «سیدمحمدمهدی طباطبایی‌ نژاد» مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، «بهمن نامور مطلق» معاون سازمان میراث فرهنگی، «مسعود کوثری» مدیر انتشارات علمی فرهنگی، «مرتضی رزاق‌ کریمی» قائم مقام و معاون فرهنگی مرکز، «علیرضا قاسم‌ خان» معاون پژوهشی مرکز، «علیرضا حسینی» عضو هیات مدیره انجمن تهیه‌ کنندگان سینمای مستند و جمعی دیگر از مستندسازان و علاقمندان سینمای مستند، عصر دوشنبه سوم خرداد ماه مصادف با سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر برگزار شد، در سالن سینماحقیقت برگزار شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1