15 اکتبر 2019 - 11:56

رمزگشایی از شگردهای جذب مسافر توسط آژانس های مسافرتی

24 می 2016 - 12:30 dsfr.ir/xs5kw

رمزگشایی از شگردهای جذب مسافر توسط آژانس های مسافرتی
media.mehrnews.com
دفتر خدمات مسافرتی

دفاتر خدمات مسافرتی نوپا برای تبلیغ تورهای گردشگری خود به تبلیغ سفرهای رایگان و قرعه‌ کشی می‌ پردازند؛ این تبلیغات و وعده‌ ها چقدر واقعی است؟

به گزارش خبرگزاری مهر، برخی از دفاتر خدمات مسافرتی با شرکت‌ های اقامتی و یا هواپیمایی قرارداد بسته‌ اند و از آنجا که هنوز مشتریان زیادی برای آژانس خود جذب نکرده‌ اند با همکاری اداره مخابرات، شماره تلفن شهروندان را پیدا کرده و با منزل و یا شماره همراه آنها تماس می‌ گیرند و برای شرکت در مراسمی از آنها دعوت و اعلام می‌ کنند که در صورت حضور، قرعه کشی انجام داده و تور رایگان اهدا می‌ کنند.

در این برنامه‌ ها معمولا افراد در مدت یک ساعت به صحبت‌ های فردی که اطلاعاتی درباره آژانس مسافرتی و قراردادشان با شرکت‌ های دیگر می‌ دهد، گوش می‌ کنند. این مسئول در آژانس مربوطه معمولا از پیش خرید کارتی چند میلیون تومانی برای استفاده در مدت زمان زیادی خبر می‌ دهد که با تخفیف بسیار خوبی همراه است. به عنوان مثال یک نمونه از برگزاری چنین مراسمی مربوط می شد به مراسم قرعه کشی یکی از آژانس‌های مسافرتی نوپا.

اعلام چهار ستاره برای یک هتل سه ستاره

این آژانس در هتلی در تهران، چندین جلسه پیاپی برای عده‌ ای از شهروندان تهران برگزار کرد. در این برنامه اعلام شد که اگر فردی یک کارت ۴ میلیون تومانی را پیش خرید کند، می‌ تواند از ده میلیون تومان تخفیف سفر برخوردار شده و در ۵ سال متوالی، سالی یک بار در هر سفر با ۴ نفر به مدت ۴ روز در یک سوئیت هتل چهار ستاره در رامسر اقامت کند.

همچنین اگر برای یک سال نخواست به رامسر برود می‌ تواند با کسر یک روز این سفر را با اقامت در هتل سه ستاره در کیش و یا مشهد جا به جا کند. مسئولان این آژانس اعلام کردند که در حالت عادی اگر چنین فردی قصد سفر با این شرایط و اقامت در هتل ۴ ستاره را کند باید بابت هر شب اقامت در این هتل ۳۰۰ هزار تومان بپردازد که در مجموع طی ۵ سال این سفر حدود ۷ تا ۸ میلیون تومان هزینه در برخواهد داشت اما با خرید کارت تخفیف آژانس، این هزینه به نصف کاهش می یابد.

پیگیری از هتلی که با این آژانس طرف قرارداد است، نشان می‌ دهد سوئیت ۴ نفره در این هتل شبی ۲۵۰ هزار تومان است و البته این هتل ۴ ستاره نیست بلکه در رده هتل آپارتمان‌ های سه ستاره قرار دارد. و اگر کسی به مدت ۵ سال متوالی بخواهد در یک سوئیت آن اقامت کند، چیزی حدود ۵ میلیون تومان هزینه اقامت پرداخت خواهد کرد. البته منهای هزینه افزایش قیمت‌ ها در سالهای بعد.

اگر مسافری هزینه اقامت ۵ سال دیگر خود را زودتر به هتلدار بپردازد به طور حتم هتلدار که خیالش از بابت فروش اتاق راحت شده به او تخفیفی بسیار زیاد خواهد داد. در این صورت حتی اگر سود حدود ۱۳ درصدی بانکی همین مبلغ را هم حساب کنید متوجه خواهید شد که سود ۴ میلیون تومان اگر نزد مسافر باقی بماند، شاید به صرفه تر باشد تا اینکه برای گرفتن تخفیف آن را به هتلدار بدهد!

انصراف از سفرهای رایگان

در حقیقت اگرچه یک وجه این نوع بازاریابی نشان می‌ دهد که تماما به نفع مسافر است اما مسافر پول ۵ سال اقامت در آینده‌ اش را یک جا در اختیار آژانس و هتلدار قرار داده و از این بابت تخفیف هم می‌ گیرد بنابراین اگر کسی شم اقتصادی داشته و این سود و هزینه‌ها را حساب کند، در نهایت متوجه خواهد شد که تخفیف ویژه‌ ای نگرفته و از سوی دیگر در این برنامه ها اعلام می شود که چند نفر به قید قرعه اقامت رایگان در یکی از هتل‌ های پر ستاره کیش و دوبی و یا استانبول را دریافت خواهند کرد.

این قرعه‌ کشی‌ ها نیز قابل بررسی است زمانی که فردی از آژانسی، تور گردشگری به مقصدی مانند دوبی را می‌ خرد خدماتی که از آن می‌ گیرد شامل صبحانه، اقامت و بلیت رفت و برگشت می‌ شود که اکنون حداقل حدود یک میلیون تومان برای سفر به دوبی هزینه دارد. اما اگر فردی بخواهد تنها بلیت رفت و برگشت هواپیما به مقصد دوبی را بخرد باید چیزی حدود یک میلیون تومان هزینه کند. در واقع تور قرعه‌ کشی شامل تنها اقامت در یکی از هتل‌ های دوبی است و شامل هیچ خدمات دیگری حتی ترانسفر و یا ویزا هم نمی‌ شود بنابراین محاسبه هزینه بلیت، ویزا و ترانسفر فرودگاهی برای فردی که در این نوع قرعه‌ کشی‌ ها برنده شده، نشان می دهد نه تنها به فایده نیست بلکه ممکن است با ضرر همراه باشد.

چون باید هزینه‌ ای بیشتر از یک تور را صرف اقامت رایگان در هتل دوبی کند. در بسیاری از موارد، برندگان از رفتن به این سفرهای رایگان سرباز می‌ زنند. این مورد درباره سفرهای رایگان کیش هم صدق می‌ کند چرا که بلیت رفت و برگشت به کیش هم ارزان نیست و اگر این بلیت در قالب تور خریداری شود به صرفه تر خواهد بود. مهم تر اینکه تعیین زمان اقامت نیز بر عهده مسافر نیست.

در هر حال این ترفند آژانس‌داران برای جذب مشتری را نمی‌شود تخلف دانست.

در این باره، ولی تیموری مدیرکل امور نظارت بر دفاتر خدمات مسافرتی کشور می‌ گوید: این هم روشی برای تبلیغات است در ضمن کسی برای شکایت از نحوه برگزاری این برنامه ها مراجعه نکرده است.

پس نمی‌توان گفت که این آژانس تخلف می‌ کنند فقط کافی است شرکت کنندگان در این مراسم‌ ها کمی هوش ریاضی داشته باشند و جزئیات سفرها و ماهیت کارت‌ های تخفیف و یا قرعه کشی ها را بشناسند. ضمن انکه از سلامت کاری و مجوز آژانس‌های برگزارکننده این برنامه‌ ها اطمینان حاصل کرده و سپس پول به حساب آنها واریز کنند. اگر به هر دلیلی این برنامه‌ ها صوری باشد، در آن صورت می‌ توان شکایت کرد و پیگیر تخلف شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 15 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1