18 اکتبر 2019 - 09:39

آب خلیج فارس پس از مطالعات فرهنگی منتقل می شود

24 می 2016 - 14:00 dsfr.ir/6b237

آب خلیج فارس پس از مطالعات فرهنگی منتقل می شود
ایسنا
طرح انتقال آب از خلیج فارس به صنایع جنوب کشور

با بازتاب گسترده خبر تهدید آثار تاریخی جنوب کشور در پی اجرایی شدن طرح انتقال آب از خلیج فارس به صنایع جنوب کشور، مجری طرح برای انجام مطالعات فرهنگی - تاریخی اعلام آمادگی کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی؛ مجری طرح سامانه انتقال آب از خلیج فارس به صنایع جنوب شرق در جلسه ای که با حمیده چوبک، رئیس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری داشت، پیامدهای منفی اجرای این طرح و صدماتی که به میراث فرهنگی وارد می شود را مورد تاکید قرار داد.

در این جلسه قرار شد مجری طرح نقشه های دقیق طرح را برای بررسی و مطالعات فرهنگی - تاریخی در مدت حداکثر ده روز به پژوهشکده باستان شناسی ارایه دهد.

همچنین دو طرف توافق کردند تا پس از آن پیش نویس قرارداد انجام مطالعات باستان شناسی بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مدیرعامل شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس تنظیم و امضا شود.

بر اساس اطلاعات ارائه شده در این جلسه، سه مسیر به طول 430، 297 و 150 کیلومتر هدف اجرای طرح هستند که در چند استان با هدف انتقال آب به فلات مرکزی لوله گذاری می شوند.

علیرضا سرداری، مسئول بخش نجات بخشی پژوهشکده باستان شناسی پیش از این اعلام کرده بود که اجرای طرح سامانه انتقال آب از خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور که بدون مطالعات فرهنگی - تاریخی شروع شده صدمات زیادی به آثار تاریخی هرمزگان، کرمان و یزد وارد می کند.

او با اشاره به مکاتبات انجام شده با مجری طرح از سال 1392 همچنین گفته بود که براساس گزارش های رسیده از استان های هرمزگان و کرمان این طرح تاکنون باعث تخریب و تهدید برخی از آثار تاریخی شده است.

این در حالی است که بر اساس بند ج ماده 114 قانون برنامه 5 ساله چهارم همه ی وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات دولتی موظفند؛ قبل از اجرای طرح های عمرانی گسترده و درمرحله امکان سنجی و مکان یابی نسبت به انجام مطالعات فرهنگی - تاریخی میراث فرهنگی در آن خصوص اقدام کنند و در طراحی و مکان یابی طرح های یادشده نتایج مطالعات را رعایت کنند.

همچنین در ماه های اخیر عملیات چند طرح عمرانی در زمینه راه سازی و کانال کشی آب که مطالعات فرهنگی - تاریخی روی آنها صورت نگرفته متوقف شده است تا پس از انجام این مطالعات و کاوش های نجات بخشی احتمالی دوباره شروع شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1