13 نوامبر 2019 - 19:21
یادداشت مسعود سلطانی فر:

گنجینه های فرهنگی به وطن باز می گردد

23 می 2016 - 17:20 dsfr.ir/r66cf

گنجینه های فرهنگی به وطن باز می گردد
حمید ضیائی پرور
برخی از گل مهره های بازگشته به كشور

19 اردیبهشت ماه چهارمین گنجینه تاریخی خارج شده از ایران از سوی وزارت امور خارجه به موزه ملی کشورمان تحویل داده شد و موفقیت دیگری در سایه توسعه همکاری های بین المللی دولت یازدهم رقم خورد.

اشیاء تاریخی دوره ساسانیان که از سوی دولت آمریکا به جمهوری اسلامی ایران عودت داده شده است شامل 73 'گل مهره' دوره ساسانی است که عموما به صورت قاچاق از کشورمان خارج شده بودند. این چهارمین محموله اشیا تاریخی است که طی دو سال اخیر از خارج از ایران به کشور بازگردانده می شود.

اولین محموله تاریخی شامل 349 قلم شی باستانی متعلق به منطقه خوروین در دی ماه 1393 بعد از پنج دهه دعوای حقوقی، از بلژیک به ایران بازگردانده شد.

دومین محموله ارزشمند تاریخی؛ حاوی 108 شیء تاریخی منطقه چغامیش از سوی مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو در اردیبهشت 94 به مسئولان سازمان میراث فرهنگی تحویل داده شد.

سومین محموله اشیا تاریخی ایران نیز شامل 30 قطعه از اشیا و آثار فرهنگی - تاریخی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام بود که توسط دولت ایتالیا تحویل سفارت ایران در رم شد.

اکنون نیز تحویل 73 قلم شی تاریخی با ارزش از سوی آمریکا به ایران، نشان از ادامه روند بازگشت اشیا تاریخی به کشورمان است. این محموله که اشیاء آن از قدمتی حدود 1500 تا 1800 سال برخوردار است از نظر باستان شناسی دارای ارزش بسیار بالایی می باشد. موفقیت کشورمان در بازپس گیری گنجینه های تاریخی خارج شده از ایران طی 2 سال اخیر بیانگر شکل گیری 'نهضت بازگشت گنجینه های میراث فرهنگی' در دولت یازدهم است؛ اتفاقی ارزنده که در مسیر دیپلماسی اعتماد رخ داده است.

بدون شک یکی از مهم ترین دلایل این روند، بهبود تعامل دیپلماتیک کشورمان با جهان و هم افزایی اعتماد در این عرصه بوده است. در واقع امروز جمهوری اسلامی ایران علاوه بر موفقیت های روز افزون در زمینه های مختلف از جمله موفقیت در مذاکرات هسته ای به موفقیت دیگری در عرصه بین‌المللی در زمینه بازپس گیری اموال فرهنگی قاچاق و مسروقه که به‌طور غیرقانونی از کشور خارج شده اند دست یافته و این موفقیت ها دستاورد مهمی در دوران ریاست جمهوری دکتر روحانی محسوب می شود و بسیار قابل تامل است.

چنین رویدادهای بزرگی تنها در سایه توسعه همکاری های بین المللی اتفاق می افتد و بیانگر آن است که دولت تدبیر و امید به سطح ارزنده ای از دیپلماسی و تعامل بین المللی رسیده است. تاکنون سابقه نداشته است که سازمان میراث فرهنگی به نمایندگی از دولت موفق شود این تعداد مجموعه های تاریخی و فرهنگی را در خلال 2 سال به کشور بازگرداند. این روند مثبت و امیدوار کننده نشان از اثربخشی رایزنی های بین المللی دولتمردان کشورمان و افزایش چشم گیر و بی سابقه اعتماد جهانی به دولت ایران دارد.

خوشبختانه ایران در بین کشورهای منطقه، آسیا و حتی دنیا جزء اولین ها در ایجاد قوانین و ظرفیت های حقوقی مربوط به مسائل میراث فرهنگی است. شاهد این مدعی قانون 1309 که 85 سال از تصویب آن می گذرد است که در آن به نکاتی توجه شده که بعد از جنگ جهانی دوم در منشور آتن مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفت.

از سویی سازمان میراث فرهنگی طی دو سال گذشته با همکاری وزارت خارجه کشورمان حرکتی جدی و پیگیرانه در عرصه حقوقی برای بازگرداندن گنجینه های میراث فرهنگی ایران آغاز کرده است که تاکنون نتایج آن را به نحوی رضایتبخش شاهد بوده ایم. امید است با استمرار این روند سازنده، شاهد بازگشت تمامی گنجینه های به سرقت رفته و خارج شده از کشورمان باشیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1