23 ژانویه 2020 - 02:49

کویر یزد، گوشه ی دنجی برای کویرنوردان و گردشگران

23 می 2016 - 16:20 dsfr.ir/eb0za

کویر یزد، گوشه ی دنجی برای کویرنوردان و گردشگران
anahidnews.com
دشت کویر، بخش هایی از استان های کرمان، خراسان، کرمان، یزد، تهران و مرکزی را در بر می گیرد.

استان یزد با همه ویژگی های متضاد، کویر گرم و سوزان و کوهستان خنک و سرسبز می تواند گوشه دنجی برای طبیعت گردان و طبیعت دوستان، گردشگران و نیز سرمایه گذاران حوزه گردشگری باشد.

اکوتوریسم پدیده ای نسبتا تازه در صنعت گردشگری است که تنها بخشی از کل ایـن صنعت را تشکیل می دهد و بسیاری از کشورهای جهان را بر آن داشته تا سرمایه گذاری های عمده ای را به این بخش به لحاظ درآمدزایی فراوان آن اختصاص دهند.

گردش در بیابان ها و نواحی کویری و دیدار از جاذبه های بیابانی و کویری، پوشش گیاهی، حیات جانوری، اشکال مورفولوژیک، انجام فعالیت های ورزشی و بازدیـد از سایر جاذبه های آن، نوع خاصی از گردشگری را بوجود آورده است که 'گردشگری کویر' نامیده می شود و شاخه ای از اکوتوریسم است.

از جمله مهمترین جاذبه های طبیعی، مناطق کویری و بیابانی هستند که حدود 90درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده اند. وجود چنین وسعتی از نواحی خشک، لزوم توجه به ظرفیت های این مناطق را در زمینه صنعت اکوتورسیم و ژئوتوریسم، بویژه در استان یزد که در مرکز ایران و در حاشیه دشت کویر و دشت و بیابان لوت قرار گرفته است ضروری می سازد.

بر اساس اعلام پایگاه ملی داده های علوم زمین، یزد دومین استان بیابانی کشور بعد از سیستان و بلوچستان است و بیابان های آن یکی از زیباترین منظره های اکوتوریستی دنیا به شمار می آیند. تپه های ماسه ای یکی از فرآیندهای مناطق بیابانی است که در اطراف شهر یزد با کمتر از 2 هزار سال و مساحتی در حدود 30 هزار هکتار گسترش یافته است.

جاذبه های این بخش در استان یزد از طریق دو محور مورد توجه قرار گرفته، اول محور یزد به بافق که با گذر از مسجد کهن فهرج، در حاشیه کویر تا بافق ادامه می یابد و در طول راه، جنگل های گزی وجود دارد که حاشیه های کویر را تسخیر کرده و زیبایی و جذابیت خاصی به این مسیر بخشیده است.

در انتهای مسیر بافق، پارک بسیار زیبای آهن شهر وجود دارد که حدود 20 هکتار وسعت دارد و از نخل های کهنسال و انواع گلها پوشیده شده و همچون بهشتی در انتهای راه کویر خودنمایی می کند. مسیر دیگر، محور یزد، خرانق و بیاضه تا خور و بیابانک است که سرشار از تپه های گنبدی شکل شنی پوشیده از بوته های صحرایی و کویری است.

کویرهای ساغند، کویر دره انجیر، کویر هرات و مروست، کویر بهادران (کفه مهدی آباد)، کویر طاقستان، شهیدیه، کویر سیاه طاق، کویر ﷲ آباد، توت، کویر گورآبخور، کویر سیاهکوه، زرین و کویر ابرکوه از جمله کویرهای استان هستند. این کویرها قابلیت رواج گردشگری مناطق کویری را دارد و موجب شده تا این موهبت الهی به عنوان یکی از شاخص های مهم و ظرفیتی بالفعل در برنامه ریزی های حوزه گردشگری مدنظر مسئولان قرار گیرد.

گشت و گذار در میان فضاهای وسیعی که نگاه را تا دوردست می کشاند، غافلگیر شدن در چشم انداز شن های روان و شوره زارهای خشک و سوزان، ابنیه تاریخی، سایه تک آبادی ها، بناهای آجری رنگ، ساختمان های ساده و خشن، کاروانسراها و رباط های قدیمی برای هر جهانگردی جذاب و دیدنی است.

در واقع پتانسیل های این بیابان بزرگ موجب شده تا کویرنوردی به عنوان نوعی گردشگری برای معرفی جاذبه های کویر و نیز نوعی ورزش مفرح بویژه برای شهرنشینان تلقی شود از این رو کویر می تواند برای کویرنوردان خاطره خوش و ماندگار تلقی شود. از این رو مسئولان استان با درک درست از این ظرفیت بالا در برنامه ریزی های حوزه گردشگری توجه ویژه ای به کویر و ظرفیت های آن کرده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یزد گفت: فرصت گردشگری، میراث فرهنگی و سرمایه گذاری در این بخش فرصتی طلایی در دولت تدبیر و امید است که با توجه به رشد زیرساخت های آن در استان نیازمند حمایت مدیران دستگاه های اجرایی استان است.

محمدمهدی شرافت درباره بررسی روند سرمایه گذاری در حوزه گردشگری در طول برنامه پنجم توسعه با اشاره به قابلیت های میراث فرهنگی این استان افزود: این استان در پنج محور یزد مرز کویر و کوهستان، حسینیه ایران، شهر همزیستی ادیان، شهر نساجی سنتی ایران و پایتخت معماری ایران قابلیت های فراوانی دارد.

وی کویر و بیابان ها را یکی از مهمترین پتانسیل های استان به عنوان پدیده های طبیعی در جهت رشد و شکوفایی اقتصادی و گردشگری موثر دانست و اظهار کرد: رونق اقتصاد گردشگری و سرمایه گذاری در بخش گردشگری، این بخش استان یزد را در رسیدن به اهداف طرح پنج ساله گردشگری یاری خواهد کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد در ادامه با اشاره به اینکه اولویت اول استان در حوزه گردشگری، اقامت و مجموعه های گردشگری کویری است یادآور شد: باتوجه به لغو تحریم ها و تأثیر مستقیم آن بر رونق گردشگری، باید با ایجاد زیرساخت های گردشگری و همچنین همکاری بخش خصوصی تحول بزرگی در گردشگری داخلی و خارجی استان ایجاد کنیم.

شرافت گفت: این استان به علت استقرار در دو زیست کره بیابانی کوهستانی، دارای اقلیم و طبیعتی منحصر به فرد است که این ویژگی می تواند عامل مهمی در جذب گردشگران و به ویژه طبیعت گردان باشد. کمیته طبیعت گردی استان یزد با هدف توسعه پایدار طبیعت گردی و با هماهنگی دیگر اعضای کمیته استانی و کمیته تخصصی سازمان در راستای اهداف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و کمیته ملی طبیعت گردی به طور مستمر و فعال با ارائه و تصویب طرح های مثمر ثمر به فعالیت خود ادامه داده است.

این مسئول تصریح کرد: امید است برای رونق طبیعت گردی استان اقداماتی نظیر برگزاری همایش  های مختلف در زمینه های اکوتوریسم کویرنوردی، تهیه نقشه و بروشور اکوتوریستی استان یزد و معرفی جاذبه های طبیعی، معرفی هرچه بهتر روستاهای هدف گردشگری و مناطق حفاظت شده و شکارگاه ها و همچنین تهیه کارت پستال طبیعت گردی صورت گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان خاطرنشان کرد: از دیگر فعالیت هایی که این اداره کل در نظر دارد انجام دهد می توان به شناسایی و معرفی پدیده های اکوتوریستی تک مکانی و تک زمانی، عکس  برداری هوایی از مناطق نمونه گردشگری استان، مشخص کردن مسیرهای شاخص طبیعت  گردی یزد، شناسایی و تصویب مناطق پیشتاز اکوتوریست بیابانی و کویری و مشخص کردن و معرفی سایت های مهم اکوتوریستی استانی با هماهنگی دیگر اعضای کمیته اشاره کرد.

شرافت اظهار کرد: مناطق حفاظتی جنگل باغ شادی، منطقه حفاظت شده سیاه کوه اردکان، منطقه شیرکوه، منطقه خرانق، کویر رستاق، منطقه گردشگری عقاب کوه و کویر بکر و دست نخورده بافق چند نمونه از اکوتوریسم زیبای یزد به حساب می آیند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان نیز گفت: از دیدگاه اقتصاد، کویر و جذابیت های آن به عنوان قابلیت و شاخص های مهم استان یزد برای رقابت در صنعت گردشگری محسوب می شود و با توجه و توسعه آن می توان تا حدودی به وضع اقتصادی از نوع مقاومتی کمک کرد.

سید مصطفی فاطمی افزود: با وجود شناخت جایگاه واقعی صنعت گردشگری در دنیا، استان یزد می تواند با توجه به زیرساخت ها و پتانسیل های موجود در این زمینه گامهای اساسی برداشته و در صورت حمایت بیشتر می تواند بر رونق آن بیفزاید.

وی زمینه ایجاد کمپ های کویری، مکانهایی برای رصد ستارگان، راهپیمایی در ریگزارها، موتور سواری و رالی در این مناطق و برگزاری مسابقه های شترسواری از ظرفیت های جذب گردشگر در مناطق کویری عنوان کرد و گفت: برخی از این فعالیت ها در منطقه کویری بافق انجام شده که با استقبال خوب گردشگران مواجه شده است.

در خصوص استفاده از پتانسیل های این منطقه معاون گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: سازمان میراث فرهنگی پیشنهاد داده که بافق به عنوان قطب گردشگری کویر در استان یزد معرفی شود.

فاطمی افزود: با توجه به اینکه شهرستان بافق، از لحاظ جغرافیایی با مرکز استان فاصله زیادی دارد، جذب گردشگر به این شهرستان با مشکلاتی مواجه است هرچند که با تمهیدات انجام شده جذب گردشگر به این شهرستان در یک سال گذشته حدود 2 برابر شده است.

وی ادامه داد: برپایی تور بافق نوردی، کمپ های کویری، کمپ شن و استفاده از امکانات شتر سواری و موتورسواری از فعالیت هایی است که برای جذب گردشگر به این شهرستان در حال انجام است.

معاون میراث فرهنگی یادآور شد: شهرستان بافق با داشتن مزیت های طبیعی همچون نخلستان  ها و معدن سنگ آهن در کنار روستاهای تاریخی مانند باقرآباد، روستای ییلاقی شادکام و قطرم و البته کویر و ریگزارهای مهدی آباد این ظرفیت را دارد که قطب گردشگری کویر شود.

فراهم نبودن زیرساخت ها، ناشناخته بودن نقاط کویری و عدم دسترسی به راههای کویری و ناشناخته ماندن این ظرفیت های بکر ودست نخورده تا حدودی به این صنعت در استان یزد لطمه وارد کرده که امیدواریم با گام های بزرگی که در چند سال اخیر برداشته شده، کویر نیز به عنوان یک فضای و طبیعت زیبا و جذاب به گردشگران معرفی شود.

البته در بخش کویر استان یزد ظرفیت بزرگ دیگری به نام حیات وحش بکر آن نیز وجود دارد که مناطقی همچون پارک ملی سیاهکوه و دره انجیر اردکان، مناطق حفاظت شده کالمند و بهادران مهریز به وسعت 250 هزار هکتار و منطقه حفاظت شده کوه بافق و آریز با وسعت 100 هزار هکتار از مهمترین آنهاست.

در این مناطق آهوی ایرانی، یوز ایرانی، جبیر، کل، بز، قوچ و میش، پلنگ، کفتار، انواع روباه، گرگ و خرگوش و بسیاری از پرندگان و خزندگان کمیاب ایران دیده می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1