رویکردهای هفت گانه برای جذب سرمایه خارجی

23 می 2016 - 13:40 dsfr.ir/1t9ve

رویکردهای هفت گانه برای جذب سرمایه خارجی
tccim.ir
نشست مرکز سرمایه گذاری اتاق تهران با «موسسه مشاوره رولند برگر»

ایجاد زنجیره ارزش در تولیدات، جذب سرمایه گذاران خارجی در قالب مشارکت، تسهیل مقررات تجاری، توسعه کارآفرینی، رونق صادرات، افزایش سهم از بازارهای بیرونی و اتکا به فناوری از برنامه های جدی دولت است.

با توجه به رفت و آمد هیات های تجاری در فضای پسابرجام به ایران، خوشبختانه این امیدواری برای جذب سرمایه گذاران و در نتیجه رشد اقتصادی و اشتغال در کنار قابلیت برنامه ریزی و افزایش بهره وری صنعتی طی ماه های اخیر ایجاد شده است.

بر همین اساس اقدامات مثبتی برای جذب سرمایه خارجی در دستور کار دولت و بخش خصوصی قرار گرفته است؛ به طوری که به گفته معاون وزیر صنعت تاکنون 791 مقام دولتی، صنعتی و تجاری به همراه 2045 شرکت خصوصی، به ایران آمدند و از سوی دیگر به منظور رصد تحولات اقتصادی و بازرگانی کشورهای هدف، وزارت صنعت، معدن و تجارت برای 24 کشور رایزن بازرگانی تعیین و اعزام کرده است. از این رو جذب سرمایه گذاران خارجی در قالب مشارکت یکی از رویکردهای اصلی دولت در پساتحریم است.

در همین زمینه محمود نوابی به بیان 7 رویکرد دولت در جذب سرمایه گذار خارجی می پردازد که «ایجاد زنجیره ارزش در تولیدات»، «جذب سرمایه گذاران خارجی در قالب مشارکت»، «تسهیل مقررات تجاری»، «توسعه کارآفرینی»، «رونق صادرات و تعهد به صادرات محصول»، «افزایش سهم از بازارهای بیرونی و اتکا به فناوری» از برنامه های جدی دولت در پساتحریم است.

معاون وزیر صنعت بیان کرد: در بخش صنعت، معدن و تجارت حدود 190 تفاهم نامه با شرکت های دولتی و غیردولتی خارجی به امضا رسیده است؛ هر چند در هر یک از این تفاهم نامه ها و سرمایه گذاری مرتبط با آن، صنعت یا بخش اقتصادی معینی مدنظر قرار گرفته اما با توجه به زنجیره اقتصاد و ارتباط بخش های مختلف در شبکه تولید، رونق و شکوفایی در صنایع پیشرو، به طور یقین صنایع پسین، مکمل و پایین دستی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد، از این رو می توان امیدوار بود این تغییرات موجب افزایش تحرک صنایع و در نهایت، رونق اقتصادی کشور می شود که اولین پیامد چنین تحولی، ایجاد فضای رقابتی در بازارهای داخلی و حرکت به سوی اقتصاد بازار است.

برنامه کاری بنگاه های تولیدی در پساتحریم

از طرفی به گفته نوابی با ایجاد فضای رقابتی ناسالم، دیگر تولید در نقطه سر به سر مقرون به صرفه نخواهد بود. بنابراین در شرایط پساتحریم بنگاه های اقتصادی باید ضمن اصلاح روش های تولید، توزیع و بازاریابی، بازدهی به مقیاس فزاینده ارتقای بهره وری، کاهش انرژی، کاهش قیمت تمام شده، ارائه خدمات متنوع و ارزشمند دانستن مشتریان را در اولویت برنامه های خود قرار دهند؛ چراکه در این صورت می توانند در گردونه رقابت حضور فعال داشته باشند.

همچنین با توجه به اینکه تولید کالا با دو مولفه رقابت پذیری و مدیریت دانش و نوآوری در ارتباط تنگاتنگ قرار دارد، بنگاه های اقتصادی با تغییر فناوری می توانند قیمت، کیفیت، تنوع خدمات محصولات و کالاهای خود را در سطحی ارائه دهند که رضایت مصرف کننده تامین و جایگاه بازاری بنگاه تقویت شود.

از طرفی هر چند شاخصه های رقابت و مزیت های رقابتی در بازارهای داخلی شرط لازم برای ورود در بازارهای رقابتی بین المللی است اما به طور قطع، ادامه فعالیت و حفظ سهم بازار در فرامرزها نیازمند تجهیز نگاه در دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری است. به گفته نوابی، در شرایط کنونی با توجه به محدودیت منابع و جهت گیری های مشتریان و با نزدیک شدن بازارهای داخلی به اقتصاد رقابتی، فعالیت بنگاه های اقتصادی به منظور ادامه حیات در محیط پویا و تغییرپذیر داخلی و خارجی، مستلزم تمرکز بر فعالیت تخصصی، ارائه خدمات متمایز و متنوع، رعایت استانداردهای بین المللی و ارتقای کیفیت، رعایت سلایق و رضایت هر چه بیشتر مصرف کنندگان و در نهایت، تفکر استراتژیک و دانش بازاریابی نوین است.

3 اولویت همکاری با «موسسه رولند برگر»

البته این تنها بخش دولتی نیست که دغدغه جذب سرمایه گذاری را در سر می پروراند؛ چرا که بخش خصوصی به عنوان بازوی توانمند دولت در فضای پساتحریم همه تلاش خود را برای جذب و ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور به کار بسته است. به طوری که مرکز سرمایه گذاری اتاق تهران با «موسسه مشاوره رولند برگر» تفاهم نامه همکاری امضا کرد.

فریال مستوفی، رئیس کمیته مشاوره سرمایه گذاری اتاق تهران با اشاره به امضای این تفاهم نامه  گفت: به موجب این تفاهم نامه، «موسسه رولند برگر» در زمینه تهیه اطلاعات جامع سرمایه گذاری در ایران و نیز آموزش و ارتقای استانداردهای شرکت های ایرانی با مرکز مشاوره سرمایه گذاری اتاق تهران همکاری خواهد کرد.

«استفان هید»، رئیس هیات مدیره موسسه رولند برگر در این باره نیز بیان کرد:  ارائه خدمات عمومی تامین مالی به شرکت ها در اولویت فعالیت های این شرکت قرار دارد و در عین حال، خدمات حقوقی، مطالعات فنی و اقتصادی و تهیه مدارک مورد پذیرش بانکی برای ارائه به فاینانسورها و رتبه بندی اعتباری که از پیش نیازهای ورود به بازارهای بین المللی است، از جمله خدمات این موسسه است.

بر اساس این گزارش، موسسه رولند برگر در زمینه های خودرو، دارو، انرژی و دیگر حوزه های اقتصادی، دارای تیم های متخصص است که اطلاعات کاملی از بازاریابی، برنامه ریزی استراتژیک و فاینانس دارند. از این رو اولویت های این موسسه در مورد همکاری با شرکت های ایرانی «برنامه ریزی استراتژیک، رقابت پذیری، جذب سرمایه گذاری خارجی و ورود به بازارهای جهانی» است.

استفان هید همچنین در مورد پروژه همکاری با اتاق تهران توضیح داد: این پروژه سه هدف «تهیه اطلاعاتی جامع در مورد سرمایه گذاری داخلی و خارجی در ایران»، «تهیه اطلاعات برای سرمایه گذارانی که متقاعد شده اند، در ایران سرمایه گذاری کنند» و «تعیین ساختاری چابک برای مرکز مشاوره سرمایه گذاری اتاق تهران» را دنبال می کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1