16 اکتبر 2019 - 00:44

سهم 20 درصدی کاشان از ثبت میراث ناملموس ایران در یونسکو

23 می 2016 - 12:50 dsfr.ir/tz33q

سهم 20 درصدی کاشان از ثبت میراث ناملموس ایران در یونسکو
علی علیزاده
فرش دستباف کاشان

منطقه فرهنگی و تاریخی کاشان سهم 20 درصدی از ثبت آثار ناملموس ایران در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) را دارد.

"معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی"

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سمیع الله حسینی مکارم روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در آران و بیدگل اظهار کرد: از 10 اثر معنوی ثبت شده ایران در یونسکو 2 اثر شامل فرش دستباف و مراسم قالیشویان مشهد اردهال، متعلق به منطقه کاشان است.

وی افزود: هنگامی که به بحث میراث ناملموس می رسیم، در می یابیم کاشان از همه هنرهای سنتی از جمله گچ کاری، کاشی کاری، معماری سنتی و فناوری آب و باد برخوردار و سرآمد دیگر شهرهاست.

حسینی مکارم با اشاره به این که محوطه تاریخی سیلک با قدمت هفت هزار ساله حکایت از وجود تمدن بشری در محدوده کاشان دارد، افزود: آخرین اثر ناملموس ثبت شده در یونسکو قنات های کشور بود که کاشان با قنات های متعدد در صدر قرار دارد و نشانگر اهمیت آب و تقسیم آن نزد پیشینیان در این منطقه است.

حسینی مکارم تصریح کرد: وجود شهر اویی نوش آباد نشان از اوج هنر مردمان این منطقه دارد و همچنین بیانگر اهمیت پدافند غیرعامل در نزد اجداد ما بوده است.‌

وی گفت: ثبت آثار تاریخی و فرهنگی کشور غیر از هویت بخشی، آثار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی زیادی دارد و ما باید با حفظ این آثار از گسست فرهنگی جلوگیری کنیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1