جام زرین کلاردشت؛ مهمانی از تاریخ هزاره مازندران

21 می 2016 - 15:00 dsfr.ir/zg6sl

جام زرین کلاردشت؛ مهمانی از تاریخ هزاره مازندران
media.isna.ir
جام زرین کلاردشت

‌جام زرین کلاردشت که خبر حضور آن در مازندران پیچیده است، از شاهکارهای میراثی استان مازندران به شمار می‌ رود.

به گزارش ایسنا، همزمان با هفته موزه، بازگشت جام زرین کلاردشت شاهکار نیمه نخست هزاره اول قبل از میلاد به سرزمین مادریش بحث داغ رسانهای شده است، اما نکته جالب این است که چگونه این جام به کلاردشت رسید و ماجرای آن چیست؟

شریفی باستان شناس و مسئول‌ پژوهش‌ های میراث فرهنگی مازندران در زمینه چگونگی کشف جام زرین کلاردشت اظهار کرد: در سال 1318 در تپه گنج‌ کلا کلاردشت در محل قصر اوجابیت در هنگام عملیات ساختمانی اشیایی از جنس طلا، مفرغ و سفال کشف شد.

وی تصریح کرد: با بررسی‌ های انجام شده بر روی این اشیا قدمت آنها بین اواخر هزاره دوم تا اوایل هزاره اول تشخیص داده شد.

شریفی افزود: در میان این اشیا به دست آمده جامی استوانه‌ ای شکل از جنس طلا وجود داشت که از نظر صنعت فلز کاری شاهکار دوران خود لقب گرفت.

این باستان‌ شناس خاطرنشان کرد: بر روی جام زرین کلاردشت نقش سه شیر حک شده که به دنبال هم می‌ آیند و نماد آریایی برروی یکی از این شیرها خودنمایی می‌ کند.

مسئول پژوهش‌ های میراث فرهنگی مازندران در ادامه گفت: آن چیز که این جام را متمایز و خاص می‌ کند، وجود پرچ کاری بر روی جام زرین کلاردشت است، به این صورت که سر شیرها به صورت جداگانه ساخته شده و بر روی بدنه پرچ شده است.

وی افزود: انگار سر برجسته حیوان از بدنه جام بیرون زده و نمونه این فلزکاری را تنها در آثار به دست آمده از تپه‌ های سیلک می‌ توان دید.

مریم الطافی مدیر موزه‌های استان مازندران نیز گفت: این جام 235 گرمی با ارتفاع 9 سانتی‌متر با همکاری موزه ملی به مناسبت روز موزه‌ ها از سوم خرداد به مدت یک ماه در آغوش سرزمین مادریش آرام می‌ گیرد.

وی افزود: مبنا بر این بود جام سیمین ساری نیز به سرزمین مادریش بازگردد، اما در این مقطع زمانی در موزه دهلی هندوستان به نمایش گذاشته شده است.

به گزارش ایسنا، تمام این آثار نشانه‌ ای بر قدمت و غنای فرهنگ و تمدن مازندران است و این امر می‌تواند موجب رونق گردشگری تاریخی در سرزمین طبرستان باشد، چرا که مازندران از شوش و اصفهان و شیراز اهمیت کمتری ندارد.

بی توجهی به غنای تاریخی مازندران و توجه صرف به گردشگری طبیعت، مازندران را محروم از گردشگران ارزآور کرده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1