28 ژانویه 2020 - 22:49
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم:

بافت تاریخی قم در حال نابودی است

19 می 2016 - 17:00 dsfr.ir/cz7as

بافت تاریخی قم در حال نابودی است
masironline.ir
بافت تاریخی و قدیمی قم

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: قسمت اعظم 314 هکتار بافت تاریخی قم به دلیل توسعه شهری و اهمال از بین رفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عمار کاووسی شامگاه چهارشنبه در نشست خبری که در خانه تاریخی یزدان پناه برگزار شد، با بیان اینکه توسعه ابنا و آثار تاریخی باید در قم فرهنگ سازی شود، گفت: متأسفانه مردم و مسئولان استان نسبت به آثار و فواید بناهای تاریخی و فرهنگی کم اطلاع هستند.

وی با تأکید بر اینکه توسعه آثار تاریخی شاخصه مهم رشد اقتصاد غیر نفتی است، گفت: به موازات تخریب و بی توجهی به آثار تاریخی در قم، شهر کوچکی مانند کاشان با بازسازی و تبلیغ خانه های تاریخی خود به درآمدزایی قابل توجهی دست یافته است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم با انتقاد از برخی از مالکان در واگذاری خانه های تاریخی، گفت: آن ها فکر می کنند دولت به عنوان شریک کاری و متولی دنبال تصاحب مایملک و یا هدف خاصی است.

تشریح ماجرای آب انبار گذر قاضی

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاران در خصوص علت تخریب آب انبار گذر قاضی، گفت: شاخصه ثبت یک اثر به عنوان آثار تاریخی قدمت 100 ساله، معماری منحصر به فرد و تملک اثر توسط یک چهره شاخص است که محل مورد تخریب فاقد این شاخصه ها است.

کاووسی با بیان اینکه برخی از آثار در اختیار سازمان اوقاف است، افزود: در این زمینه همکاری و مساعدت اوقاف برای حفظ آثار تاریخی ضروری است.

وی با بیان اینکه آب انبار گذر قاضی به حالت اولیه خود باز خواهد گشت و اوقاف مجوز تخریب نداده است، گفت: از مجموع 100 آب انبار شناسایی شده در قم 30 آب انبار ثبت شده است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایعی دستی و گردشگری قم درباره علت عدم بازسازی مدرسه غیاثی نیز توضیح داد: بر اساس تحقیقات کارشناسان مرمت چون مناره این مدرسه از محور خود خارج شده با انجام عملیات امکان ریزش کامل دارد و سعی داریم در همین حالت کنونی آن را حفظ و مرمت کنیم.

وی با اعلام اینکه فضای مدرسه تحت مسئولیت سازمان اوقاف است، گفت: به این سازمان پیشنهاد داده ایم که مدرسه ای با حفظ ساختار سنتی 700 ساله بازسازی کنیم.

انتقاد از مالکان خانه های تاریخی

کاووسی در ادامه با ابراز نگرانی از تخریب بافت های تاریخی استان به دلیل تغییرات و ساخت و سازهای شهری، گفت: بافت فرسوده همان بافت تاریخی نیست چرا که بافت فرسوده برخلاف بافت تاریخی به ساختاری می گویند که در حاشیه شهرها و با حضور افراد پراکنده و مهاجر شکل گرفته و از شاخصه های بافت شهری از جمله گذر اصلی، مرکزیت شهری و محله ها و معابر استاندارد برخوردار نیست.

وی با انتقاد از نابودی بافت تاریخی قم، ادامه داد: قسمت اعظم 314 هکتار بافت تاریخی قم به دلیل توسعه شهری و اهمال از بین رفته است.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم با تأکید بر مشارکت مردمی در حفظ و توسعه آثار تاریخی، گفت: قم در صورت همراهی مردم و مسئولان می تواند به یکی از قطب های اقتصادی گردشگری فرهنگی در راستای توسعه اقتصاد مقاومتی تبدیل شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1