قلعه رودخان مرمت می شود

19 می 2016 - 14:20 dsfr.ir/ka1sq

قلعه رودخان مرمت می شود
آرش قوام زاده
قلعه رودخان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از اختصاص یک میلیارد و 900 میلیون ریال برای مرمت اثر تاریخی قلعه رودخان و افتتاح چهار موزه در استان خبر داد.

رضا علیزاده روز پنجشنبه در حاشیه برگزاری برنامه های هفته میراث فرهنگی در گفت و گو با ایرنا افزود: بمناسبت یادشده و در راستای تحقق اهداف دولت تدبیر و امید؛ موزه حکیم نظامی آستارا، موزه اسناد تاریخی رودبار، موزه میراث روستایی (دو باب خانه ساحلی در جلگه شرق و غرب) و نیز موزه حرم در آستانه اشرفیه افتتاح می شوند.

وی به اهمیت رونق بخشی به فضای فرهنگی در جامعه اشاره و اذعان کرد: کارکرد چند وجهی موزه ها در حوزه فرهنگی موجب می شود تا گردآوری مجموعه های نفیس، حفاظت و پژوهش از یافته های تاریخی و باستان شناسی با تشریفات و انضباط بیشتری صورت گیرد و جریان سازی و تعمیق نگاه فرهنگی و اجتماعی در جامعه را هویدا سازد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به مرمت قلعه رودخان اشاره کرد و گفت: کارگروه گردشگری دژ تاریخی قلعه رودخان تشکیل شده و یک میلیارد و 900 میلیون ریال برای مرمت قلعه و یک میلیارد ریال برای کمپ این منطقه اعتبار اختصاص داده شده است.

قلعه رودخان یکی از شگفت انگیز ترین بناهای نظامی ایران است که در 23 کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن و در میان جنگلهای سر به فلک کشیده در ارتفاع 687 تا 778 متری از سطح آبهای آزاد در میان دو رودخانه جاری واقع شده است.

وی همچنین تصریح کرد: در سال 94 نیز برای مرمت شهر تاریخی ماسوله یک میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار ملی تخصیص داده شده است.

شهرک تاریخی ماسوله در 53 کیلومتری مرکز گیلان، به ارتفاع 1050 متر از سطح دریای آزاد و اختلاف بیش از 120 متر بین پایین ترین و بالاترین نقطه این شهر کوهستانی، به عنوان اثر ملی در سال 1354 شمسی به شماره 1090 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است؛ و اینک برای ثبت جهانی آماده می شود.

این مسئول ادامه داد: در راستای تحقق اهداف دولت تدبیر و امید مبنی بر توسعه متوازن گردشگری در تمام نقاط کشور، استان گیلان با بهره گیری از داشته های فرهنگی ارزشمند و بناهای تاریخی پر اصالت، مرمت و ایجاد موزه های یاد شده را پیگیری می نماید.

همچنین امروز در دومین روز از اجرای برنامه های هفته میراث فرهنگی در گیلان نمایشگاه گیلان و میراث ماندگار در هتل ایران رشت گشایش یافته است.

بیست و هشتم اردیبهشت ماه روز جهانی موزه و میراث فرهنگی نامگذاری شده و از این روز به مدت یک هفته در کشور هفته میراث فرهنگی نام گرفته است.

در زمان حاضر 9 موزه در گیلان فعال است که گنجینه رشت، موزه میراث روستایی گیلان، موزه فومن و موزه تاریخ چای ایران (لاهیجان) از جمله موزه های تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1