حرکت دولت تدبیر و امید در مسیر توسعه فرهنگی

18 می 2016 - 11:40 dsfr.ir/ze11t

حرکت دولت تدبیر و امید در مسیر توسعه فرهنگی
نسترن دادجو
سید رضا صالحی امیری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

آشتی با نخبگان و فرهیختگان در کنار تلاش برای آزادی های مشروع در حوزه های فرهنگی از جمله اقدامات دولت برای پر کردن شکاف های فرهنگی، احیای میراث و تمدن ایرانی در کنار پایبندی به ارزش های اسلامی است.

سید رضا صالحی امیری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و مشاور رییس جمهور در آیین بزرگداشت روز جهانی موزه  و هفته میراث فرهنگی که سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 در موزه ملی و با حضور جمعی از موزه داران، معاونان رییس جمهور و سازمان برگزار شد گفت: در حوزه های مطالعاتی فرهنگ و تفسیر و تحلیل کارکردهای آن، 4 ساحت برای فرهنگ در نظر گرفته می شود. اولین و مهمترین ساحت، هویت سازی و حفظ و تداوم ارزش های فرهنگی جامعه است. موزه ها به معنای واقعی نشانگر هویت و شناسنامه ملی ما هستند.

وی در ادامه اضافه کرد: فرهنگ و تمدن در هر جامعه ای با ریشه های تاریخی خود تبلور می باید و موزه ها به منزله محل انباشت این سرمایه های عظیم فرهنگی، آیینه تمام نمایی از سنن، اداب و رسوم و ارزش های یک ملت هستند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی موزه ها را پل ارتباطی حال و آینده دانست و گفت: موزه ها ریشه های تاریخی و فرهنگی ما با دنیای امروز هستند و هویت فرهنگی را شکل می دهند. هویت های فرهنگی نیز به نوبه خود شاخص های اصلی را در رفتارهای اجتماعی ایجاد می کنند.

وی با اشاره به دغدغه گسست فرهنگی در جامعه ایرانی گفت: در چشم انداز های فرهنگی، یافتن راهی برای تعالی فرهنگی در کنار واکنش به این گسست ، از مهمترین اقداماتی است که باید صورت گیرد. موزه ها می توانند راه حلی برای کاهش این شکاف باشند زیرا موزه ها نگاهبانان ریشه های فرهنگی جامعه و ابزاری برای تبادل گفتگو ها، غنی سازی های فرهنگی و تاکید بر اشتراکات هستند.

مشاور رییس جمهور خاطرنشان کرد: مهمتر از نقش حفاظتی موزه ها، صیانت و نگاهداشت سرمایه های معرفتی و شناختی مطرح است. پلی که منجر به گفتمان های فرهنگی می شود و توسعه یافتگی و دیپلماسی فرهنگی را به ارمغان می آورد.

صالحی امیری ابراز کرد: باید با ارزیابی های لازم به جایگاه موزه ها در سبد مصرفی خانوارهای ایرانی پی ببریم و چنانچه این جایگاه از سطح پایینی برخوردار است، آن را ارتقا دهیم و چنانچه در سطح بالایی قرار دارد، آن را حفظ کنیم؛ زیرا در سرانه های فرهنگی، هر چه میزان حضور و مصرف فرهنگی به واسطه وجود موزه ها بالاتر رود جامعه توسعه یافته تر می شود. به همین منظور بازدید از موزه ها باید به عنوان یک نیاز در سبد مصرفی خانوارهای ایرانی، مورد مطالعه قرار گیرد و در خصوص آن به برنامه ریزی دست زد.

وی در پایان اضافه کرد: دولت تدبیر و امید در مسیر توسعه فرهنگی قدم برداشته است. آشتی با نخبگان و فرهیختگان در کنار تلاش براتی آزادی های مشروع در حوزه های فرهنگی از جمله اقدامات این دولت است. ما امروز نیازمند احیای فرهنگی با توجه به میراث فرهنگی، تمدن ایرانی و پایبندی به ارزش های اسلامی هستیم تا از گسست های فرهنگی موجود بپرهیزیم.

دیدگاه ها

  • اصلانی 18 می 2016 - 21:11

    رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و مشاور رییس جمهور چرا باید سخنران روز موزه باشد؟ خبر هایی هست؟

1