معضل نمایشگاه‌ های گردشگری برای گردشگری

17 می 2016 - 10:30 dsfr.ir/am9cw

معضل نمایشگاه‌ های گردشگری برای گردشگری
مهر
گردشگری در ایران

رئیس جامعه تورگردانان معتقد است اگر زمان و مکان برگزاری نمایشگاه‌ ها در شهرهای پرگردشگر تغییر کند تورگردانان، دیگر برای رزرو هتل دچار مشکل نمی‌ شوند و هتل‌ ها هم خالی نمی‌ مانند.

ابراهیم پورفرج در گفت و گو با مهر با انتقاد از برگزاری نمایشگاه‌ های متعدد در ماه‌ های گردشگری در ایران گفت: هتل‌ های ایران در زمانی که گردشگران خارجی به ایران می‌ آیند معمولا به دلیل برگزاری همایش‌ ها و نمایشگاه‌ های داخلی پر هستند و ما هم با وجود اینکه بارها این موضوع را تذکر داده‌ ایم اما بازهم شاهدیم که باید برای رزرو اتاق در شهرهای پر گردشگر در برخی از ماه‌ های سال دنبال جای خالی بگردیم.

رئیس جامعه تورگردانان کشور بیان کرد: چرا در فصل ورود گردشگر به ایران نمایشگاه و همایش‌ های گردشگری متعددی در شهرهای پر گردشگر برگزار می‌ شود و فعالان در زمینه تورهای ورودی به مشکل اشغال هتل‌ ها برخورد کنند چرا که مهمانان نمایشگاه‌ ها و همایش‌ ها در هتل‌ های خوب شهرهای پر مسافر اقامت می‌ کنند اما در ماه‌ های دیگر سال هتل‌ ها خالی هستند.

پورفرج گفت: همیشه بهار و پاییز فصل ورود گردشگر خارجی به ایران است. معمولا از نیمه‌ های اسفند زمان ورود گردشگر آغاز می‌ شود تا اواخر خرداد و دوباره از ماه شهریور تورهای ورودی برگزار می‌ شود تا پایان پاییز. در این ماه‌ های سال به دلیل آب و هوای مناسب کشور در شهرهای پرگردشگر مانند اصفهان، شیراز و یزد و خوزستان، گردشگران خارجی به ایران می آیند و درست در همین ماه‌ هاست که در این شهرها مسئولان دستگاه‌ های مختلف نمایشگاه و همایش‌ های متعددی برگزار می‌ کنند و همین موضوع باعث می‌ شود هتل‌ های خوب این شهرها پر باشد ما هم با هتلداران چالش داشته باشیم ولی در ماه‌ های دیگر سال هم این چالش‌ ها از بین برود و هم هتلداران از آنجا که مسافر ندارند یا با تخفیف زیادی به جذب مسافر اقدام کنند و یا مسافر نداشته باشند.

پورفرج برای رهایی از این مشکل دو راهکار ارائه داد و گفت: مسئولان می‌ گویند که در برخی از تقویم‌ های نمایشگاهی، زمان برگزاری یک رویداد درج شده و دیگر امکان عوض کردن تاریخ آن نیست. برای این مشکل می‌ توان گفت که اگر مکان رویداد درج نشده می‌ توان شهر محل برگزاری آن نمایشگاه یا رویداد را تغییر داد و این نمایشگاه را در شهرهایی برگزار کرد که مسافران کمتری دارند. چون با این کار هتلداران آن شهرها نیز از سرمایه‌ گذاری خود پشیمان نمی‌ شوند و به سوددهی هم می‌ رسند. چرا باید همیشه درآمدها را به سمت شهرهایی کشاند که مسافر به اندازه کافی دارند؟

وی افزود: راهکار دیگر این است که اگر همیشه یک نمایشگاهی در یک شهر برگزار می‌ شود و این موضوع دیگر عرف شده می‌ توان زمان برگزاری آن را تغییر داد و از فصل‌ های پر مسافر به فصل های کم مسافر تغییر زمان داد. با این اقدام هم تورگردانان دچار مشکل نخواهند شد و هم هتلداران در طول ایام سال میزبان مسافر هستند.

پورفرج معتقد است که همیشه نمایشگاه‌ ها و همایش‌ های مهم در کشورهای دیگر به خصوص کشورهای اروپایی در فصل‌ های غیرتوریستی برگزار می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1