ساخت هتل در هنگام، گردشگری جزیره را تهدید می کند

17 می 2016 - 15:00 dsfr.ir/zr54x

ساخت هتل در هنگام، گردشگری جزیره را تهدید می کند
محسن نوروزی فرد
قایق های گردشگری در جزیره هنگام

بوم گردی و طبیعت گردی در جزیره هنگام نیازی به مکان اقامتی مدرن ندارد، بلکه گردشگران رغبت دارند به صورت سنتی در خانه های بومی جزیره اسکان یابند.

مدیرعامل یک دفتر خدمات مسافرتی در قشم گفت: اخیرا تعدادی سرمایه گذار بخش خصوصی نسبت به ساخت هتل در جزیره هنگام اقدام کرده اند.

افشین عباس نژاد هنگامی عنوان کرد: در همین راستا نیز بازدیدهای مشترکی از سوی این سرمایه گذاران و مقامات مربوطه سازمان منطقه آزاد قشم از جزیره به منظور واگذاری زمین مورد نیاز به این سرمایه گذاران بخش خصوصی صورت گرفته است.

وی خاطرنشان ساخت: این امر هم اکنون به یک معضل مهم برای بومیان جزیره تبدیل شده است و بدون شک با ساخت هتل در جزیره، درآمدی که بومیان جزیره از راه گردشگری کسب می کردند به شدت کاهش خواهد یافت.

به گفته این فعال بخش خصوصی در امر گردشگری دریایی، ساخت هتل در جزیره هنگام، این امکان را برای بومیان به وجود نخواهد آورد که بتوانند در این هتل ها استخدام شده و فعالیت بپردازند، چرا که کار کردن در هتل نیازمند تخصص و تحصیلات است که بومیان جزیره فاقد آن هستند. از سوی دیگر، گردشگری در جزیره هنگام با ساخت هتل از حالت بکر بودن برای طبیعت گردان خارج خواهد شد و دیگر سفر به جزیره، جذابیت گذشته را برای آنها نخواهد داشت.

این فعال بخش خصوصی در امر گردشگری دریایی جزیره هنگام عنوان کرد: ساخت هتل در جزیره، گردشگری هنگام را تهدید خواهد کرد. بوم گردی و طبیعت گردی در جزیره هنگام نیازی به مکان اقامتی مدرن ندارد، بلکه گردشگران رغبت دارند به صورت سنتی در خانه های بومی جزیره اسکان یابند.

عباس نژاد هنگامی ابراز امیدواری کرد: هر چه سریعتر مسئولان منطقه آزاد قشم نسبت به خواسته بومیان جزیره مبنی بر عدم ساخت هتل در این هنگام اقدامات لازم را انجام دهند.

وی در ادامه سخنان خود به کاهش تعداد دلفین ها در آبهای ساحلی جزیره هنگام به دلیل افزایش چشمگیر حضور صیادان غیرمجاز اشاره کرد و گفت با وجود اینکه تاکنون چندین بار گزارش حضور این صیادان به مسئولان سازمان شیلات و محیط زیست داده شده است، اما در عمل هیچ کس مانع حضور این صیادان غیر مجاز نیست. در صورتی که اقدامی جدی برای حل این معضل صورت نگیرد، در آینده ای نه چندان دور دیگر دلفین ها را در آبهای ساحلی هنگام نخواهیم دید.

به گفته عباس نژاد هنگامی، صیادان غیرمجاز به صید ماهیان ساردین که غذای اصلی دلفین ها محسوب می شوند می پردازند و از سوی دیگر حضور آنها در آبهای ساحلی هنگام خطر به دام افتادن دلفین ها درتورهای پرساینر و یا برخورد با پره های قایق های موتوری را افزایش می دهد.

این فعال بخش خصوصی در خصوص وضعیت فعلی گردشگری در جزیره هنگام، اظهار داشت: هم اکنون در صورت مساعد بودن شرایط دریا، روزانه بین 40 تا 50 نفر گردشگر از جزیره هنگام دیدن می کنند.

وی با اشاره به اینکه ورود گردشگران به جزیره هنگام بعد از تعطیلات نوروزی روند نزولی را سپری می کند، بیان کرد: روند ورود گردشگران به هنگام تا اواسط خرداد ماه و گرم شدن آب و هوا همچنانا دامه خواهد داشت.

وی اظهار امیدواری کرد: با حمایت مسئولین از بومیان جزیره هنگام و افزایش امکانات گردشگری در جزیره مطابق با گردشگری بوم گردی شاهد رونق هر چه بیشتر گردشگری در این جزیره باشیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « مانا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1